Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. B: Niemcy zdecydowanie lepsi od Czechów

ME, gr. B: Niemcy zdecydowanie lepsi od Czechów

Drugi dzień zmagań w Szczecinie zakończył szybki pojedynek pomiędzy Niemcami i reprezentacją Czech. Faworytem spotkania byli podopieczni Andrei Gianiego, którzy ze swojej roli wywiązali się w 100% i pokonali swoich rywali w trzech szybkich setach. Tym samym Niemcy pozostają jedyną niepokonaną drużyną w grupie B.

Spotkanie od udanych akcji rozpoczął Gyorgy Grozer, do tego doszły także błędy w ataku Czechów. Solidną pracę w polu zagrywki wykonywał jednak Lukas Kampa (5:0). Pierwsze punkty Czesi zdobyli, blokując ataki Kaliberdy i Grozera, jednak to Niemcy cały czas przeważali. Po ataku Christiana Fromma to ekipa Andrei Gianiego prowadziła 8:4 na przerwie technicznej, a po niej piłkę przechodzącą po zagrywce Grozera wykorzystał Michael Andrei. Czesi jednak powoli wracali do gry, skuteczne ataki Marka Beera czy Petra Michalka oraz pomyłki w ataku Kaliberdy czy Grozera dały remis 11:11. W kolejnej akcji niemiecki bombardier był już skuteczny. Jakub Janouch w miarę możliwości korzystał ze swoich środkowych, szczególnie Beera, a ten nie pozostawał dłużny. Po atakach Kricka i Grozera oraz wykorzystanej piłce przechodzącej jednak to Niemcy prowadzili 16:13. Gra naszych zachodnich sąsiadów wyraźnie się nakręcała, po skutecznym bloku prowadzili oni już 18:14 i o czas poprosił trener Michal Nekola. Lukas Kampa często wykorzystywał na środku Michaela Andrei, a ten nie zawodził. Dobrze pracował także niemiecki blok (21:16). Czesi nie pozostawali jednak dłużni, kolejny raz zablokowali Kaliberdę, którego zmienił Ruben Schott (21:18). Autowy atak Fingera i kolejny udany atak Grozera dały Niemcom piłki setowe (24:18). Seta zakończył zepsuty serwis.

Przy zagrywce Rubena Schotta Niemcy odskoczyli na 5:1 po ataku Christiana Fromma. Czesi nie mogli sforsować obrony rywali, popełniali błędy i o czas poprosił Michal Nekola. Nic to jednak nie dało, bowiem Grozer po raz kolejny nie miał litości dla rywali, którzy popełniali kolejne błędy. Dobrze i regularnie serwował także Ruben Schott, po którego asie było 8:1. Po przerwie technicznej zapunktował Jan Hadrava, ale szybko odpowiedział Tobias Krick. Lukas Kampa mógł zresztą liczyć na wszystkich kolegów, którzy nie mieli większych problemów z kończeniem ataków (13:4). Czechom niewiele dawały zmiany dokonywane przez trenera Nekolę, dalej byli nieskuteczni w ataku i kiedy dwukrotnie zadziałał niemiecki blok, zatrzymując Hadravę, było już 16:5 i druga przerwa techniczna. Po niej Czesi nieco poderwali się do walki, zagrywką pracował Janouch, działał blok i zrobiło się 9:17. Jednak to Niemcy w pełni dominowali na boisku, po asach serwisowych Jana Zimmermana było już 24:12. Ich rywale obronili dwa setbole i po ataku Simona Hirscha w meczu było już 2:0.

Początek trzeciej odsłony był wyrównany, żadnej z ekip nie udało się odskoczyć nawet na dwa oczka. Atak i potężna zagrywka Gyorgy Grozera dały Niemcom w pewnym momencie prowadzenie 7:5. Zapas ten podopieczni Andrei Gianiego utrzymali na przerwie technicznej, ale tuż po niej do remisu doprowadził atakiem Marek Zmrhal. Czechom na prowadzenie pozwolił wyjść blok na Grozerze (10:9), ale gra punkt za punkt trwała nadal. Udanymi atakami popisywali się chociażby Grozer czy Jan Hadrava. Po ataku swojego bombardiera Niemcy odskoczyli na 15:13 i o przerwę poprosił trener Nekola. Po niej błąd Czechów sprawił, że po chwili miała już miejsce przerwa techniczna numer dwa. Nasi zachodni sąsiedzi nie zwalniali tempa, a rywale popełniali dość sporo błędów, nie kończyli ataków. Po zbiciach Rubena Schotta było już 20:14. Zespół do walki zagrywką poderwał Donovan Dzavoronok, co pozwoliło mimo ofiarności w defensywie Niemców zbliżyć się na 19:20 po błędach w ataku Grozera. Znakomita zagrywka wprowadzonego zadaniowo Hirscha i atak Kricka oraz błąd rywali dały już wynik 24:19. Mecz atakiem zakończył Gyorgy Grozer.

Czechy – Niemcy 0:3
(19:25, 14:25, 20:25)

Czechy: Beer (3), Dzavoronok (8), Finger (2), Holubec (4), Janouch (2), Michalek (2), Krystof (libero) oraz Hadrava (5), Zmrhal (5), Mach (5) i Demar
Niemcy: Fromm (9), Kaliberda (1), Andrei (7), Grozer (19), Kampa (1), Krick (9), Zenger (libero) oraz Schott (8), Hirsch (3) i Zimmermann (2)