Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME, gr. A: Serbowie wygrali z Finami i są w ćwierćfinale

ME, gr. A: Serbowie wygrali z Finami i są w ćwierćfinale

Nie było niespodzianki w meczu Finów z reprezentacją Serbii, chociaż w końcówce trzeciego seta podopieczni Tuomasa Sammelvuo mieli w górze piłki setowe. Serbowie wygrali 3:0 i z kompletem zwycięstw zakończyli rozgrywki grupy A na pierwszym miejscu i mają już zapewnione miejsce w ćwierćfinale.

Mecz otworzył skutecznym atakiem Srećko Lisinac. Po bloku zawodnika PGE Skry Bełchatów Serbowie wyszli na trzypunktowe prowadzenie (7:4). Nerwowo na rozegraniu grał Eemi Tervaportti i Finowie mieli już cztery oczka straty (8:12). Na drugą przerwę techniczną siatkarze schodzili przy stanie 16:10 dla drużyny z Bałkanów. Dzięki asowi serwisowemu rozgrywającego Espadonu Szczecin Skandynawowie zmniejszyli straty (15:19). Seta zakończył dobrym atakiem ze środka Dragan Stanković (25:20).

Serbowie świetnie weszli w drugą partię dzięki rewelacyjnej postawie na zagrywce Urosa Kovacevicia prowadzili już 3:0. Aż do pierwszej przerwy technicznej gra toczyła się punkt za punkt (8:5), a po asie serwisowym Eemiego Tervaporttiego Finowie złapali kontakt z rywalami (7:8). Skuteczny atak Olli-Pekki Ojansivu dał Skandynawom remis (11:11). Błędy na rozegraniu popełniał rozgrywający reprezentacji Finlandii, co skutkowało powrotem Serbów na dwupunktowe prowadzenie (16:14). Dzięki słabej grze w przyjęciu Finów oraz świetnym zagrywkom Jovovicia zawodnicy z Bałkanów powiększali przewagę (22:16). Tę odsłonę spotkania zakończył mocnym atakiem Aleksandar Atanasijević (25:18).

Początek trzeciego seta był wyrównany, po asie serwisowym Niklasa Seppanena Finowie prowadzili 5:3. Na pierwszą przerwę techniczną siatkarze schodzili przy przewadze Skandynawów 8:5, jednak Serbowie szybko odrobili straty i doprowadzili do remisu (9:9). Zawodnicy z Bałkanów cały czas grali na bardzo wysokiej skuteczności w ofensywie, co skutkowało ich wyjściem na prowadzenie (14:13). Dwie rewelacyjne zagrywki Olli-Pekki Ojansivu dały reprezentacji Finlandii dwa punkty przewagi (16:14), jednak Serbowie błyskawicznie odrobili straty (16:16). Dzięki zablokowaniu Urosa Kovacevicia Skandynawowie mieli dwa oczka zaliczki (22:20). Po kolejnym błędzie Eemiego Tervaporttiego i bloku Serbów siatkarze z Bałkanów mieli piłkę meczową. Zepsuli jednak zagrywkę i as serwisowy Olli-Pekki Ojansivu dał Finom setbola (25:24). Nie wykorzystali oni swojej szansy, a mecz skończył atakiem z drugiej linii Uros Kovacević (34:32).

Finlandia – Serbia 0:3
(20:25, 18:25, 32:34)

Finlandia: Tervaportti (5), Seppanen (7), Krastins (6), Siirila (6), Sinkkonen (3), Ojansivu (16), Kerminen (libero) oraz Siltala (1) i Kaurto (4)
Serbia: Kovacević (12), Petrić (11), Stanković (8), Jovović (1), Atansijević (12), Lisinac (11), Majstorović (libero) oraz Okolić, Skundrić, Buculjević i Luburić (1)