Strefa Siatkówki – Mocny Serwis

Giulio Sabbi na celowniku AZS-u Olsztyn

fot. FIVB

– Złożyliśmy ofertę i czekamy na odpowiedź — mówi o ewentualnym transferze Giulio Sabbiego prezes olsztyńskich siatkarzy Tomasz Jankowski. Włoski atakujący może w trybie awaryjnym zastąpić kontuzjowanego Brama van den Driesa.

Jak podały niektóre włoskie media, a za nimi i polskie, na celowniku Indykpolu AZS znalazł się Giulio Sabbi, 27-letni atakujący reprezentacji Włoch. Na ile poważny jest to temat?Tomasz Jankowski:Temat jest poważny, choć na dzisiaj ciężko powiedzieć, co z tego wyjdzie. Kiedy okazało się, że Bram van den Dries, nasz podstawowy atakujący, już nie wróci do grania w tym sezonie, wysłaliśmy do władz PlusLigi prośbę o zgodę na tzw. transfer medyczny. To jest regulaminowa nowość w tym sezonie. Błyskawicznie otrzymaliśmy zgodę, bo Belg był naszym podstawowym graczem, no i od razu rozpoczęliśmy poszukiwania zawodników.

Co chyba nie jest łatwe w środku trwającego sezonu…

To prawda, zawodnicy mają podpisane kontrakty. Oczywiście penetrowaliśmy rynek zagraniczny, bo w Polsce nikt nie wypożyczy sensownego atakującego w trakcie rozgrywek. Szukaliśmy kandydatów w klubach, które mogą mieć problemy finansowe, jak również w ligach, które wcześniej kończą sezon. No i stąd się wziął temat Giulio Sabbiego, który skończył niedawno sezon w lidze chińskiej, zostając z drużyną z Szanghaju mistrzem Chin. Od dobrych dwóch tygodni prowadzimy z jego włoskim menedżerem negocjacje, choć nie tylko z nim, bo podobne oferty złożyliśmy wcześniej także Zbyszkowi Bartmanowi i Leandro Vissotto. Bartman wybrał Francję, Brazylijczyk też nam odmówił, a z Sabbim sprawa jest w toku. To nie są łatwe rozmowy, więc wieści o nich pewnie by nie wyszły na światło dzienne, gdyby nie to, że włoskie media lubią wychodzić przed szereg, chwaląc się nieoficjalnymi informacjami. (uśmiech)

Na ile prawdopodobny jest ten transfer?

W tej chwili ciężko powiedzieć, bo również Giulio Sabbi szuka najkorzystniejszej dla siebie opcji, a Olsztyn pewnie nie jest jedyną z nich. Na pewno jakiś wpływ na podjęcie decyzji może mieć dla niego to, że trenerem jest u nas Andrea Gardini, no i że mamy w Polsce naprawdę silną ligę. Jak rozmawialiśmy, to ten temat wypłynął: że PlusLiga jest mocna, a dodatkowo w końcówce sezonu zasadniczego AZS zagra z bardzo silnymi drużynami (z trójką medalistów sprzed roku: z Resovią, Treflem i Skrą, a także z liderującą ZAKSĄ — przyp. red.). To dla Sabbiego ważna sprawa, bo on chce się jak najlepiej przygotować do sezonu reprezentacyjnego, w trakcie którego są przecież igrzyska w Rio. Co wyjdzie z tych naszych rozmów? Nie wiem.

Dlaczego akurat Sabbi?

To nie jest tak, że my szukamy jakiejś gwiazdy. Sprawa jest prosta: mamy tylko jednego nominalnego atakującego, czyli Pawła Adamajtisa, więc obawiamy się, że w przypadku — odpukać — jakiejś kontuzji czy choroby możemy znaleźć się w takiej sytuacji, w jakiej są ostatnio Kielce, gdzie trener z konieczności musi wstawiać na atak rozgrywających. Zresztą mieliśmy już taką trudną sytuację w meczu z Częstochową, kiedy to Paweł wyszedł na boisko praktycznie w trakcie choroby, bo rano brał jeszcze antybiotyk. Na szczęście dał radę i został nawet MVP, ale takie niebezpieczeństwo nadal istnieje. Dlatego szukamy drugiego atakującego, żeby mieć spokój do końca sezonu. Bo dla nas ten sezon jeszcze się nie skończył. Wbrew niektórym opiniom, że może lepiej by było przeznaczyć te pieniądze już na nowy sezon. My jednak wciąż mamy coś do ugrania, nadal możemy piąć się w górę tabeli. Fachowcy mówią, że przed nami ciężkie mecze i… mają rację. Ja jednak przypomnę, że z zespołami z czołówki tabeli ugraliśmy w pierwszej rundzie sześć punktów (2:3 w Rzeszowie, 3:2 z Treflem, 3:1 w Bełchatowie — przyp. red.). No, więc nie zakładamy, że teraz to my wszystko poprzegrywamy po 0:3.

 

Rozmawiał Jan Sucharzewski – więcej w serwisie sport.wm.pl

źródło: sport.wm.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-09

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved