Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > F. De Giorgi: Brak Bartmana to nieporozumienie

F. De Giorgi: Brak Bartmana to nieporozumienie

Czy do reprezentacji Polski wróci Łukasz Żygadło i na jakiej pozycji ma grać w kadrze Bartosz Kurek? „Przegląd Sportowy” zadał te pytania selekcjonerowi reprezentacji Polski Ferdinando de Giorgiemu. Co powiedział Włoch?

W szerokiej, 62-osobowej kadrze nie ma Zbigniewa Bartmana. Dlaczego już na starcie skreślił pan siatkarza Galatasaray SK Stambuł?Ferdinando de Giorgi:To nieporozumienie. Ogłoszona lista została stworzona na potrzeby ministerstwa sportu i Bartman był pechowcem, że się na niej nie znalazł. Czysty przypadek. Na tej liście mogłoby być jeszcze 20 nazwisk i nie ma co się do niej przywiązywać. Ważne będą moje pierwsze powołania, ale jeszcze ważniejsze te drugie, kiedy już poznam wszystkich zawodników. Na Ligę Światową wybiorę 21 graczy i tego muszę się trzymać. Ale na mistrzostwa Europy lista może zostać zmodyfikowana na podstawie doświadczeń.

Bartosz Kurek będzie w pana drużynie przyjmującym czy atakującym?

Będę z nim rozmawiał na ten temat jeszcze przed powołaniami. Na razie ma ważne mecze w klubie i nie chcę mu zawracać głowy. Ważne jest to, czego chce Bartek.

Co z Mateuszem Miką? Przyjmujący Lotosu Trefla Gdańsk ciągle ma kłopoty zdrowotne. Jest gotowy, by grać w kadrze?

Musimy przyjrzeć się Mateuszowi i wyznaczyć mu odpowiednią ścieżkę przygotowań. To jest bardzo ważny zawodnik reprezentacji Polski.

Da pan w Lidze Światowej szansę młodszym zawodnikom. Na przykład złotym juniorom?

Najważniejsze, żeby przystąpić do Ligi Światowej z najlepszą możliwą drużyną. Jeśli będę mógł skorzystać z młodych siatkarzy, zrobię to. Pamiętajmy jednak, że w tym roku są mistrzostwa świata do lat 21 i dla tych zawodników to będzie priorytetowa impreza.

Czemu zależy panu na przyspieszeniu rozgrywek PlusLigi?

To byłoby doskonałe rozwiązanie dla reprezentacji, bo mielibyśmy więcej czasu na przygotowania do Ligi Światowej. Według wstępnych planów zgrupowanie kadry miało rozpocząć się w Spale z udziałem zawodników słabszych klubów. Ci walczący o medale dołączyliby znacznie później. Wcześniejsze zakończenie ligi sprawiłoby, że wszyscy razem rozpoczęlibyśmy przygotowania do sezonu kadrowego, a zmęczeni siatkarze mieliby więcej czasu na regenerację.

Nie jest absurdem, że mistrzem Polski może zostać zespół, który przegra ostatni mecz finałowy PlusLigi?

Jest to przeciwko duchowi sportu. Gdybyś ktoś mnie zapytał, wolałbym normalny play-off. Czyli osiem zespołów, ćwierćfinały do dwóch zwycięstw, półfinały i finał do trzech zwycięstw. Polska liga jest na to gotowa. Jednak PlusLiga zadecydowała inaczej i trzeba się do tego dostosować.

Właściwie gotowy jest już sztab szkoleniowy. Pana asystentami będą Piotr Gruszka i Oskar Kaczmarczyk. Czemu postawił pan właśnie na nich?

Zacznijmy od tego, że sztab miał być polski. Taki był pomysł związku i mój. Oskar już wcześniej pracował ze mną w ZAKSIE i mam do niego zaufanie. Świetnie się rozumiemy, więc ten wybór był naturalny. Gruszka jest młodym trenerem wykonującym dobrą robotę w klubie. Znam go krócej niż Oskara, ale przez wiele lat oglądałem go w akcji jako zawodnika. Dla niego praca z kadrą to dobra okazja, by rozwijać warsztat trenerski.

W sztabie zaintrygowało nas jedno nazwisko – psycholog Giuliano Bergamaschi. Kto to?

To jest nie tyle psycholog, co psychopedagog. Współpracuję z nim od wielu lat. Giuliano nie będzie cały czas z nami, od czasu do czasu będzie przyjeżdżał na zgrupowania. Ma doświadczenie w sportach zespołowych: w siatkówce, piłce wodnej, futbolu. Pracował między innymi w Interze Mediolan. Jest specjalistą od sfery mentalnej. Ma służyć radą, by wszystko szło w jednym kierunku. Zwraca uwagę na motywację.

 

 

Praca na dwóch etatach musi być bardzo absorbująca. Jak pan dzieli czas pomiędzy ZAKSĘ i reprezentację?

Wchodzimy w najważniejszą część sezonu ligowego, więc normalne jest to, że wiele czasu poświęcam ZAKSIE. Nigdy nie dzielę jednak czasu na klub i kadrę. Przygotowując się do spotkań klubowych, patrzę też na sprawy reprezentacyjne.

Z Ferdinando de Giorgim rozmawiali Kamil Drąg i Ryszard Opiatowski,
Cały wywiad w Przeglądzie Sportowym i Onecie

źródło: onet.pl, Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-03-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved