Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Giannis Athanasopoulos: Wierzę, że sport nie zostanie zapomniany

Giannis Athanasopoulos: Wierzę, że sport nie zostanie zapomniany

fot. Michał Szymański

Reprezentacja czeskich siatkarek miała się spotkać po raz pierwszy na początku maja, aby rozpocząć przygotowania do obrony zwycięstwa w Złotej Lidze Europejskiej. Czeszki miały też przygotowywać się do kwalifikacji do mistrzostw Europy 2021. Z powodu pandemii covid-19 trener Giannis Athanasopoulos musi zmienić plany. – Nie twierdzę, że będzie łatwo. Wiele rzeczy prawdopodobnie nie będzie takich samych jak wcześniej, ale wierzę, że cały sport, w tym siatkówka, przetrwa. Może będzie nawet lepiej – uważa szkoleniowiec czeskich siatkarek, na co dzień pracujący w niemieckiej Bundeslidze siatkarskiej.

Zanim porozmawiamy o reprezentacji kobiet, czy możesz opisać sytuację w Niemczech?Giannis Athanasopoulos: Rozgrywki w Niemczech zostały odwołane. Sytuacja wygląda tutaj podobnie jak w Czechach, tylko z niewielkimi różnicami. Jesteśmy w kwarantannie. Z wyjątkiem sklepów spożywczych i aptek wszystko jest zamknięte. Kiedy wychodzimy, to maksymalnie w dwie osoby i odstępy muszą być zachowane. Nieco szczęśliwszą wiadomością jest to, że rozpoczęliśmy treningi. Jak trenujemy? Mam do dyspozycji pięć zawodniczek i młodzież, ale zespół nadal jest fajny. Wierzę, że wszystko wróci do normy, ale to od nas zależy, w jaki sposób przestrzegamy zasad.

Jak kluby w Niemczech reagują na obecną sytuację i jaka jest sytuacja w twoim klubie?

Jak powiedziałem, liga w Niemczech jest odwołana. To była właściwa decyzja. Przede wszystkim zdrowie zawodników i zawodniczek, trenerów, sędziów, zespołów młodzieżowych, a zwłaszcza widzów jest najważniejsze. Obawiam się, że przed nami trudny czas, zarówno w życiu, jak i w siatkówce, idziemy w nieznane. Poszczególne kluby już pracują nad przygotowaniami do następnego sezonu. My w Stuttgarcie mamy szczęście, że mamy doskonałe zaplecze, zarząd klubu, sponsorów, a zwłaszcza kibiców, którzy pomagają nam w tych trudnych czasach. Oni też są już za nami.

Teraz miały odbywać się walki barażowe w europejskich pucharach, w których obserwowałbyś pewnie występy siatkarek reprezentacji. Jak teraz decydujesz, kogo powołać do kadry, gdy sytuacja się uspokoi i pozwoli na zgrupowanie?

Widziałem wszystkie mecze czeskiej ligi, a niektóre nawet kilka razy. Teraz jest na to naprawdę wystarczająco dużo czasu. Jednocześnie widziałem mecze reprezentantek grających w zagranicznych ligach. Sytuacja nie jest idealna, ale mam plan przygotowania do szczytu sezonu i jestem w kontakcie ze wszystkimi pretendentkami do włożenia koszulki reprezentacji. Wierzę, że kwalifikacje odbędą się zgodnie z harmonogramem, ale musimy poczekać na decyzję CEV i czeskiego rządu. Najgorsze będą prawdopodobnie ograniczenia w podróżowaniu zagranicę.

Na pewno u wszystkich odbije się brak grania. Czy masz plan zastąpienia tej przerwy w grze?

Tej wiosny mieliśmy przygotować się do obrony złota w Złotej Lidze Europejskiej, ale prawdopodobnie będzie to trudne. Jestem prawie codziennie w kontakcie z menadżerem drużyny narodowej i staram się również kontaktować z zawodnikami. Mila informuje mnie o rozwoju sytuacji w Czechach. Dziewczyny przygotowują się w domu i otrzymują indywidualny plan fitness. Czekamy na datę pierwszego spotkania w hali. Wierzę, że dziewczyny przybędą na pierwszy trening dobrze przygotowane i wtedy też będziemy musieli nadrobić przerwę w grze.

Jeśli globalna sytuacja nie uspokoi się, a kwalifikacje do ME 2021 zostaną przełożone, czy postrzegasz to jako duży problem? Wtedy prawdopodobnie przeszkadzałyby one w granymi turniejami, podobnie jak tegoroczne kwalifikacje do igrzysk olimpijskich…

To trudne pytanie i wróżenie z kryształowej kuli. Jak już powiedziałem, chodzi o zdrowie. Osobiście uważam ten wariant za bardzo skomplikowany, ale znowu będzie on taki sam dla wszystkich. Pozostaje tylko poradzić sobie z nim i zrobić wszystko, co w naszej mocy, by było dobrze.

Mówi się, że każdy „kryzys” stwarza też szanse na przyszłość. Czy również widzisz coś takiego lub jesteś bardziej sceptyczny w tym względzie?

– Z powodu tego kryzysu wszyscy nagle zdajemy sobie sprawę, że nic nie jest za darmo. Sportowcy są przyzwyczajeni do walki do samego końca. Jest to dla nich też motto w tych trudnych społecznie momentach. Jestem optymistą i myślę, że obecna sytuacja nas wzmocni. Nie twierdzę, że będzie łatwo. Wiele rzeczy prawdopodobnie nie będzie takich samych jak wcześniej, ale wierzę, że cały sport, w tym siatkówka, przetrwa. Może będzie nawet lepiej.

Jak myślisz, jak będzie wyglądać siatkówka ta na najwyższym poziomie, kiedy kryzys się skończy i rywalizacja zacznie się od nowa? Czy zmieni się nastawienie i pogląd na te najlepsze sporty?

Uważam, że ​​wszyscy na nowo przemyślimy nasze podejście do życia. Zastanowimy się nad każdym kolejnym dniem, nawet jeśli gdzieś z tyłu głowy będzie wspomnienie o koronawirusie. Myślę, że rządy zainwestują więcej w naukę i badania, ale sport zawsze będzie częścią naszego życia i wierzę, że nie zostanie zapomniany. Prawdopodobnie kluby nie będą wydawać astronomicznych kwot na transfery, jak było to w przeszłości, na przykład w piłce nożnej, NBA, NHL czy NFL.

Rozmawiał: Jiří Carba

źródło: cvf.cz, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę