Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Galaktyczny Zenit Kazań z kolejnym trofeum

Galaktyczny Zenit Kazań z kolejnym trofeum

W czwartkowy wieczór poznaliśmy mistrza Rosji, nie było żadnego zaskoczenia – wygrał zdecydowany faworyt. Po raz czwarty z rzędu, a dziewiąty w historii w Superlidze triumfował Zenit Kazań. W finale turnieju Final Six podopieczni Władimira Alekny w trzech setach pokonali Dynamo Moskwa. Trzecie miejsce zajął Lokomotiw Nowosybirsk, bez straty seta zwyciężając z Biełogorie Biełgorod. MVP turnieju finałowego wybrano Maksima Michajłowa.

Mecz o 3. miejsce:

Lokomotiw mecz rozpoczął, prowadząc w pierwszym secie 2:0, ale rywal szybko odrobił straty. Zespół z Nowosybirska podkręcił znów tempo i wkrótce prowadził już nawet 8:6. W ekipie Biełogorie Biełgorod słabiej funkcjonował atak, a ekipa Plamena Konstantinowa znakomicie pracowała w bloku (14:8). Biełogorie jednak się nie poddawało, poprawiło grę w ataku, a także bloku i zbliżyło się na 18:19, a kilka minut później na tablicy był już remis 22:22. Walka punkt za punkt toczyła się do samego końca i ostatecznie doszło do gry na przewagi, gdzie więcej zimnej krwi zachowali podopieczni Plamena Konstantinowa. W drugim secie Biełogorie prowadziło już 2:0 oraz 7:4 i wydawało się, że kontroluje boiskowe wydarzenia. Tak było do stanu 16:11, potem jednak Lokomotiw Nowosybirsk zaczął odrabiać straty, grając znakomicie w bloku i w ataku, a także zagrywką. Od stanu 19:17 dla Biełogorie Lukas Divis i koledzy zdobyli pięć oczek z rzędu i prowadzili 22:19. Rywale co prawda jeszcze się poderwali (22:22), ale końcówka należała już do ekipy Plamena Konstantinowa.

Trzeci set był zupełną deklasacją. Lokomotiw otworzył go, szybko wypracowując sobie przewagę 7:1. Biełogorie co prawda zredukowało ją chwilowo do czterech oczek (5:9), ale nie było w stanie zaprezentować swojej siatkówki i znaleźć sposobu na dobrze grającego rywala. Zdobyło w tej części meczu zaledwie 10 punktów i musiało pogodzić się z faktem, że sezon zakończy bez medalu. Lokomotiw miał w tym meczu ogromną przewagę w ataku, zanotował w tym elemencie 61% skuteczności, przy 41% rywali, przeważał także w bloku (12:5). Swoje zrobiła też zagrywka zespołu z Nowosybirska, która wielokrotnie utrudniała graczom Biełogorie wyprowadzenie akcji. Zanotowali oni zaledwie 34% przyjęcia pozytywnego i 10% perfekcyjnego, w przypadku Lokomotiwu wskaźniki te to 50% i 19%.

Biełogorie Biełgorod – Lokomotiw Nowosybirsk 0:3
(29:31, 22:25, 10:25)

Biełogorie: Smoliar (6), Tietiuchin (4), Daniłow (13), Muserski (12), Marlon, Jereszczenko (4), Żygałow (libero) oraz Obmoczajew, Podlesnych (3), Poroszyn i Safonow (2)
Lokomotiw: Divis (19), Pawłow (8), K. Shoji (5), Sawin (17), Samojlenko (4), Kurkajew (4), E. Shoji (libero) oraz, Jeremin i Gołubiew

Finał:

W pierwszym secie początkowo walka była wyrównana, ale wkrótce Zenit odskoczył już na 8:3 i powoli przejmował kontrolę nad boiskowymi wydarzeniami, wysoki poziom utrzymywali skrzydłowi Leon czy Anderson. Dynamo starało się podjąć walkę, ale chociażby skuteczne akcje Matthew Andersona pozwalały Zenitowi prowadzić 20:16. W drugim secie początkowo to Dynamo prowadziło przy serwisie Aleksandra Wołkowa, który zmienił Ostapienkę (3:0), ale Zenit błyskawicznie odrobił straty, serią zagrywek popisał się chociażby Wolwicz. Podopieczni Władimira Alekny dominowali w każdym elemencie (11:7, 16:11, 22:15). Tak wysokiej przewagi Zenit już nie roztrwonił.

W trzecim secie świetna gra czy to w ataku, czy zagrywce Leona pozwoliła Zenitowi prowadzić 10:4. wysiłki Krugłowa pozwoliły ekipie z Moskwy zmniejszyć straty do stanu 9:13, ale na więcej rozpędzona maszyna, jaką jest Zenit, nie pozwoliła. Przy zagrywce Andersona było już 16:9. Mecz udanym blokiem na Markinie zakończył Gucaluk. Zenit był lepszy w każdym elemencie, atakiem zdobył 39 punktów, rywale zaś 24, w bloku było 9:4, zaś w asach serwisowych 9:2. Zagrywka na pewno odegrała znaczącą rolę w tak przekonującej wygranej ekipy z Kazania. Wielokrotnie Dynamo miało problem z wyprowadzeniem swojej akcji i często kończyło się to błyskawiczną i punktową odpowiedzią ze strony rywala.

Zenit: Anderson (14), Leon (18), Wolwicz, (5) Butko (4) Gucaluk (7), Michajłow (9), Werbow (libero)
Dynamo: Bierieżko (5), Markin (5), Krugłow (11), Szczerbinin (4), Ostapienko (2), Grankin, Jermakow (libero) oraz Bragin (libero, Antipkin, Wołkow (3) Filippow, Bakun

Zenit Kazań – Dynamo Moskwa 3:0
(25:20, 25:17, 25:16)