Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Fuzhou Open: Amerykańskie triumfy

Fuzhou Open: Amerykańskie triumfy

W chińskim Fuzhou zakończyły się zawody z cyklu World Tour Open. Zarówno w zawodach siatkarzy, jak i siatkarek na najwyższym stopniu podium stawały drużyny ze Stanów Zjednoczonych. W sobotę po złoto sięgnęli Philip Dalhausser i Nicholas Lucena, natomiast w niedzielę najlepsze okazały się Kerri Walsh i April Ross. Obie pary rozstawione były w turnieju z „jedynką”.

Zawody siatkarzy zakończyły się w sobotę, a w finale spotkali się Włosi i Amerykanie. W przeciągu całego turnieju Dalhausser/Lucena stracili dwa sety – pierwszego w grupowym spotkaniu z Łotyszami Plavins/Regza, następnego w drugiej rundzie pucharowej, w meczu przeciwko włoskiej parze braci Ingrosso. W obu meczach tie-breaki duet z USA kończył wygraną 15:10. Jak pokazały rozgrywki, Amerykanie mieli delikatne problemy, by szybko wejść mecz. W obu przypadkach przegrywali partie premierowe. W półfinale, jak i w finale reprezentanci USA również mieli większe problemy z partiami otwierającymi spotkania, jednak w tym wypadku zawsze wychodzili obronną ręką i już w tej najważniejszej części Fuzhou Open nie dali wyrwać sobie setów. W finale duet Nicolai/Lupo miał momenty dobrej gry, jednak skuteczniejsi na siatce byli przeciwnicy, co widoczne było w drugiej odsłonie. Wiele piłek Amerykanie podbili też w polu.

Przed finałowym starciem o tym, kto stanie na najniższym stopniu podium, decydował tie-break. Był to kolejny trzeci set, którego rozegrali w strefie medalowej Hiszpanie Herrera/Gavira. Wcześniej w półfinale po zaciętej grze musieli uznać wyższość Włochów, natomiast tym razem w secie decydującym poradzili sobie z Łotyszami Samoilovs/Smedins. Tak naprawdę w drugiej odsłonie reprezentanci Hiszpanii uratowali sobie mecz, bowiem rywale byli bliscy zakończenia go w dwóch setach na swoją korzyść. Wygrana w secie podbudowała Herrerę i Gavirę, co pozwoliło im na dobrą grę w tie-breaku.

(17:21, 21:14, 15:13)

Walka o medale wśród siatkarek przebiegła bez większych emocji. Te były jedynie w pierwszym secie pierwszego półfinału. Szwajcarki Forrer/Vergé-Dépré zacięcie walczyły o wygraną w partii, ale Amerykanki okazały się lepsze. To one były faworytami całego turnieju, więc w finałowym starciu nie było niespodzianki. Niemki Laboureur/Sude nie były w stanie jakoś bardzo zagrozić reprezentantkom USA, które są obecnie w bardzo dobrej formie, co widać w ich poczynaniach na boisku. Ich dyspozycja rosła od początku Fuzhou Open. Przez rozgrywki grupowe Amerykanki przeszły z trzema wygranymi tie-breakami, później już było dużo lepiej i przeciwniczki pokonywane były dość pewnie. Podobnie zakończyło się spotkanie finałowe.

Brązowe medale zawisły na szyjach szwajcarskiej dwójki Heidrich/Zumkehr, ale do samego meczu nie doszło. Ich rodaczki Forrer/Vergé-Dépré na niedługo przed startem meczu zgłosiły kontuzję i musiały przez to oddać starcie walkowerem. Do niegroźnego urazu jednej z zawodniczek doszło w drugim secie meczu półfinałowego. Szwajcarki dograły spotkanie do końca, ale nie zdołały już przystąpić do tego ostatniego.