Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > inne > „Fundamenty mistrza” – skuteczne formy treningowe

„Fundamenty mistrza” – skuteczne formy treningowe

„Fundamenty mistrza. Profesjonalne przygotowanie motoryczne w siatkówce” – to książka napisana przez trenera przygotowania motorycznego i fizjoterapeutę pracującego w PlusLidze oraz w młodzieżowej reprezentacji Polski. Powstała przede wszystkim z myślą o półprofesjonalistach i amatorach siatkówki oraz trenerach, którzy nie mają wsparcia w postaci specjalisty w tym zakresie i odpowiedzialni są za wszechstronny rozwój swoich zawodników.

Drogi siatkarzu, czy nie jesteś już zniechęcony częstymi dolegliwościami swojego ciała, które utrudniają rozwój sportowy? Czy nie masz dosyć sytuacji, w której wylewasz hektolitry potów, wykonując różne „cyrkowe” ćwiczenia, a efektów brak? Może słyszałeś, że ćwicząc na siłowni, staniesz się wolny i ociężały?Droga siatkarko, słyszałaś pewnie wiele opinii dotyczących treningów siłowych dla kobiet, prawda? Za każdą jedną stoi wiele kontrowersji. W książce znajdziesz coś specjalnie dla siebie. Dowiesz się, dlaczego powinnaś trenować siłowo oraz jakie różnice powinny być uwzględnione pomiędzy twoim treningiem a treningiem mężczyzny.

Drogi trenerze, prawdopodobnie chciałbyś, aby twoi zawodnicy byli zawsze w pełnej dyspozycji i wytrzymywali cały sezon na wysokich obrotach i bez kontuzji, racja? Co powinni robić, aby stawali się silniejsi, szybsi i skuteczniejsi? Jak programować treningi i co w nich uwzględniać, aby wytrzymywali trudy wysiłków? Kiedy najlepiej rozpocząć tego typu treningi?

Jeśli zastanawiasz się nad swoim rozwojem i wewnątrz czujesz, że nie idziesz w dobrym kierunku, spędzając wiele godzin na treningach, na których wykonujesz „akrobatyczne” ćwiczenia, a jedyne, co zyskujesz, to ciągłe zmęczenie, to możesz być pewny – masz  rację.

 

Fundamenty mistrza rozwiązują konkretne problemy. Między innymi:

 • Czym jest trening motoryczny i dlaczego jest niezbędny dla każdego siatkarza?
 • Jak dostosować trening pod charakterystykę gry jaką jest siatkówka halowa?
 • Które zdolności motoryczne dominują w siatkówce?
 • Jak prowadzić periodyzacje treningu siłowego w zależności od celów?
 • Co stanowi istotę treningu motorycznego?
 • Jakie są najważniejsze (fundamentalne) ćwiczenia w rozwoju siły oraz mocy?
 • Czy warto korzystać z gadżetów treningowych?
 • Na jakie urazy i kontuzje najczęściej narażony jest siatkarz i jak z tym walczyć?
 • Czy warto rejestrować trening?
 • Czy trening siatkarki powinien się różnić od treningu siatkarza? Na co zwrócić uwagę w obu przypadkach?
 • Kiedy rozpocząć trening siłowy?

…oraz wiele, wiele więcej.

 

Treść książki została poparta przede wszystkim rzetelnym badaniami dotyczącymi rozwoju motorycznego oraz wiedzą i doświadczeniem w pracy z zawodowymi siatkarzami. „Fundamenty mistrza” zawierają 368 stron teorii połączonej z praktyką. Blisko 100 zdjęć wraz z instruktażem przedstawiają, jak poprawnie wykonywać ćwiczenia, aby efekty pracy były zmaksymalizowane, a ryzyko kontuzji zminimalizowane. W książce można znaleźć gotowe plany treningowe i schemat prawidłowej rozgrzewki oraz spostrzeżenia na co zwracać szczególną uwagę oraz jak uchronić się od najczęstszych urazów i kontuzji.

Swoją opinią dotyczącą rangi odpowiedniego przygotowania fizycznego podzielili się: Wilfredo Leon, Aleksandar Atanasijević, Joandry Leal, Marcin Komenda, Leo Andrić, Konrad Formela, Peter Wohlfahrtstätter, Sinan Tanik, Fernando Hernández, David Fiel.

Książka dostępna pod adresem: www.motoryczny.pl – dla czytelników Strefy Siatkówki został stworzony kod upoważniający do darmowej wysyłki, który można wpisać przy składaniu zamówienia: „strefasiatkowki”. 

 

Fragment książki:

Trening motoryczny powinien koncertować się na wszystkich zdolnościach motorycznych wykorzystywanych w danym sporcie i je rozwijać.
Rozwój określonych parametrów fizycznych powinien natomiast prowadzić do osiągnięcia maksymalnej efektywności oraz skuteczności technicznej i taktycznej w uprawianej dyscyplinie sportowej. Najważniejszym założeniem treningu motorycznego jest dostosowanie go w taki sposób, aby w odpowiedniej proporcji rozwijał wszystkie niezbędne zdolności fizyczne zawodnika i przybliżał go do poziomu mistrzowskiego. Ważną kwestią jest również periodyzacja procesu treningowego, czyli zmienność celu treningu prowadzona w odpowiednim rytmie, aby zminimalizować ryzyko stagnacji lub regresu treningowego. Periodyzacja zapewnia kontrolowany rozwój parametrów fizycznych.
Każda dyscyplina sportowa wymusza doskonalenie odmiennych i specyficznych dla niej umiejętności motorycznych, które powinny zostać utrzymywane w swoistej równowadze. Świadomość owych sprawności pozwala zaplanować cykl treningowy oraz pojedyncze treningi w taki sposób, aby rozwój zawodnika prowadził do osiągania przez niego coraz lepszych, ciągłych rezultatów. Trening motoryczny przede wszystkim powinien zostać dostosowany do zawodnika. Każdy sportowiec wymaga unikalnego treningu, zaplanowanego zgodnie z jego potrzebami oraz brakami fizycznymi, a także uwzględniającego ewentualne ćwiczenia korekcyjne. Efektywność wykonywanych ćwiczeń i bezpieczeństwo prowadzanego treningu stanowi gwarancję stałego rozwoju oraz minimalizuje ryzyko urazów.
Sportowcy uprawiający siatkówkę wykonują podczas gry szybkie zmiany kierunku ruchu oraz przemieszczenia i nagłe zatrzymania. Jedną z kluczowych umiejętności fizycznych w piłce siatkowej jest więc szybkie przejście z przemieszczania w poziomie do wyskoku oraz szybki start z pozycji statycznej. Zawodnicy muszą utrzymywać względnie wysoki poziom mocy i zwinności przez możliwie jak najdłuższy czas. Podczas treningu motorycznego powinno się zwracać uwagę na te właśnie elementy.
Zdolności motoryczne (sprawności fizyczne) podzielone zostały na trzy główne kategorie.
Sprawności kondycyjne (energetyczne):
siła,
szybkość,
wytrzymałość.

Sprawności koordynacyjne (informacyjne):
nauka ruchów,
łączenie ruchów,
dostosowanie ruchów,
równowaga,
orientacja,
reaktywność,
rytmizacja,
ekspresja,
rozluźnianie mięśni.

Sprawności kompleksowe (energetyczno-informacyjne):
wytrzymałościowo-siłowe,
szybkościowo-wytrzymałościowe,
szybkościowo-siłowo-wytrzymałościowe,
zwinnościowe,
szybkościowo-gibkościowe,
szybkościowo-siłowe,
siłowo-szybkościowe,
szybkościowo-koordynacyjne.

Ze względu na to, że moc, siłę oraz wytrzymałość można utrzymać maksymalnie przez 30 dni, a wyniki szczytowe mogą trwać najdłużej 5-8 dni, prowadzenie systematycznego i dobrze przemyślanego cyklu treningowego jest bardzo istotne. W treningu zawodnika, również tego uprawiającego siatkówkę, najważniejszym elementem rozwoju motorycznego będzie praca na siłowni. Poprawnie przygotowany i realizowany trening siłowy w niezastąpiony sposób kształtuje fundamenty motoryki. Podczas trwania sezonu ligowego spadek wymienianych powyżej sprawności dopuszczany jest maksymalnie o 15%. Wyższy regres może świadczyć o nieprawidłowo zaplanowanym i prowadzonym treningu albo o problemach indywidualnych sportowca, takich jak przetrenowanie, nieodpowiednie odżywianie czy brak stabilności psychicznej. W przypadku większych spadków formy odporność organizmu na przeciążenia treningowe maleje, a ryzyko urazów zdecydowanie wzrasta.

źródło: Strefa Siatkówki

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, inne

Tagi przypisane do artykułu:

Więcej artykułów z dnia :
2018-03-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved