Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Francja M: Inauguracyjna kolejka za nami

Francja M: Inauguracyjna kolejka za nami

W miniony weekend we Francji zainaugurowano rozgrywki Ligue A. W pierwszej kolejce zwycięzcy spotkań zgarniali komplet punktów, nie brakowało też niespodzianek.

Do całkiem sporej niespodzianki doszło w Poitiers, gdzie wicemistrzowie Francji Chaumont VB ulegli gospodarzom w czterosetowym spotkaniu. Przyjezdni przegrywali w meczu już 2:0, zdołali jednak zapisać zwycięstwo w partii trzeciej, w której znacznie poprawili swoje poczynania w ataku. Na przestrzeni całego starcia to jednak gospodarze brylowali w tym elemencie, dodatkowo bardzo dobrze spisując się w polu zagrywki. Do wygranej swój zespół poprowadził Jochen Schoeps, który był najlepiej punktującym w całym spotkaniu (22).

Natomiast mistrzowie Francji sezon rozpoczęli we własnej hali, mierząc się z zespołem z Cannes. Co prawda rywale nie poddali się bez walki, ugrali na ciężkim terenie seta i sprawiali sporo problemów w pozostałych setach, to jednak w ważnych momentach siatkarze Tours byli skuteczniejsi. W trudniejszych momentach trener gości nie bardzo miał pole manewru, jeśli chodzi o zmienników, bowiem jego meczowy skład liczył dziesięciu zawodników. Brakowało m.in. Wojciecha Ferensa. W drugim – wygranym przez przyjezdnych secie mocno we znaki mistrzom kraju dała się zagrywka i blok przeciwników. Ci jednak nie utrzymali poziomu przez całe spotkanie.

Trzy punkty w czterosetowym meczu zdobyli także siatkarze Tourcoing Lille Métropole, którzy zawitali do Tuluzy. Ekipa Spacer’s Toulouse V.B. popełniała dużo więcej błędów, a jej nieudane ataki na punkty po wielu kontrach zamieniali przeciwnicy, mimo że w ogólnej statystyce tego elementu częściej punktowali nim gospodarze. Dodatkowo gra po stronie gości była rozłożona na cały zespół, w przypadku zespołu z Tuluzy opierała się na dwóch – trzech graczach. Cztery sety rozegrano także w Montpellier, gdzie miejscowi siatkarze pod przewodnictwem Leviego Cabrala (20 punktów) pokonali ekipę z Narbonne. Przyjezdni nieźle rozpoczęli spotkanie, dobrze spisując się w polu zagrywki, za tym poszły także udane ataki i kontry. W kolejnych odsłonach sami ułatwili im jednak grę, popełniając więcej błędów. Drużyna z Montpellier złapała wiatr w żagle i nie oddała już inicjatywy, zapisując na swoim koncie komplet punktów.

Ten trafił także na konto ekipy Arago de Sète V.B, która we własnej hali pokonała GFCA Ajaccio. Podopieczni trenera Dugripa w pełni wykorzystali swój obiekt, a duży wpływ na ich grę miała dobra zagrywka. Liczne błędy rywali ułatwiły im tylko grę. Goście zdołali wygrać drugą odsłonę, która była najbardziej wyrównana w tym meczu. Jedyne w tej kolejce trzysetowe spotkanie rozegrano w Rennes, gdzie Bram van den Dries z kolegami bez większych problemów poradzili sobie z Nice Volley-Ball i wskoczyli dzięki temu jako pierwsi na czele tabeli ligi francuskiej. Gospodarze przeważali w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła.