Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > FIVB potwierdza głębokie zmiany w Lidze Światowej i World Grand Prix

FIVB potwierdza głębokie zmiany w Lidze Światowej i World Grand Prix

fot. FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) potwierdziła redakcji Onetu zmiany w formacie Ligi Światowej i World Grand Prix w sezonie 2018. FIVB przyznaje, że są one nieuniknione i potwierdza, że kształt rozgrywek radykalnie się zmieni.

W połowie lipca Onet wysłał zapytanie do władz Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) w związku z planowanymi reformami Ligi Światowej i World Grand Prix. Projekt reformy, która wejść ma w życie od sezonu 2018, a która wywróci do góry nogami obecny kształt obu imprez, wyciekł do mediów już w czerwcu. Liga Światowa nie zdążyła dotrzeć do mety, World Grand Prix nawet się nie rozpoczęło, a media i kibiców na świecie rozpaliły spekulacje na temat pomysłów FIVB.Nic dziwnego, bo władze światowej siatkówki zabrały się do zmian z wielkim zapałem i postanowiły stworzyć rozgrywki od podstaw. Kosztem wyników i sportowej klasy niektórych drużyn, jak reprezentacje Estonii czy Słowenii, które w sezonie 2017 zanotowały sportowe awanse w Lidze Światowej, a których w przyszłym roku ma zabraknąć w elicie.

Szef słoweńskiej siatkówki, Metod Ropret, spotkał się z prezydentem Arym Gracą oraz działaczami FIVB w Lozannie. Efekt? Władze światowej federacji przekazały Słoweńcom, że dla ich drużyny zabraknie miejsca w Lidze Światowej w roku 2018. Głównym kryterium doboru drużyn w Lidze Światowej 2018 ma być atrakcyjność rynku medialnego i siła federacji/kraju mierzona zyskami czerpanymi z organizacji meczów Ligi Światowej. Sportowa klasa będzie miała, o ile, znaczenie drugorzędne.

– Nasz związek zamierza wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by przekonać FIVB, że reprezentacja Słowenii powinna uczestniczyć w Lidze Światowej w przyszłym roku. Jeśli zajdzie taka konieczność, zostanie złożony pozew do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) przeciw FIVB – powiedziała Marjeta Hocevar, dziennikarka sportowa słoweńskiej telewizji (RTV Slovenija), która pracuje m.in. z siatkarzami reprezentacji i była świadkiem ich największych triumfów w ostatnich latach. Od zwycięstwa w Lidze Europejskiej 2015 i historycznego srebrnego medalu mistrzostw Europy 2015, po kolejne awanse w Lidze Światowej w latach 2016 i 2017.

Ligę Światową i World Grand Prix czekają zmiany, a ich projekt zdradziła Anna Manuelian z Departamentu Komunikacji FIVB w Lozannie. Szczegóły poniżej:

„FIVB potwierdza swój plan wielkich zmian w dorocznych rozgrywkach drużyn narodowych. Możemy potwierdzić, że w roku 2018 kibice będą mogli śledzić rozgrywki siatkarzy i siatkarek w zupełnie nowej formule.

Szczegóły zmian zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach, a wejdą one w życie w przyszłym roku. Każde z rozgrywek – męskie i żeńskie – będą się składać z dwóch klas/lig:

  • Nowa Liga Siatkówki, elita z dwunastoma drużynami stanowiącymi trzon oraz czterema, które będą rywalizować wymiennie
  • Liga Pretendentów, druga liga, składająca się z drużyn aspirujących do gry w wyższej klasie.

Uczestnicy Nowej Ligi Siatkówki będą rywalizować ze sobą systemem ligowym. Obie klasy rozgrywek – Nowa Liga Siatkówki i Liga Pretendentów – będą ze sobą powiązane systemem awansów i spadków. W ten sposób siatkówka będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych sportów zespołowych na świecie wśród kobiet i mężczyzn”.

Nowa Liga Siatkówki i Liga Pretendentów to na razie robocze nazwy rozgrywek, jednak prawdopodobnie w sezonie 2018 rywalizacja panów toczyć się będzie pod szyldem Ligi Światowej, a pań Ligi Światowej Kobiet. World Grand Prix zostanie przez nią zastąpione, a żeńskie rozgrywki mają w ten sposób wizerunkowo skorzystać na większej popularności męskich. Kształt obu turniejów będzie identyczny. Zostaną podzielone na dwie dywizje – pretendentów i elitę – a skorzystają na tym m.in. reprezentacje Polski. Siatkarze w elicie będą mieli pewne miejsce, siatkarki znajdą się w gronie ekip elity, ale swoje miejsce będą musiały potwierdzać dobrą grą. Na razie nie zdradzono nam, jaki będzie dokładny skład rozgrywek ani jaki format zostanie przyjęty.

więcej na Onet.pl

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę