Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > FIVB potwierdza głębokie zmiany w Lidze Światowej i World Grand Prix

FIVB potwierdza głębokie zmiany w Lidze Światowej i World Grand Prix

fot. FIVB

Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej (FIVB) potwierdziła redakcji Onetu zmiany w formacie Ligi Światowej i World Grand Prix w sezonie 2018. FIVB przyznaje, że są one nieuniknione i potwierdza, że kształt rozgrywek radykalnie się zmieni.

W połowie lipca Onet wysłał zapytanie do władz Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB) w związku z planowanymi reformami Ligi Światowej i World Grand Prix. Projekt reformy, która wejść ma w życie od sezonu 2018, a która wywróci do góry nogami obecny kształt obu imprez, wyciekł do mediów już w czerwcu. Liga Światowa nie zdążyła dotrzeć do mety, World Grand Prix nawet się nie rozpoczęło, a media i kibiców na świecie rozpaliły spekulacje na temat pomysłów FIVB.Nic dziwnego, bo władze światowej siatkówki zabrały się do zmian z wielkim zapałem i postanowiły stworzyć rozgrywki od podstaw. Kosztem wyników i sportowej klasy niektórych drużyn, jak reprezentacje Estonii czy Słowenii, które w sezonie 2017 zanotowały sportowe awanse w Lidze Światowej, a których w przyszłym roku ma zabraknąć w elicie.

Szef słoweńskiej siatkówki, Metod Ropret, spotkał się z prezydentem Arym Gracą oraz działaczami FIVB w Lozannie. Efekt? Władze światowej federacji przekazały Słoweńcom, że dla ich drużyny zabraknie miejsca w Lidze Światowej w roku 2018. Głównym kryterium doboru drużyn w Lidze Światowej 2018 ma być atrakcyjność rynku medialnego i siła federacji/kraju mierzona zyskami czerpanymi z organizacji meczów Ligi Światowej. Sportowa klasa będzie miała, o ile, znaczenie drugorzędne.

– Nasz związek zamierza wykorzystać wszelkie dostępne możliwości, by przekonać FIVB, że reprezentacja Słowenii powinna uczestniczyć w Lidze Światowej w przyszłym roku. Jeśli zajdzie taka konieczność, zostanie złożony pozew do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS) przeciw FIVB – powiedziała Marjeta Hocevar, dziennikarka sportowa słoweńskiej telewizji (RTV Slovenija), która pracuje m.in. z siatkarzami reprezentacji i była świadkiem ich największych triumfów w ostatnich latach. Od zwycięstwa w Lidze Europejskiej 2015 i historycznego srebrnego medalu mistrzostw Europy 2015, po kolejne awanse w Lidze Światowej w latach 2016 i 2017.

Ligę Światową i World Grand Prix czekają zmiany, a ich projekt zdradziła Anna Manuelian z Departamentu Komunikacji FIVB w Lozannie. Szczegóły poniżej:

„FIVB potwierdza swój plan wielkich zmian w dorocznych rozgrywkach drużyn narodowych. Możemy potwierdzić, że w roku 2018 kibice będą mogli śledzić rozgrywki siatkarzy i siatkarek w zupełnie nowej formule.

Szczegóły zmian zostaną ogłoszone w najbliższych tygodniach, a wejdą one w życie w przyszłym roku. Każde z rozgrywek – męskie i żeńskie – będą się składać z dwóch klas/lig:

  • Nowa Liga Siatkówki, elita z dwunastoma drużynami stanowiącymi trzon oraz czterema, które będą rywalizować wymiennie
  • Liga Pretendentów, druga liga, składająca się z drużyn aspirujących do gry w wyższej klasie.

Uczestnicy Nowej Ligi Siatkówki będą rywalizować ze sobą systemem ligowym. Obie klasy rozgrywek – Nowa Liga Siatkówki i Liga Pretendentów – będą ze sobą powiązane systemem awansów i spadków. W ten sposób siatkówka będzie jednym z najbardziej konkurencyjnych sportów zespołowych na świecie wśród kobiet i mężczyzn”.

Nowa Liga Siatkówki i Liga Pretendentów to na razie robocze nazwy rozgrywek, jednak prawdopodobnie w sezonie 2018 rywalizacja panów toczyć się będzie pod szyldem Ligi Światowej, a pań Ligi Światowej Kobiet. World Grand Prix zostanie przez nią zastąpione, a żeńskie rozgrywki mają w ten sposób wizerunkowo skorzystać na większej popularności męskich. Kształt obu turniejów będzie identyczny. Zostaną podzielone na dwie dywizje – pretendentów i elitę – a skorzystają na tym m.in. reprezentacje Polski. Siatkarze w elicie będą mieli pewne miejsce, siatkarki znajdą się w gronie ekip elity, ale swoje miejsce będą musiały potwierdzać dobrą grą. Na razie nie zdradzono nam, jaki będzie dokładny skład rozgrywek ani jaki format zostanie przyjęty.

więcej na Onet.pl

źródło: eurosport.onet.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved