Strona Główna > Aktualności > rozgrywki towarzyskie > Finowie słabsi w sparingach z zespołem Estonii

Finowie słabsi w sparingach z zespołem Estonii

Przygotowująca się do kwalifikacji do mistrzostw Europy oraz wrześniowych mistrzostw świata reprezentacja Finlandii trzykrotnie spotkała się z Estonią. Mecze odbyły się w piątek, sobotę i niedzielę w Tallinie. We wszystkich trzech lepsi okazali się podopieczni Gheorghe Cretu. Estończyków na mundialu zabraknie, ale przed nimi kwalifikacje ME, gdzie zmierzą się z Łotwą i Izraelem. Przypomnijmy, że Finlandia to grupowy rywal biało-czerwonych na MŚ.

W pierwszym test-meczu drużyny rozegrały pięć setów. W pierwszym secie przez dłuższy czas prowadzili podopieczni trenera Cretu (16:13, 21:17). W końcówce jednak boiskowe wydarzenia zdominowali już Finowie, obejmując tym samym prowadzenie w meczu. W drugiej odsłonie po wyrównanym początku Estończycy odskoczyli na 16:13 i 21:16. Tej przewagi nie oddali już do samego końca. W trzeciej partii lepszy początek zanotowali podopieczni Tuomasa Sammelvuo (8:4). Przeciwnicy jednak zdołali odrobić straty i oba zespoły były w kontakcie punktowym (16:15, 21:19). W końcówce lepsi okazali się Suomi. W czwartym secie walki również nie brakowało, ale ostatnie słowo tym razem należało do Estonii. W tie-breaku podopieczni Gheorghe’a Cretu prowadzili już 10:6, ale Finowie odrobili większą część strat (11:12). Ostatecznie jednak to Estonia okazała się nieznacznie lepsza. W tym meczu Finowie osiągnęli nieco lepszą efektywność ataku (48% przy 45% rywali), zanotowali także więcej asów serwisowych (6:5), ale za to w bloku było 11:7 dla Estonii. Najlepiej punktowali dla Finów Sakari Makinen i Elviss Krastins. Pierwszy z nich zdobył 22 oczka, były zaś zawodnik Asseco Resovii dołożył 17 punktów. Po stronie estońskiej dominowali Renee Teppan i Robert Taht. Atakujący PGE Skry zdobył 23 oczka, zaś były już gracz Cuprum Lubin 21.

Estonia – Finlandia 3:2
(22:25, 25:22, 23:25, 25:23, 15:13)

W pierwszym secie sobotniego spotkania Finlandia prowadziła już 16:11, ale Estonia sukcesywnie odrabiała straty (20:21) i ostatecznie okazała się lepsza w grze na przewagi. W drugiej partii ekipa trenera Cretu szybko zbudowała sobie przewagę (8:6, 16:12, 21:17) i nie oddała jej już do samego końca. W kolejnej części meczu to Suomi odskoczyli (16:13, 21:17). Estończycy nie byli już w stanie odrobić strat i w meczu zrobiło się 2:1. W czwartego seta lepiej weszli Finowie, ale rywale zdołali odrobić straty (16:15, 21:19) i ostatecznie wygrali cały mecz 3:1. Estonia była zespołem lepszym w ataku (53% skuteczności przy 42% rywali) i zagrywce (7:2 w asach serwisowych). W bloku jednak tym razem lepsi byli Finowie (14:11). Obaj trenerzy mocno rotowali swoimi składami i tym razem dla Estonii najwięcej punktował Oliver Venno (23). Dla Finów 18 oczek zdobył Niko Suihkonen.

Estonia – Finlandia 3:1
(28:26, 25:21, 22:25, 25:22)

Trzecie i ostatnie spotkanie sparingowe znakomicie rozpoczęli reprezentanci Finlandii. Przeważali oni w pierwszym secie 8:3, 16:7, 21:15. W końcówce Estończycy nieco podgonili wynik, ale ostatecznie okazali się słabsi. Podopieczni Gheorghe Cretu zupełnie zdominowali jednak boiskowe wydarzenia w secie drugim, przeważając w każdym elemencie (8:5, 16:9, 21:13, 25:19). W trzeciej partii przez niemal cały czas prowadzili Finowie (8:7, 16:13, 21:17). W decydującym momencie wyższy bieg włączyli jednak Estończycy i zwyciężyli po grze na przewagi. W czwartym secie Finowie przeważali na początku 8:6, ale potem do głosu doszli rywale i to Estonia z piłki na piłkę zyskiwała przewagę (16:13, 21:16) i w konsekwencji pozwoliła Suomim zdobyć zaledwie 19 oczek. Estończycy bardzo dobrze radzili sobie w ataku, uzyskując 62% skuteczność w tym elemencie przy 52% rywali, nieźle też czytali grę Finów (10:3 w bloku), ale w asach serwisowych było 6:3 dla podopiecznych Tuomasa Sammelvuo. Dla Finlandii 17 oczek zdobył Sakari Makinen, zaś po stronie estońskiej liderem był Robert Taht, który również zdobył 17 oczek.

Estonia – Finlandia 3:1
(20:25, 25:19, 26:24, 25:19)

źródło: inf. własna, lentopalloliitto.fi