Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Finały MP juniorów: Jastrzębianie nie obronili tytułu, złoto dla AKS-u

Finały MP juniorów: Jastrzębianie nie obronili tytułu, złoto dla AKS-u

W meczu o trzecie miejsce w mistrzostwach Polski juniorów rozgrywanych w Leżajsku doszło do derbów Warszawy, naprzeciwko siebie stanęły zespoły UMKS-u MOS Wola i MKS-u MDK. Wszystko rozegrało się w tie-breaku, a z brązowych medali mogli cieszyć się juniorzy Łukasza Motyki. Nieco mniej emocji było w finale, w którym pewnie grali juniorzy AKS-u V LO Rzeszów, którzy pokonali w trzech setach Jastrzębski Węgiel.

Spotkanie lepiej zaczęło się dla siatkarzy MOS-u Woli, którzy objęli prowadzenie 3:0. Po mocnym ataku z lewego skrzydła Jakuba Szymańskiego było 5:3. Po asie serwisowym Dominika Grota podopieczni Łukasza Motyki prowadzili już 9:4. Po skutecznym bloku zawodników MDK-u zmniejszyli straty do trzech oczek (11:14). Utrzymywała się dwupunktowa przewaga siatkarzy z Woli. W końcówce podopieczni Wojciecha Góry zdołali doprowadzić do remisu po 20. Od razu o czas poprosił trener Łukasz Motyka. Po powrocie na parkiet w aut zaatakował Grot. Zaczęła się gra punkt za punkt. Grot ponownie zaatakował w aut i 26:24 wygrali siatkarze MDK-u.

Druga partia rozpoczęła się od walki punkt za punkt. Po autowym ataku Karola Borkowskiego MOS Wola wyszedł na dwupunktowe prowadzenie 7:5. Po skutecznym bloku siatkarze MDK-u doprowadzili do remisu po 10. Kilka akcji później podopieczni Łukasza Motyki zrewanżowali się tym samym i odskoczyli na trzy oczka (13:10). Zawodnicy z Woli jeszcze powiększyli swoją przewagę (17:12). Podopieczni Wojciecha Góry zaczęli popełniać proste błędy (13:21). Seta skuteczną kiwką zakończył Rafał Prokopczuk (25:19).

Siatkarze z Woli kontynuowali swoją dobrą grę, szybko objęli prowadzenie 5:1. Podopieczni Łukasza Motyki grali pewnie i utrzymywali przewagę (13:7). Zawodnicy MDK-u nie potrafili znaleźć recepty na dobrą grę rywali. Siatkarze MOS-u Wola zdemolowali przeciwników, wychodziło im wszystko, dobra zagrywka pozwalała na wyprowadzenie skutecznych kontr. Zepsuty serwis MDK-u zakończył trzecią odsłonę spotkania.

Dobry blok siatkarzy MOS-u Woli pozwolił im zbudować przewagę na początku czwartej odsłony (7:3). Zawodnicy MDK-u popełniali także sporo błędów, dlatego przewaga zespołu z Woli jeszcze się powiększyła (14:8). Drużyna MDK-u złapała wiatr w żagle, zaczęła stawiać szczelny blok i straty zostały zmniejszone do dwóch oczek (12:14). Od tego momentu gra toczyła się punkt za punkt, co było korzystne dla podopiecznych Łukasza Motyki. W końcówce MDK zmniejszył straty do jednego punktu (18:19). Od razu o czas poprosił szkoleniowiec MOS-u. Na niewiele się zdał, bowiem po chwili na tablicy wyników pojawił się remis po 20. Artur Gromelski zaatakował w aut i MDK miał piłkę setową (24:22), którą wykorzystał w kolejnej akcji i o brązowym medalu miał zdecydować tie-break.

Piąta partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt. Obie drużyny pokazały wszystko, co mają najlepszego. Po sprytnym obiciu bloku przez Szymańskiego MOS odskoczył na dwa oczka (7:5). Jednak przy zmianie stron prowadził MDK 8:7. Ponownie gra się wyrównała. Blok Konrada Bączka i Gromelskiego pozwolił zdobyć dwupunktową przewagę podopiecznym trenera Motyki. Po chwili mieliśmy kolejny remis. Po przerwie na żądanie szkoleniowca MOS-u skutecznym atakiem popisał się Bartłomiej Jakimowicz. Gra toczyła się na przewagi, żadna z drużyn nie chciała odpuścić. Dwa bloki siatkarzy z Woli dały im zwycięstwo 18:16. MVP spotkania został Jakub Szymański.

MOS Wola Warszawa – MKS MDK Warszawa 3:2
(24:26, 25:19, 25:16, 22:25, 18:16)

MOS: Prokopczuk, Grot, Piotrowski, Szymański, Siewierski, Bączek, Jaglarski (libero) oraz Jaskuła (libero), Kubeł i Gromelski
MDK: Rzeszoś, Grzymała, Walasek, Borkowski, Grodzicki, Abramowicz, Bogucki (libero) oraz Sasak, Laskowski, Powałka, Szymaniak, Balasz i Kulbacki

Finał rozpoczął się od gry punkt za punkt. Po dotknięciu siatki przez jastrzębian AKS odskoczył na dwa oczka (7:5). Przemysław Czado pocelował zagrywką przyjmujących Jastrzębskiego Węgla i było już 11:7. Rzeszowianie grali jak z nut, powiększyli przewagę do siedmiu oczek (18:11). Jastrzębianie zmniejszyli straty do czterech oczek (14:18) i o czas poprosił Jerzy Wietecha. Po powrocie na parkiet skutecznym atakiem ze środka popisał się Norbert Huber. Siatkarze z Podkarpacia utrzymali swoją przewagę do końca. Set zakończył się skutecznym blokiem AKS-u (25:17).

Mocne zbicie Sławomira Buscha, a w następnej akcji as serwisowy Jakuba Ziobrowskiego i rzeszowianie objęli trzypunktowe prowadzenie 7:4. O czas poprosił Jarosław Kubiak. Po przerwie jastrzębianie się przełamali. Czado nie przebił się przez potrójny blok Jastrzębskiego Węgla i było 9:7. Mimo nerwowości na boisku dwu-, trzypunktową przewagę utrzymywali rzeszowianie. Skuteczny ze środka był Huber i było już 19:15. Trudne piłki kończył Ziobrowski i AKS zmierzał po zwycięstwo w drugiej partii. Asem serwisowym popisał się jeszcze Patryk Czyrniański (20:22) i o czas poprosił trener Wietecha. Po powrocie na parkiet przyjmujący jastrzębian zepsuł zagrywkę. Blok Wojciecha Zięzio i Łukasza Kozuba na Bartoszu Kwolku zakończył seta (25:21).

Rzeszowianie kontynuowali swoją dobrą passę w trzeciej odsłonie spotkania, szybko objęli czteropunktowe prowadzenie 5:1. Po asie serwisowym Marcina Ernastowicza było 9:6 dla AKS-u. Przy stanie 10:7 kontuzji doznał środkowy Jastrzębskiego Węgla – Patryk Niemiec. Kolejny blok duetu Zięzio/Kozub powiększył prowadzenie rzeszowian (12:7). Obraz gry nie uległ zmianie, podopieczni Jerzego Wietechy utrzymywali przewagę. Rzeszowianie zaczęli popełniać błędy i ich prowadzenie zmniejszyło się do dwóch oczek (16:14). Niemoc AKS-u przerwał Ziobrowski. Jastrzębianie zbliżyli się na jedno oczko do rywali (19:20). Ziobrowski dał rzeszowianom piłkę meczową (24:22). Atakujący AKS-u zakończył spotkanie skutecznym atakiem. MVP meczu został wybrany Łukasz Kozub.

AKS V LO Rzeszów – Jastrzębski Węgiel 3:0
(25:17, 25:21, 25:23)

AKS: Kozub, Busch, Huber, Ziobrowski, Czado, Zięzio, Masłowski (libero) oraz Karakuła
Jastrzębski: Gil, Kwolek, Żeliński, Czyrniański, Szewczyk, Niemiec, Musielak (libero) oraz Makoś (libero), Magnuszewski, Turski, Redyk, Ernastowicz, Kukulski i Trzeciak