Strona Główna > Aktualności > Liga Światowa > Final Six LŚ: Udana inauguracja Brazylii

Final Six LŚ: Udana inauguracja Brazylii

W inauguracyjnym meczu Final Six Ligi Światowej w Krakowie reprezentacja Brazylii zaskakująco łatwo poradziła sobie z ekipą Włoch. Najbardziej wyrównaną walkę zespoły stoczyły początkowo w trzeciej partii, ale na dłuższą metę Canarinhos nie dali podopiecznym Gianlorenzo Blenginiego rozwinąć skrzydeł. Wygrali seta do 19 i pewnie pokonali Italię w całym meczu 3:0.

Brazylijczycy zainaugurowali spotkanie trochę niemrawo, a po drugiej stronie siatki od razu dwoma skutecznymi akcjami popisał się Osmany Juantorena, dzięki czemu Włosi wysunęli się na prowadzenie 4:1. Jednak podopieczni Bernardo Rezende długo nie pozostawali w tyle. Za sprawą udanej kontry Wallace’a doprowadzili do wyrównania po 4. Do pierwszej przerwy technicznej na boisku miała miejsce gra punkt za punkt. Tuż po niej Canarinhos odzyskali już swój rytm gry i udało im się zbudować trzypunktową przewagę (12:9). Zespół z Półwyspu Apenińskiego miał problemy z przebiciem się przez blok rywali, dodatkowo mylił się w polu serwisowym, przez co przegrywał 12:16 na drugim regulaminowym czasie. Z kolei siatkarze z Kraju Kawy nie spuszczali z tonu. Utrzymywali dokładne przyjęcie, a w ataku szalał Mauricio Borges (19:14). Azzurrich próbował ratować Ivan Zaytsev, ale w pojedynkę nie był w stanie wiele zdziałać. Brazylia wygrała pewnie premierową odsłonę 25:18.

Początek kolejnego rozdania to seria błędów obu ekip i wynik oscylujący wokół remisu. Zaytsev nieco pogubił się w swoich poczynaniach i nie był w stanie zdobyć punktu. Po asie serwisowym Bruno Rezende to Brazylijczycy prowadzili 8:6 na pierwszej przerwie technicznej, a gdy Lucarelli zatrzymał spektakularnym pojedynczym blokiem Juantorenę, a Mauricio ładnie uderzył  z szóstej strefy, Canarinhos mieli już cztery oczka zapasu. Na nic zdawały się przerwy brane przez Gianlorenzo Blenginiego. Jego podopiecznym brakowało przysłowiowej pary, dodatkowo jak od ściany odbijali się od brazylijskiego bloku. Udane zbicie Wallace’a sprowadziło obie drużyny na drugi czas techniczny, na którym zawodnicy z Ameryki Południowej mieli aż siedem punktów zaliczki. Jednak wtedy w „kanarkowe” szeregi wyraźnie wkradło się rozluźnienie. Włosi wykorzystali błędy własne przeciwników i znacznie zmniejszyli straty (20:18). Lecz doświadczeni podopieczni trenera Rezende nie pozwolili wyrwać sobie zwycięstwa z rąk. Skuteczne ataki Wallace’a i Mauricio uspokoiły sytuację, a siatkarze z Kraju Kawy także tę partię zapisali na swoim koncie w stosunku 25:20.

Na otwarcie trzeciego seta obaj rozgrywający postanowili uruchomić środkowych, a ci nie marnowali swoich szans. Gdy Canarinhos „odpalili” w polu serwisowym, gracze z Europy mieli już trzy oczka straty (4:7), które utrzymały się także na pierwszym regulaminowym czasie. Jednak dobre zagrania Zaytseva i Birarellego pozwoliły im doprowadzić do remisu 10:10. Od tego momentu Italia powróciła do dotrzymywania kroku oponentom. Wyraźnie przebudził się Juantorena, którego zgrabne ataki dawały punkty włoskiemu zespołowi. W newralgicznym momencie jednak Azzurri zgaśli, a podopieczni Bernardo Rezende wrzucili wyższy bieg. Za sprawą Lucarellego odskoczyli na dwa oczka podczas drugiej przerwy technicznej, by po chwili zbudować już pięciopunktową nadwyżkę po zablokowaniu Filippo Lanzy (20:15). Gracze z Półwyspu Apenińskiego próbowali jeszcze walczyć, ale nie zdołali już odwrócić losów tego meczu. Udana akcja w wykonaniu Mauricio Borgesa zamknęła ten pojedynek. Brazylijczycy zwyciężyli 25:19 i w całym spotkaniu zdecydowanie 3:0.

Brazylia – Włochy 3:0
(25:18, 25:20, 25:19)

Brazylia: Bruno (3), Lucas (5), Wallace (12), Souza (10), Lucarelli (14), Mauricio (11), Sergio (libero)
Włochy: Giannelli, Vettori (5), Juantorena (6), Zaytsev (13), Buti (3), Birarelli (9), Colaci (libero) oraz Piano (1), Antonov (1), Lanza, Rossini (libero)