Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Final Six LN M: Kolejny świetny mecz Polaków, Iran pokonany, jest awans do półfinału

Final Six LN M: Kolejny świetny mecz Polaków, Iran pokonany, jest awans do półfinału

Kolejny niesamowity mecz Polaków w turnieju finałowym Ligi Narodów. Biało-czerwoni przegrali wprawdzie pierwszego seta z Iranem, jednak w kolejnych trzech pokazali wyśmienitą siatkówkę, pełną emocji i walki. Podopieczni trenera Vitala Heynena pokonali 3:1 siatkarzy z Iranu i z pierwszego miejsca w grupie B awansowali do półfinału. W piątek nasi siatkarze spokojnie będą czekali na sobotniego rywala.

Irańczycy dobrze otworzyli pojedynek, po asie serwisowym Aliego Shafieia obejmując prowadzenie 3:0. Polscy siatkarze dość szybko złapali jednak kontakt z rywalem, prowadząc twardą walkę pełną również poza sportowych emocji. Remis przyszedł przy stanie 7:6, gdyż błąd w ataku popełnił Shafiei. Po przerwie technicznej Irańczycy znaleźli sposób na rywala. Jednym z autorów zrobienia przewagi był Purya Fayazi, kończąc dwa ataki z rzędu (12:7). Kolejne „oczka” do zaliczki punktowymi zagrywkami dołożył Amir Ghafour (17:10). Sytuacja nieco uległa zmianie, gdy w polu serwisowym znalazł się Bartosz Bednorz, gdyż dobrymi serwisami pomógł on swojej drużynie w odrobieniu części strat (15:18). „Biało-czerwoni” mieli okazję nawet do złapania kontaktu z rywalem, lecz nie wykorzystywali oni kilku okazji, przez co ostatecznie przegrali pierwszą partię.

Persowie szli za ciosem. Wynik 2:0 swojej drużynie dał Shafiei, zatrzymując Karola Kłosa. Tym razem „Orły” szybciej odrobiły straty, a konkretnie zrobił to Bednorz, obijając blok rywali (3:3). Chwilę później wspomniany przyjmujący pomógł swoimi zagrywkami w zbudowaniu drobnej zaliczki (6:4), która szybko urosła (9:5). Gracze Iranu nie złożyli jednak broni, za sprawą asa serwisowego Milada Ebadipoura doprowadzając do remisu (11:11). Mimo kolejnej dawki negatywnych emocji Polacy powrócili do prowadzenia, w czym także pomogli rywale, popełniając błąd podczas rozgrywania akcji (17:13). Losy seta nie były jednak przesądzone, co potwierdził atak w antenkę Łukasza Kaczmarka (19:17). Sytuację punktową zagrywką uspokoił Bartosz Kwolek (22:18). Irańczycy nie byli w stanie odrobić strat, toteż w meczu doszło do wyrównania.

Następna odsłona pojedynku zaczęła się bez przewagi żadnej ze stron. Ponadto na parkiecie dochodziło do twardej walki (4:4). Taki stan rzeczy utrzymywał się przez dłuższy czas. Po polskiej stronie prym wiódł Bednorz, raz za razem udanie zbijając piłki. Impas przerwali gospodarze, którym złym atakiem pomógł Kaczmarek (11:8). Dzięki „czapie”, a także atakowi Macieja Muzaja „biało-czerwoni” wyszli jednak na prowadzenie 13:11. Chwilę później punkty od siebie dołożył Norbert Huber (15:12). W dalszej części seta świetny fragment zaliczył Bednorz, kończąc nadarzające się okazje do zdobywania „oczek” (21:16). Ponownie podopieczni Vitala Heynena spokojnie kontrolowali wydarzenia na boisku, pewnie zapisując sobie drugą partię na swoje konto.

Polska drużyna była wyraźnie „w gazie”. Oprócz swojej dobrej gry „Orły” mogły liczyć na błędy swojego przeciwnika, jak choćby zepsuta zagrywka Ghafoura (6:3). „Persowie” starali się jeszcze poderwać do walki i choć Polacy raz za razem kończyli swoje akcje (8:6), to dwa skuteczne bloki pozwoliły graczom prowadzonym przez Igora Kolakovicia doprowadzić do wyrównania (10:10). Szybko jednak ponowną zaliczkę swej drużynie zapewnił Muzaj (12:10). Od tego momentu polska reprezentacja przez długi czas konsekwentnie utrzymywała swoją przewagę, którą asem serwisowym powiększył Kwolek (17:14). W ostatnim fragmencie odsłony Polacy dokończyli dzieła zniszczenia, zapewniając sobie pierwsze miejsce w grupie B.

Polska – Iran 3:1
(21:25, 25:18, 25:20, 25:22)

Polska: Bednorz (24), Huber (14), Muzaj (12), Kłos (11), Kwolek (7), Komenda (1), Popiwczak (libero) oraz Kaczmarek (5), Łukasik (1), Bołądź i Janusz
Iran: Ghafour (22), Ebadipour (10), Fayazi (10), Mousavi (8), Shafiei (2), Saeid (1), Hazratpourtalatappeh (libero) oraz Mojarad (6), Manavinezhad (4), Ghaemi, Moazzen (libero) i Yali