Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Final Six LN M: Amerykanie rozpoczęli od wygranej z Francją

Final Six LN M: Amerykanie rozpoczęli od wygranej z Francją

W pierwszym meczu grupy A turnieju finałowego Ligi Narodów mężczyzn siatkarze USA zmierzyli się z reprezentacją Francji. Górą z tego pojedynku wyszli Amerykanie, którzy pokonali rywali 3:1, wykonując poważny krok w stronę półfinału. Trójkolorowi teraz by zachować szanse awansu muszą w następnym meczu pokonać Rosję i to najlepiej za trzy punkty.

Patrząc na składy obu zespołów, jakie przyjechały do Chicago, to Amerykanie byli zdecydowanym faworytem tego spotkania, jednak po meczu Polski z Brazylią wszystko jest już możliwe w turnieju finałowym Ligi Narodów. Mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy po punktowych akcjach w bloku i ataku Maxwella Holta oraz zbiciu Taylora Sandera schodzili na przerwę techniczną prowadząc 8:5. As serwisowy Kevina Tillie pozwolił Francuzom na zmniejszenie strat (11:9), ale siatkarze USA znów odskoczyli, gdy przypomniał o sobie Matthew Anderson. Po ataku Taylora Sandera podopieczni trenera Johna Sperawa prowadzili na drugiej przerwie technicznej już 16:10. Seria trzech punktów z rzędu (17:14) była ostatnim zrywem Trójkolorowych w tym secie. W końcówce Amerykanie całkowicie zdominowali wydarzenia na boisko, a raz za razem punktowali Holt i Anderson. Gospodarze wygrali tego seta zdecydowanie 25:16, obejmując prowadzenie w meczu.

Początek drugiej partii był pełen błędów z jednej i z drugiej strony siatki, jednak to zespół USA prowadził na przerwie technicznej 8:6 po ataku Matthew Andersona. Amerykanie utrzymywali tę niewielką przewagę, jednak gdy skutecznie zaatakował Kevin Le Roux, a po chwili z dobrej strony w ataku pokazał się Julien Lyneel, Francuzi doprowadzili do remisu 14:14. Zbicie Aarona Russella dało gospodarzom jeden punkt przewagi na drugiej przerwie technicznej, potem jednak trzy błędy z rzędu Amerykanów wyprowadziły na prowadzenie zespół francuski. USA doprowadziły do wyrównania, a po skutecznym bloku Micah Christensona wyszły na prowadzenie 20:19. Po kolejnym zbiciu Russella Amerykanie mieli piłkę setową przy stanie 24:21, jednak zagrywkę popsuł Taylor Sander. Po chwili to samo uczynił Thibault Rossard i gospodarze prowadzili już 2:0 w meczu.

Na początku trzeciej odsłony wyrównana walka punkt za punkt trwała do stanu 6:6, potem atak Davida Smitha i błąd dotknięcia rywali wyprowadził zespół USA na prowadzenie 8:6. Seria trzech punktów z rzędu i skuteczny blok Matthew Andersona pozwoliły Amerykanom odskoczyć od rywali (11:7), jednak świetne zagrywki Juliena Lyneela sprawiły, że Francuzi bardzo szybko odrobili tę stratę (12:12). Amerykanie na drugiej przerwie technicznej prowadzili jeszcze jednym punktem po zbiciu Aarona Russella, a wyrównana walka trwała do stanu 20:20. Potem ataki Jeana Patry’ego i Thibaulta Rossarda dały przewagę Trójkolorowym, a gdy Christenson pomylił się w polu zagrywki, Francja miała piłkę setową przy stanie 24:22. Punkt dla gospodarzy zdobył jeszcze Taylor Sander, jednak po chwili atak Daryla Bultora zakończył tego seta wygraną Francuzów i mecz trwał dalej.

Amerykanie świetnie rozpoczęli kolejną partię i po błędach rywali i ataku Taylora Sandera prowadzili 5:1.Na przerwie technicznej ich przewaga stopniała jednak do dwóch punktów i dopiero później po autowym ataku Jeana Patry’ego i asie serwisowym Maxwella Holta gospodarze znów odskoczyli na cztery punkty (14:10). Francuzi jednak odrobili część strat dzięki skuteczności Jeana Patry’ego i na drugiej przerwie technicznej mieli już tylko punkt mniej od rywali. Po powrocie na boisko siatkarze USA znów wypracowali sobie bezpieczną przewagę i mimo wysiłków w ataku Jeana Petry’ego utrzymali ją aż do końca. W ostatnich akcjach nie do zatrzymania był Matthew Anderson i to właśnie jego atak zakończył seta wynikiem 25:21 dla gospodarzy. Amerykanie wygrali to spotkanie 3:1 i spokojnie mogą czekać na wynik konfrontacji Francji z Rosją.

USA – Francja 3:1
(25:16, 25:22, 23:25, 25:21)

USA: Holt (17), Russell (16), Sander (13), Smith (10), Anderson (7), Christenson (4), Shoji E. (libero) oraz Patch (1)
Francja: Patry (17), Clevenot (7), Chinenyeze (5), Le Roux (3), Tillie (2), Toniutti, Rossard N. (libero) oraz Lyneel (6), Bultor (5), Brizard (2) i Rossard T. (1)