Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Final Six LN K: Przegrana z Brazylią po tie-breaku, Polki odpadły z rywalizacji

Final Six LN K: Przegrana z Brazylią po tie-breaku, Polki odpadły z rywalizacji

Biało-czerwone walczyły do końca o awans do półfinału Siatkarskiej Ligi Narodów. W swoim drugim meczu w turnieju finałowym Polki prowadziły 1:0 i 2:1 z reprezentacją Brazylii, Canarinhes doprowadziły jednak do tie-breaka. Decydującą partię podopieczne trenera Ze Roberto rozpoczęły od prowadzenia 5:0 i już nie dały się dogonić. Taki wynik oznacza, że Brazylia i USA zagrają w sobotnich półfinałach, a Polki zakończyły już swój udział w turnieju.

Polki świetnie weszły w mecz, Brazylijki miały kłopoty ze skończeniem ataku. Z kolei biało-czerwone popisały się skutecznym blokiem, prym w ofensywie wiodła Malwina Smarzek-Godek, co dało im trzypunktowe prowadzenie (5:2). Zawodniczki z Ameryki Południowej miały problemy w przyjęciu, popełniały coraz więcej błędów, co skutkowało powiększeniem się dystansu dzielącego oba zespoły (9:4). Problemy z odbiorem serwisu przeciwniczek miały także podopieczne Jacka Nawrockiego, którym przydarzył się przestój (11:9). Canarinhes coraz lepiej czytały grę Polek i na tablicy widniał remis (14:14). Przez pewien moment wynik utrzymywał się na styku. Po jednym z ataków niefortunnie upadła Malwina Smarzek-Godek, jednak zawodniczka pozostała na boisku. Dobrym posunięciem okazało się wprowadzenie na zagrywkę Julii Nowickiej, jej świetna postawa w tym elemencie pozwoliła siatkarkom znad Wisły odbudować dwupunktowe prowadzenie (21:19). Po wykorzystaniu przechodzącej piłki przez Martynę Grajber biało-czerwone miały piłki setowe (24:21), seta zakończyła skuteczna akcja w ofensywie nasza atakująca.

Drugi set miał dość leniwy początek, oba zespoły często myliły się w polu serwisowym. Błąd w ataku popełniła Magdalena Stysiak, co dało Brazylijkom dwupunktowe prowadzenie (4:2), które powiększyły za sprawą skutecznego bloku (6:3). Kapitalne zagrywki Natalii Mędrzyk oraz świetna postawa w bloku Zuzanny Efimienko-Młotkowskiej, pozwoliły podopiecznym Jacka Nawrockiego wyrównać wynik (6:6), a po chwili zbudować dwupunktową zaliczkę (8:6). Polki straciły na chwilę skuteczność w ofensywie, co skrzętnie wykorzystały Canarinhes, które schodziły na drugą przerwę techniczną z minimalnym prowadzeniem (16:15). Przez jakiś czas wynik oscylował wokół remisu, dopiero po bloku Natalii Pereiry na Malwinie Smarzek-Godek zawodniczki z Ameryki Południowej wyszły na prowadzenie (21:19), które powiększyły dzięki dobrej postawie w polu serwisowym (23:20). Brazylijki pewnie prezentowały się w  końcówce, dzięki czemu zwyciężyły w tym secie 25:21.

Brazylijki minimalnie lepiej weszły w kolejną odsłonę spotkania, za sprawą złej postawy w przyjęciu oraz w ofensywie biało-czerwonych zbudowały trzypunktowe prowadzenie (3:6). Zawodniczki z Ameryki Południowej coraz lepiej czytały grę Polek i powiększyły wcześniej wypracowaną zaliczkę (8:4). Polki nie podłamały się nieudanym początkiem, w ustawieniu z Natalią Mędrzyk na zagrywce odrobiły cały dystans dzielący ich od rywalek (8:8). Przez długi czas wynik oscylował wokół remisu, zespoły wymieniały się prowadzeniem, ale żaden z nich nie potrafił zbudować trwałej przewagi. Po naszej stronie znowu dały o sobie znać problemy z odbiorem zagrywki oraz w ofensywie, a to pozwoliło Brazylijkom odskoczyć na cztery punkty (21:17). Po raz kolejny świetną zmianę na zagrywce dała Julia Nowicka, Canarinhes miały ogromne kłopoty ze skończeniem ataku. Po stronie Polek praktycznie wszystkie piłki kończyła Malwina Smarzek-Godek i to Polki prowadziły 22:21. Brazylijki dopadła niemoc, którą bezlitośnie wykorzystały biało-czerwone. Zwycięstwo w tym secie przypieczętowała nasza atakująca (25:22).

Brazylijki rewelacyjnie rozpoczęły czwartą odsłonę spotkania, kapitalnie prezentowały się w ofensywie oraz w polu serwisowym. W grze biało-czerwonych pojawiło się wiele niedokładności, dopadła je niemoc w każdym elemencie, co skutkowało ich pięciopunktową stratą do rywalek (1:6). Polki otrząsnęły się po nieudanym początku, świetne akcje w ofensywie oraz w bloku Natalii Mędrzyk pozwoliły im zmniejszyć straty (5:7). Przez jakiś czas dystans między drużynami utrzymywał się na poziomie 2-3 punktów, dopiero zablokowany i autowy atak Magdaleny Stysiak pozwolił siatkarkom z Ameryki Południowej powrócić do wysokiego prowadzenia (14:9). W grze podopiecznych Jacka Nawrockiego pojawiło się coraz więcej niedokładności, co skrzętnie wykorzystywały Brazylijki, które świetnie prezentowały się w każdym elemencie (18:12). Canarinhes bez większych problemów utrzymały przewagę do końca tej odsłony spotkania, którą wygrały 25:19 i o zwycięstwie musiał zadecydować tie-break.

Biało-czerwone nie najlepiej rozpoczęły decydująca odsłonę spotkania, dwa błędy w przyjęciu oraz nie najlepsza postawa w defensywie dała Brazylijkom trzypunktowe prowadzenie (3:0). Canarinhes nie miały żadnych kłopotów ze skończeniem swoich kontr, co pozwoliło im powiększyć wcześniej wypracowaną zaliczkę (5:0).  Biało-czerwone nie zamierzały się poddawać, dwa asy serwisowe Magdaleny Stysiak skutkowały zmniejszeniem dystansu dzielącego ich od rywalek (5:7). Kąśliwe serwisy Macris Carneiro dały zawodniczkom z Ameryki Południowej czteropunktowe prowadzenie (10:6). Podopieczne Jacka Nawrockiego dzielnie walczyły, jednak nie były w stanie odrobić strat. Brazylijki pewnie wygrały tego seta 15:10 i całe spotkanie 3:2.

Brazylia – Polska 3:2
(22:25, 25:21, 22:25, 25:19, 15:10)

Brazylia: Ana Beatriz (21), Gabi (17), Ana Paula (14), Natalia (13), Macris (6), Carolina (4), Leia (libero) oraz Amanda (7), Mara (4), Lorenne (3), Tainara (1) i Roberta
Polska: Smarzek (32), Mędrzyk (14), Kąkolewska (12), Stysiak (12), Efimienko-Młotkowska (8), Wołosz (4), Stenzel (libero) oraz Grajber (1) i Nowicka