Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Final Six LN K: Chinki uzupełniły stawkę półfinalistów

Final Six LN K: Chinki uzupełniły stawkę półfinalistów

Chinki w czterech setach pokonały Włoszki w meczu decydującym o tym, która z tych drużyn znajdzie się w półfinale Ligi Narodów. Wcześniej prawo gry o medale zapewniły sobie Amerykanki, Brazylijki oraz Turczynki. Włoszki po dwóch porażkach zakończyły swój udział w turnieju finałowym.

Od początku meczu z Włoszkami inicjatywę na boisku przejęły Chinki. Wykorzystały one niemoc rywalek w ataku, a udane zagrania Yanhan Liu dały im cztery oczka przewagi. W kolejnych minutach dołożyły szczelny blok, a reprezentantki Italii nie mogły odnaleźć swojego rytmu gry. Pojedyncze udane zagrania Paoli Egonu to było zbyt mało. Jej koleżanki popełniały błędy w ataku, a gospodynie kontrolowały boiskowe wydarzenia. Swoje trzy grosze do wyniku zaczęła dokładać Xiaotong Liu, a Europejkom nie pomogły nawet zmiany zaproponowane przez Davide Mazzantiego. W końcówce Chinki dominowały na boisku, a popsuta zagrywka Sary Fahr dała im zwycięstwo 25:17.

W drugą odsłonę lepiej weszły Włoszki, które szybko wypracowały sobie trzypunktowe prowadzenie, ale ich trzy błędy w ataku spowodowały, że już na pierwszym czasie technicznym na minimalnym prowadzeniu były Azjatki. Po asie serwisowym Egonu Italia wygrywała jeszcze 15:13, ale przy zagrywkach Xiangyu Gong to gospodynie wysforowały się na prowadzenie. Im bliżej końca seta, tym ich dominacja na siatce stawała się coraz wyraźniejsza. W końcówce Europejki próbowały jeszcze ratować się blokiem, ale Gong przypieczętowała zwycięstwo Azjatek (25:22).

W trzecią odsłonę lepiej weszła Italia, która przy zagrywkach Anny Danesi oraz Egonu zbudowała sobie pięciopunktową nadwyżkę. Jednak z biegiem czasu Chinki zaczęły wracać do gry, a po czapie na Elenie Pietrini doprowadziły do remisu. Nie przejęły inicjatywy na boisku, a udana kontra Lucii Bosetti spowodowała, że ponownie to Europejki zaczęły odskakiwać przeciwniczkom (14:11). Dopiero po drugim czasie technicznym Gong doprowadziła do remisu. Im bliżej końca seta, tym szala zwycięstwa zaczęła przechylać się na stronę gospodyń. Yuanyuan Wang dała Azjatkom prowadzenie 19:17. Ale w końcówce zupełnie stanęły, a dobre zagrywki Malinow i udane kontry Egonu pozwoliły Włoszkom przedłużyć mecz (25:22).

W czwartym secie Włoszki nie poszły za ciosem. Do ich gry wróciły demony z premierowej partii, czyli liczne błędy w ataku, które dały cztery oczka przewagi przeciwniczkom. Pietrini na spółkę z Egonu próbowały odrabiać straty, ale wciąż w lepszej sytuacji były gospodynie. Ich gra była bardziej urozmaicona, a Europejki nie wykorzystywały swoich szans na zdobywanie punktów. Wydawało się, że Liu i Wang poprowadzą Azjatki do sukcesu, ale Egonu dała nadzieję Włoszkom na tie-breaka. W końcówce Chinki nie dały się złamać, a Wang przypieczętowała ich awans do półfinału (25:22).

Chiny – Włochy 3:0
(25:17, 25:22, 22:25, 25:22)

Chiny: Xiaotong Liu (18), Yanhan Liu (18), Xiangyu Gong (11), Yixin Zheng (11), Yuanyuan Wang (7), Di Yao (4), Feifan Ni (libero) oraz Linyu Diao, Mingyuan Hu, Li Lin (libero), Fang Duan i Qingqing Du
Włochy: Egonu (38), Pietrini (14), Danesi (6), Bosetti L. (6), Chirichella (5), Malinov (3), De Gennaro (libero) oraz Sorokaite, Orro, Bosetti C., Fahr i Parrocchiale