Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > Finał MP kadetów: Triumfy rzeszowian i gdańszczan

Finał MP kadetów: Triumfy rzeszowian i gdańszczan

W grupie B finałowego turnieju mistrzostw Polski kadetów od zwycięstwa rozpoczęli siatkarze AKS-u V LO Rzeszów. Wygrana nie przyszła jednak rzeszowianom łatwo, bowiem do ostatecznego triumfu nad Wifamą Łódź potrzebowali oni pięciu setów. Bez tie-breaka nie obyło się też w drugim spotkaniu tej grupy, w którym zmierzyły się ekipy Trefla Gdańsk i Jastrzębskiego Węgla. Triumfatorami tego starcia ostatecznie okazali się gdańszczanie.

Po pierwszym secie, z dużą przewagą łodzian na boisku i w konsekwencji na tablicy wyników (25:17), w drugiej odsłonie nadal górą częściej byli zawodnicy Wifamy, notujący trzy- i czteropunktowe prowadzenie nad rywalami (10:7 i 17:13). Trapieni własnymi błędami obrońcy tytułu mistrzowskiego na przemian doganiali rywali i tracili punkty, nie przypominając zbytnio zespołu z pierwszego seta. Kacper Brdak, obijając rzeszowski blok, skończył pierwszą piłkę setową na 25:22. AKS lepiej rozpoczął seta numer trzy, choć wyraźnie zmotywowani zawodnicy Wifamy nie zostawali daleko w tyle, doprowadzając dwukrotnie do wyrównania 12:12 i 14:14, nim rzeszowianie na dobre odnaleźli właściwą sobie dyspozycję. Czwarta piłka setowa, zakończona mocnym atakiem z lewego skrzydła przez Kamila Kosibę, zamknęła tę odsłonę, 25:21.

Mimo błędów zdarzających się po obu stronach siatki żadnej z drużyn nie można było odmówić serca do gry. W końcówce czwartego seta to gracze AKS-u zachowali więcej zimnej krwi i doprowadzili do tie-breaka, który zakończyli, nie bez emocji, równie pomyślnie (15:12). Najlepszym zawodnikiem spotkania został Kacper Komar (AKS Rzeszów).

– Mimo że to mecz otwarcia, Wifama przez dwa sety grała bardzo dobrze, niemal perfekcyjnie, a my walczyliśmy najbardziej… chyba z własnymi emocjami. Było parę zmian, które przyniosły efekt. Chłopcy od trzeciego seta trochę zluzowali i zaczęli grać bardziej na miarę tego, na co ich stać. Myślę, że każdy może tu wysoko zajść. Na moje oko to chyba najbardziej wyrównane mistrzostwa w ostatnich latach – komentował mecz trener AKS-u Jacek Podpora.

W obu pierwszych setach przeciwko Jastrzębskiemu Węglowi gdańszczanie pokazali się z bardzo dobrej strony, kontrolując prawie cały czas przebieg spotkania, w drugiej odsłonie doprowadzając do aż ośmiopunktowej przewagi (21:13, po asie serwisowym Kacpra Wnuka). W secie trzecim podopieczni trenera Kubiaka roztrwonili początkową przewagę 10:5 i aż do końca tej odsłony związali się z gdańszczanami w walce punkt za punkt, wychodząc jednak obronną ręką z wynikiem 25:23.

Wyglądało na to, że cierpliwość i zimna krew pozwolą zawodnikom Trefla ukraść końcówkę kolejnego seta, gdy po długiej gonitwie prześcignęli wreszcie rywali na 19:18, ale mimo sporych nerwów dobrze spisujący się w ataku jastrzębianie zdołali przedłużyć mecz o tie-breaka. Dodatkowy set był bardzo wyrównany do momentu, aż w polu zagrywki znalazł się Jakub Wilkowski. Kombinacja dobrego serwisu i udanej gry w ataku i blokiem dała gdańskim zawodnikom serię czterech punktów (13:9). To wystarczyło, by doczekać do finalnego 15:12 po autowych akcjach rywali. MVP spotkania wybrano Jakuba Wilkowskiego z ekipy Trefla.

Z przebiegu początku meczu wydawałoby się, że powinniśmy to załatwić w trzech setach – mówił po meczu trener gdańszczan Mariusz Łobacz. – W końcówce prowadziliśmy 22:20 i przegraliśmy trzecią partię przez własne błędy. Z drugiej strony od trzeciego seta Jastrzębie zaczęło lepiej grać w polu zagrywki i w przyjęciu, a my mieliśmy trudności, by powstrzymać ich blokiem. W czwartym secie też nie brakowało nerwów, ale to finały mistrzostw Polski i poziom zespołów jest naprawdę bardzo wyrównany, bez znaczenia kto z jakiego miejsca w półfinałach tu awansował – dodał.

AKS V LO Rzeszów – KS Wifama Szkoła Gortata Łódź 3:2
(17:25, 22:25, 25:21, 25:20, 15:12)

Trefl Gdańsk – Jastrzębski Węgiel 3:2
(25:20, 25:18, 23:25, 22:25, 15:12)