Strona Główna > Aktualności > II liga mężczyzn > Finał II ligi M: Faworyci nie zawiedli

Finał II ligi M: Faworyci nie zawiedli

Dwa trzysetowe pojedynki oglądali kibice licznie zgromadzeni w sanockiej hali, podczas pierwszego dnia turnieju finałowego o awans do I ligi mężczyzn. Zarówno SKS Hajnówka, jak i TSV Sanok nie mieli większych problemów, by pokonać swoich rywali i pewnie zapisali cenne zwycięstwa na swoje konto.

Jako pierwsi na boisku wybiegli zawodnicy z Nowej Soli i Hajnówki. Ekipa Astry od początku pierwszego seta sprawiała wrażenie nieco przestraszonej, co skrzętnie wykorzystali zawodnicy SKS-u, szybko osiągając kilkupunktowe prowadzenie i kontrolując sytuację na boisku do końca tej partii. Jeszcze większa przewaga uwidoczniła się w drugiej części pojedynku. SKS bawił się grą, prezentując znakomitą siatkówkę i nie dał rozwinąć skrzydeł przeciwnikom. W efekcie zawodnicy z Hajnówki zmietli rywala z parkietu, triumfując 25:15 i byli tylko o jednego seta od jakże ważnego zwycięstwa. W trzeciej odsłonie było tylko nieco więcej walki. SKS prowadził dwoma, trzema oczkami, w końcówce podkreślając swoją dominację i zasłużenie zwyciężył 25:17, a w całym meczu 3:0.

Po spotkaniu Astry z ekipą z Hajnówki nastąpiła uroczystość otwarcia turnieju finałowego o awans do I ligi mężczyzn, a zaraz po ceremonii rozpoczął się mecz numer dwa sanockich zmagań, w którym miejscowy TSV Sanok podejmował inny podkarpacki zespół, Neobus Raf-Mar Niebylec.

Początek pojedynku dwóch ekip z Podkarpacia miał zacięty przebieg. Obie drużyny szły łeb w łeb i żadna z nich nie mogła odskoczyć od rywala. Dopiero przy stanie 14:13 trzy punkty z rzędu padły łupem niebylczan i o czas postanowił poprosić trener Piotr Podpora. Sanoczanie zrobili przejście, a w polu zagrywki pojawił się lider TSV, Paweł Rusin. Mocne zagrywki przyjmującego sprawiły wiele problemów ekipie z Niebylca. Cztery asy serwisowe i kilka trudnych zagrywek sprawiły, że Rusin zszedł z pola serwisowego przy bezpiecznym prowadzeniu gospodarzy – 21:16. Miejscowi nie pozwolili już sobie wyrwać takiej nadwyżki i zwyciężyli pewnie, 25:19.

W drugiej partii sanoczanie poszli za ciosem i po chwili prowadzili 8:5. W zespole Piotra Podpory bardzo dobrze funkcjonował atak na skrzydłach, z czym wyraźny problem mieli zawodnicy z Niebylca. Kolejna kontra Rafała Matuły oraz błąd dotknięcia siatki przez Pawła Przystasia spowodowały, że tablica wskazywała wynik 12:11. Natychmiast o czas poprosił trener Podpora. Przerwa nieco wybiła z rytmu gości, lecz ekipa Neobusu nie zamierzała pasować. Kiedy potężnie z prawego skrzydła zaatakował Pszonka, a sanoczanie popełnili błąd własny, ponownie przewaga gospodarzy wynosiła jedno oczko (19:18). Taki przebieg wydarzeń na boisku dawał pewność, że o losach partii numer dwa zadecyduje zacięta końcówka. I tak też było. Neobus, po autowym ataku Daniela Gąsiora, wyszedł na prowadzenie 23:22, ale z lewego skrzydła odpowiedział Patryk Łaba. Sanoczanie obronili także pierwszą piłkę setową, a chwilę potem wygrali 28:26, po kapitalnej obronie Pawła Rusina i kontrataku Patryka Łaby.

Wydawało się, że losy trzeciego seta mogą mieć jednostronny przebieg. Nic bardziej mylnego. Pechowa porażka przyjezdnych w partii numer dwa podziałała na nich mobilizująco i podopieczni Krzysztofa Frączka nie zamierzali składać broni. Niemal do samej końcówki oba zespoły szły równo, prezentując siatkówkę na najwyższym poziomie, nie tylko siłową, ale i techniczną. Przy stanie 17:16 asem serwisowym popisał się Tomasz Kusior i nadwyżka miejscowych sięgnęła dwóch oczek. W dodatku w kolejnej akcji w aut zaatakował Jacek Pszonka i na tablicy widniał wynik 19:16. Końcówka należała już do miejscowych. Po atomowym ataku ze środka Tomasza Kusiora było już 23:20. Dzieło zwieńczył atakiem z szóstej strefy najlepszy zawodnik tego spotkania, Paweł Rusin (25:21).