Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Finał II ligi kobiet: Mazovia Warszawa obok Szóstki Mielec z awansem do I ligi

Finał II ligi kobiet: Mazovia Warszawa obok Szóstki Mielec z awansem do I ligi

Już w sobotę siatkarki Szóstki Mielec zapewniły sobie awans do I ligi kobiet. W niedzielę mielczanki przegrały z Polonią Świdnica, która przez moment miała szanse awansu – musiała jednak liczyć na porażkę Mazovii Warszawa. Stołeczny zespół jednak nie zaprzepaścił swojej szansy. Wygrał 3:1 z WTS-em Włocławek i wraz z Szóstką wywalczył awans do I ligi.

Pierwszy niedzielny mecz turnieju finałowego we Włocławku był jednocześnie meczem ostatniej szansy dla siatkarek Polonii Świdnica. Świdniczanki musiały pokonać Szóstkę Mielec, która awans zapewniła sobie już w sobotę, i liczyć na korzystny rezultat drugiego spotkania. Początek meczu należał jednak do mielczanek, które rozpoczęły od prowadzenia 4:0. Podopieczne trenera Romana Murdzy pewnie czuły się w grze na siatce i udowadniały, że są najlepszym zespołem II ligi kobiet w tym sezonie (10:4). Siatkarki Polonii próbowały, szarpały, ale były bezradne. Szóstka wygrała wysoko tego seta 25:13. Dopiero w drugim secie świdniczankom udało się nawiązać wyrównaną walkę z rywalkami. Wynik oscylował cały czas wokół remisu, dopiero od stanu 16:15 świdniczanki odskoczyły w końcu zespołowi z Mielca i prowadziły już 20:16. W końcówce siatkarki Szóstki odrobiły część strat, ale górą była Polonia – 25:22 i w meczu mieliśmy remis.

Trzecia partia to znów zacięta walka punkt za punkt. Raz jeden, raz drugi zespół miał niewielką przewagę punktową, ale zazwyczaj szybko ją tracił. Ponownie od połowy seta świdniczanki przyspieszyły i zyskały czteropunktową przewagę (19:15), której nie oddały już do końca seta. Polonia wygrała 25:20 i objęła prowadzenie w spotkaniu. W czwartym secie siatkarki z Dolnego Śląska kilka razy uciekały rywalko na 3-4 punkty i za każdym razem mielczanki je doganiały. W końcówce, gdy Polonia miała cztery punkty przewagi (19:15), wydawało się, że pewnie zmierza ku końcowi meczu, ale po chwili na tablicy wyników znów był remis (21:21). W ostatnich piłkach emocje były ogromne, ale świdniczanki ostatecznie przełamały rywala i wygrały 26:24 i całe spotkanie 3:1. Nie oznaczało to jednak awansu – siatkarki Polonii zasiadły na trybunach, by obejrzeć ostatni mecz turnieju, od wyniku którego zależał ich los.

Sytuacja była prosta – WTS Włocławek stracił już szanse awansu wobec wygranej Polonii, ale gdyby pokonał Mazovię, to świdniczanki awansowałyby z drugiego miejsca w turnieju finałowym. Każdy wynik na korzyść Mazovii premiował awansem zespół z Warszawy. Mazovia rozpoczęła mecz od mocnego uderzenia i prowadzenia 8:3. Podopieczne trenera Roberta Kupisza grały spokojnie i pewnie, cały czas utrzymując bezpieczną przewagę. W końcówce jeszcze ją powiększyły (21:12), ostatecznie wygrywając 25:18. W drugim secie stołeczne siatkarki jednak oddały inicjatywę gospodyniom. To WTS prowadził 11:6, ale nie zdołał utrzymać tempa i po chwili na tablicy wyników widniał remis 13:13. Gra się wyrównała i do końca trwała walka punkt za punkt. W ostatnich piłkach lepsze okazały się włocławianki, które wygrały 29:27 i wyrównały stan spotkania.

Po wyrównanym początku trzeciego seta stołeczny zespół przejął inicjatywę i odskoczył rywalkom na pięć punktów (16:11). WTS nie był w stanie już tej różnicy odrobić. Mazovia spokojnie dokończyła seta, wygrywając 25:16 i ponownie objęła prowadzenie w meczu. Od awansu do I ligi warszawskie siatkarki dzielił tylko jeden wygrany set. Mocno zmotywowane podopieczne trenera Roberta Kupisza zaczęły go dobrze, od prowadzenia 9:6. Gdy zrobiło się 14:8 dla przyjezdnych, o przerwę poprosił jeszcze szkoleniowiec WTS-u, Marek Zacharek, ale nie mógł już zatrzymać rozpędzonych warszawianek. Mazovia utrzymała przewagę, a w końcówce dobiła zespół gospodyń i wygrała 25:16, zapewniając sobie tym samym awans do I ligi kobiet.