Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Ferhat Akbas: Wiedza daje siłę

Ferhat Akbas: Wiedza daje siłę

fot. fivb-org

– Świadomość umiejętności poszczególnych zawodniczek jest bazą, fundamentem pracy. Nawet jeśli nigdy nie pracowałeś z daną siatkarką, to prawdopodobnie w przyszłości będzie twoją przeciwniczką. Im więcej wiesz o siatkarkach na świecie, tym lepszym trenerem jesteś – mówił nowy trener Chemika Police. 

Jak zareagował pan na ofertę Chemika?Ferhat Akbas:Poczułem się wyróżniony. Cele sportowe Chemika i moje, indywidualnie jako trenera, są takie same. To mnie cieszy. 

Kto nauczył pana zawodu?

– Najwięcej Lang Ping, legenda reprezentacji Chin. Pracowałem z nią w kilku krajach, była dla mnie kimś w rodzaju nauczyciela czy przewodnika. Oczywiście, nie chcę umniejszać znaczenia innych szkoleniowców, od których również wiele się nauczyłem. Pracowałem z Giovannim Guidettim czy Massimo Barbolinim, znakomitymi fachowcami. Jednak Lang Ping jest dla mnie szczególną osobą. 

Czy to prawda, że trudno jest zagiąć pana z kategorii „wiedza o zawodniczkach na świecie”?

– Wiedza daje siłę. Świadomość umiejętności poszczególnych zawodniczek jest bazą, fundamentem pracy. Nawet jeśli nigdy nie pracowałeś z daną siatkarką, to prawdopodobnie w przyszłości będzie twoją przeciwniczką. Im więcej wiesz o siatkarkach na świecie, tym lepszym trenerem jesteś. Przykładam wiele uwagi do regularnego odświeżania i poszerzania wiedzy. 

Czyli z Polkami nie ma problemu?

– Znam praktycznie wszystkie polskie zawodniczki. Mówię oczywiście o tych, które są w kręgu zainteresowania polskiej reprezentacji lub wyróżniają się w rozgrywkach LSK. Wiele razy grałem przeciwko Polkom i klubom z Polski.

Jak wspomina pan mecze przeciwko Chemikowi w minionej edycji Ligi Mistrzyń?

– Z Chemikiem graliśmy dwukrotnie, wygraliśmy i przegraliśmy. Atmosfera spotkania w Polsce była niesamowita, nie mogę jej zapomnieć. Pełna hala, zacięty mecz, żywe reakcje publiki. Cieszę się, że będę częścią podobnych emocji w nadchodzącym sezonie. 

Zastępuje pan Marcello Abbondanzę. To trudne zadanie?

– Marcello to zupełnie inny trener ode mnie. Wyznaje twardą, włoską szkołę siatkówki. Mój styl jest inny, co na pewno będzie widoczne w nowym sezonie. Zmiana trenera zawsze oznacza nową myśl, inne pomysły. W tym przypadku nie będzie inaczej. 

Co czeka pana w najbliższej przyszłości?

– Moje plany na wakacje uległy zmianie po podpisaniu kontraktu z Chemikiem. Dołączam do nowego klubu, więc uważam, że muszę jak najwięcej się o nim dowidzieć. Interesuję mnie organizacja, plany i wizja pracy na co dzień. Chcę przyjechać do Polski, poznać wszystkich pracowników. Poza tym, śledzę na bieżąco rozgrywki VNL i czekam na kwalifikacje olimpijskie.

źródło: chemik-police.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-05-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved