Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Ferhat Akbas: Na początku byłem trochę jak kolorowy ptak

Ferhat Akbas: Na początku byłem trochę jak kolorowy ptak

fot. Łukasz Krzywański

– U trenerów, z którymi pracowałem, w większości zwracałem uwagę na to, jakie błędy popełniają, a nie co robią dobrze. Może to paradoks, ale według mnie na błędach można się nauczyć najlepiej. Ich popełnianie wynika z naszej ludzkiej natury. Nikt nie jest idealny, lecz jeśli tylko zbliży się do perfekcji, osiągnie więcej niż inni – powiedział Ferhat Akbas, szkoleniowiec Grupy Azoty Chemika Police.

Ferhat Akbas już jako 20-latek zaczął pracę jako statystyk. Jego trenerska kariera wiodła nie tylko przez Turcję, ale także Chiny, Japonię czy Rumunię. Obecnie pracuje w Polsce. Wcześniej miał możliwość współpracowania z takimi trenerami jak chociażby Jenny Lang Ping czy Giovanni Guidetti. Przyznaje, że częściej skupiał się na błędach trenerskich sław niż ich dobrych stronach. – Jako turecki szkoleniowiec zawsze jestem głodny zwycięstwa. U trenerów, z którymi pracowałem, w większości zwracałem uwagę na to, jakie błędy popełniają, a nie co robią dobrze. Może to paradoks, ale według mnie na błędach można się nauczyć najlepiej. Ich popełnianie wynika z naszej ludzkiej natury. Nikt nie jest idealny, lecz jeśli tylko zbliży się do perfekcji, osiągnie więcej niż inni – powiedział ferhat Akbas.Obecnie pracuje w Polsce, gdzie już drugi sezon będzie prowadził Grupę Azoty Chemika Police. Jego priorytetem jest szybka gra oraz odpowiednia praca w systemie blok-obrona, do czego szybko musiały się przyzwyczaić siatkarki Chemika. – W tym kierunku idzie dziś cały świat. Większość polskich drużyn prezentuje podobny styl, co kreuje też styl całej ligi. A gdy wszyscy grają tak samo, to nikt nie robi postępu. Wiem, że na początku zawodniczki mogły podchodzić do moich pomysłów z rezerwą, bo byłem trochę jak kolorowy ptak, który chce coś zmieniać, ale z czasem się przekonały. Jeszcze 3-4 lata temu żeńska liga była trochę mocniejsza i bardziej wyrównana niż dziś. Ja chciałbym, żeby ta tendencja się odwróciła i żeńskie rozgrywki zaczęły zbliżać poziomem do męskiej ligi. Nie jest to niemożliwe do zrealizowania – ocenił turecki szkoleniowiec.

Według niego kluczem do sukcesu jest systematyczna praca, która wpływa nie tylko na podniesienie indywidualnych umiejętności, ale także na rozwój całej drużyny. – Jeśli ktoś ma kontuzję, to znaczy, że musi pracować jeszcze więcej niż inni, by wrócić do zdrowia. Jeśli czujesz się w czymś słabszy, to musisz wykonać ekstra trening i zacząć od pracy nad sobą, by przez jego indywidualny poziom nie spadł poziom drużyny – podkreślił Akbas, który jest typem trenera cały czas myślącego o siatkówce. – Mam to szczęście, że kocham moją pracę i nie jest to tylko osiem godzin do odbębnienia w biurze. Lubię być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje – dodał turecki szkoleniowiec.

Jego rodaczki w poprzednim roku dwukrotnie stanęły na drodze biało-czerwonych. Najpierw ograły je w półfinale mistrzostw Europy, a następnie uciekły spod topora w półfinałowym meczu europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, w którym obroniły kilka piłek meczowych, wygrywając w tie-breaku. Jednak zdaniem Ferhata Akbasa Polki mogą namieszać w czołówce w najbliższych latach. – Dziś w reprezentacji Polski gra bardzo silne pokolenie, które wiele może osiągnąć w niedalekiej przyszłości i tego wam życzę bo ten zespół na to zasłużył. Tak jak w innych czołowych zespołach macie bardzo silne skrzydłowe: Magdalenę Stysiak i Malwinę Smarzek-Godek. Podobnie jest u Włoszek, gdzie mają Paolę Egonu i Miriam Syllę, Holenderek (Lonneke Slöetjes i Celeste Plak) czy Chinek (Zhu Ting i Zhang Changning).Joanna Wołosz, która jest liderką każdej drużyny, w której się znajdzie – zakończył turecki trener.

źródło: opr. własne, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved