Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Ferhat Akbas: Na początku byłem trochę jak kolorowy ptak

Ferhat Akbas: Na początku byłem trochę jak kolorowy ptak

fot. Łukasz Krzywański

– U trenerów, z którymi pracowałem, w większości zwracałem uwagę na to, jakie błędy popełniają, a nie co robią dobrze. Może to paradoks, ale według mnie na błędach można się nauczyć najlepiej. Ich popełnianie wynika z naszej ludzkiej natury. Nikt nie jest idealny, lecz jeśli tylko zbliży się do perfekcji, osiągnie więcej niż inni – powiedział Ferhat Akbas, szkoleniowiec Grupy Azoty Chemika Police.

Ferhat Akbas już jako 20-latek zaczął pracę jako statystyk. Jego trenerska kariera wiodła nie tylko przez Turcję, ale także Chiny, Japonię czy Rumunię. Obecnie pracuje w Polsce. Wcześniej miał możliwość współpracowania z takimi trenerami jak chociażby Jenny Lang Ping czy Giovanni Guidetti. Przyznaje, że częściej skupiał się na błędach trenerskich sław niż ich dobrych stronach. – Jako turecki szkoleniowiec zawsze jestem głodny zwycięstwa. U trenerów, z którymi pracowałem, w większości zwracałem uwagę na to, jakie błędy popełniają, a nie co robią dobrze. Może to paradoks, ale według mnie na błędach można się nauczyć najlepiej. Ich popełnianie wynika z naszej ludzkiej natury. Nikt nie jest idealny, lecz jeśli tylko zbliży się do perfekcji, osiągnie więcej niż inni – powiedział ferhat Akbas.Obecnie pracuje w Polsce, gdzie już drugi sezon będzie prowadził Grupę Azoty Chemika Police. Jego priorytetem jest szybka gra oraz odpowiednia praca w systemie blok-obrona, do czego szybko musiały się przyzwyczaić siatkarki Chemika. – W tym kierunku idzie dziś cały świat. Większość polskich drużyn prezentuje podobny styl, co kreuje też styl całej ligi. A gdy wszyscy grają tak samo, to nikt nie robi postępu. Wiem, że na początku zawodniczki mogły podchodzić do moich pomysłów z rezerwą, bo byłem trochę jak kolorowy ptak, który chce coś zmieniać, ale z czasem się przekonały. Jeszcze 3-4 lata temu żeńska liga była trochę mocniejsza i bardziej wyrównana niż dziś. Ja chciałbym, żeby ta tendencja się odwróciła i żeńskie rozgrywki zaczęły zbliżać poziomem do męskiej ligi. Nie jest to niemożliwe do zrealizowania – ocenił turecki szkoleniowiec.

Według niego kluczem do sukcesu jest systematyczna praca, która wpływa nie tylko na podniesienie indywidualnych umiejętności, ale także na rozwój całej drużyny. – Jeśli ktoś ma kontuzję, to znaczy, że musi pracować jeszcze więcej niż inni, by wrócić do zdrowia. Jeśli czujesz się w czymś słabszy, to musisz wykonać ekstra trening i zacząć od pracy nad sobą, by przez jego indywidualny poziom nie spadł poziom drużyny – podkreślił Akbas, który jest typem trenera cały czas myślącego o siatkówce. – Mam to szczęście, że kocham moją pracę i nie jest to tylko osiem godzin do odbębnienia w biurze. Lubię być na bieżąco ze wszystkim, co się dzieje – dodał turecki szkoleniowiec.

Jego rodaczki w poprzednim roku dwukrotnie stanęły na drodze biało-czerwonych. Najpierw ograły je w półfinale mistrzostw Europy, a następnie uciekły spod topora w półfinałowym meczu europejskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich, w którym obroniły kilka piłek meczowych, wygrywając w tie-breaku. Jednak zdaniem Ferhata Akbasa Polki mogą namieszać w czołówce w najbliższych latach. – Dziś w reprezentacji Polski gra bardzo silne pokolenie, które wiele może osiągnąć w niedalekiej przyszłości i tego wam życzę bo ten zespół na to zasłużył. Tak jak w innych czołowych zespołach macie bardzo silne skrzydłowe: Magdalenę Stysiak i Malwinę Smarzek-Godek. Podobnie jest u Włoszek, gdzie mają Paolę Egonu i Miriam Syllę, Holenderek (Lonneke Slöetjes i Celeste Plak) czy Chinek (Zhu Ting i Zhang Changning).Joanna Wołosz, która jest liderką każdej drużyny, w której się znajdzie – zakończył turecki trener.

źródło: opr. własne, przegladsportowy.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-29

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved
Piksel Facebooka jest używany do celów remarketingowych, co oznacza, że umożliwia STS wyświetlanie reklam opartych na zainteresowaniach użytkownikom naszej witryny, gdy odwiedzają oni Facebooka lub inne strony internetowe, które również mają zintegrowany piksel Facebooka. Ma to na celu wyświetlanie odpowiednich reklam, które Cię interesują, dlatego dane osobowe są przetwarzane w celach reklamowych, analitycznych, marketingowych, profilowania i śledzenia. Podstawą prawną przetwarzania wymienionych danych jest Twoja zgoda, zgodnie z art. 6 ust. 1 s. 1 lit. RODO - akceptując wyrażasz zgodę na zainstalowanie na twoim urządzeniu piksela Facebooka.
Wyrażam zgodę