Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Europejskie kwalifikacje IO szansą Polek? Zasady awansu

Europejskie kwalifikacje IO szansą Polek? Zasady awansu

Interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne siatkarek do igrzysk olimpijskich Tokio 2020, były pierwszą okazją do zdobycia przepustek na imprezę czterolecia, podobnie jak analogiczne męskie turnieje, które odbędą się już w najbliższy weekend. Kolejną szansą na kwalifikację będą turnieje kontynentalne, a zasady europejskiej rywalizacji prezentujemy poniżej.

W europejskim turnieju kwalifikacyjnym, który został zaplanowany od 6 do 12 stycznia 2020 roku, weźmie udział osiem najwyżej sklasyfikowanych drużyn w Europejskim Rankingu opublikowanym w październiku – po zakończeniu tegorocznych mistrzostw Europy – które nie wywalczyły biletu do Tokio w interkontynentalnych zmagań (przepustki na igrzyska zagwarantowały sobie już trzy kobiece reprezentacje z Europy – Serbia, Włochy i Rosja).  Kwalifikację na igrzyska z kontynentalnego turnieju wywalczy tylko zwycięzca.Europejski Ranking będzie uwzględniał wyniki osiągnięte na mistrzostwach Europy 2019 i 2017, mistrzostwach świata 2018, w Lidze Europejskiej 2017, Lidze Światowej 2017 lub World Grand Prix 2017 (odpowiednio w przypadku mężczyzn i kobiet). Ranking dostępny pod tym linkiem: https://www.cev.eu/Rankings/Women.aspx zostanie zmodyfikowany poprzez usunięcie wyników z EuroVolley 2015 i zastąpieniu ich rezultatami osiągniętymi przez drużyny na tegorocznych mistrzostwach Starego Kontynentu. Podobnie stanie się z obecnym rankingiem mężczyzn https://www.cev.eu/Rankings/Men.aspx, których czeka taki sam turniej kwalifikacyjny, w tym samym, styczniowym terminie.

Interkontynentalne turnieje kwalifikacyjne do Tokio 2020 rozpoczęły się w miniony weekend rywalizacją kobiet. Polska gościła turniej we Wrocławiu, w którym nasze reprezentantki zajęła drugie miejsce, a bilet do Japonii zdobyły Serbki. Od piątku do walki o Tokio przystąpią siatkarze, w gdańskiej Ergo Arenie Biało-Czerwoni będą walczyć z Francją, Słowenią i Tunezją.

Podopieczne Jacka Nawrockiego zajmują obecnie ósmą lokatę w Europejskim Rankingu (ex aequo z Bułgarią, a wszystkie reprezentacje, które zdobyły już kwalifikację olimpijskie sklasyfikowane są na wyższych lokatach). Przypomnijmy, w europejskim czempionacie w 2015 roku, którego wyniki zostaną zastąpione osiągnięciami z tegorocznych mistrzostw, Polki zajęły ósme miejsce.  EuroVolley 2019 będzie gościć w czterech krajach – Turcji, Polsce, Słowacji i Węgrzech. Biało-Czerwone wystąpią zatem przed własną publicznością rozgrywając swoje spotkania w Łodzi.

Autor: Martyna Szydłowska

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2019-08-07

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved