Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Publicystyka > Cykle > Estońskie opowieści: Silver Maar

Estońskie opowieści: Silver Maar

fot. cev.lu

W ostatnich latach estońskie reprezentacje młodzieżowe odnosiły dużo sukcesów. Juniorskim drużynom Estonii udało się zdobyć kilka medali w rozgrywkach EEVZA. O perspektywach na rozwój, lidze estońskiej, systemie szkolenia i wielu innych rzeczach opowiedział utalentowany libero Silver Maar, który mimo młodego wieku gra już w seniorskiej reprezentacji.

Jak to się stało, że trafił pan do siatkówki?Silver Maar:Zacząłem odbijać piłkę, kiedy miałem trzy latka. Cztery lata później poszedłem do lokalnej szkoły sportowej w Viljandi, ponieważ to była moja ulubiona gra i wiedziałem, że chce zostać zawodowym siatkarzem. Grałem tam dziesięć lat i gdy byłem siedemnastolatkiem, dostałem propozycję gry w lidze estońskiej. Trener Pärnu VC Avo Keel zaoferował mi miejsce w swojej drużynie. Teraz to mój trzeci rok w tym klubie i drugi, w którym gram jako główny libero. Zeszłego lata zadzwonił do mnie trener Gheorghe Cretu i zaproponował mi grę w kadrze.

Jakie sporty są popularne wśród młodzieży? W co gra się najczęściej na lekcjach wychowania fizycznego?

W Estonii najpopularniejszymi sportami są piłka nożna, koszykówka oraz siatkówka, troszeczkę mniej lekkoatletyka, pływanie i sporty zimowe. Na lekcjach wychowania fizycznego dzieci uprawiają te sporty, o których wspomniałem, ale także inne. Obowiązkowo trzeba zdać natomiast pływanie.

Jak wyglądają siatkarskie programy dla młodzieży w Estonii. Uczestniczył pan w nich?

Młodzi zawodnicy mają wiele programów, w których mogą uczestniczyć. Wiele szkół sportowych organizuje w lecie obozy, na których dzieci trenują, grają i poprawiają swoje umiejętności. Istnieje także mnóstwo turniejów dla młodzieży w różnych kategoriach wiekowych. Brałem udział w rozgrywkach w większości z tych kategorii i udało mi się zdobyć kilka tytułów. Myślę, że moim największym osiągnięciem było wygranie mistrzostw Estonii do lat 18.

Czy istnieją specjalne szkoły, w których można połączyć trenowanie z nauką?

W naszym kraju istnieją dwie szkoły, w których można się połączyć naukę i sport. Najbardziej popularna jest szkoła Audenetes w Tallinie, istnieje także szkoła Lähte, która mieści się w Tartu.

Czy Estonia jest dobrym miejscem dla rozwoju młodych, utalentowanych graczy?

– Myślę, że Estonia jest bardzo dobrym miejscem do rozwoju dla młodych zawodników. Często dostają oni szansę gry w lidze, ponieważ poziom naszych rozgrywek nie jest najwyższy. Jeśli chcą jednak grać na poziomie światowym, to powinni po jakimś czasie przenieść się do lepszej ligi.

Myśli pan o grze w innej lidze?

– Tak, oczywiście. W ubiegłym roku miałem ofertę z ligi czeskiej, jednak ją odrzuciłem, ponieważ miałem ważny kontrakt z Pärnu i tę sprawę musiałem odłożyć na później. Jednak chcę kiedyś wyjechać za granicę, jeśli pojawi się dobra oferta. Moje ulubione drużyny to Perugia, Lube i ZAKSA Kędzierzyn-Koźle.

Jest pan jednym z najmłodszych zawodników w kadrze. Czy odczuwa pan presję?

Kiedy pierwszy raz pojechałem na kadrę, byłem troszkę przejęty, ponieważ w reprezentacji gra mnóstwo osób, których wcześniej nie znałem. Zostałem jednak ciepło przyjęty. Podczas meczów nie czuję dużej presji, ponieważ myślę o tym, co dzieję się na boisku, a nie o innych sprawach. Oczywiście czuję się podekscytowany faktem, że mogę grać w meczach.

Co dały panu treningi z seniorką reprezentacją?

– Dały mi one z pewnością dużo doświadczenia. To dla mnie wielki zaszczyt, trenować z takimi zawodnikami. Treningi poprawiły moją sprawność, ruchy na boisku i pomogły mi lepiej czytać różne sytuacje na boisku. Ponadto chcę docenić trenera, który jest jednym z najlepszych szkoleniowców na świecie. Jest bardzo doświadczony i wie, jak podejmować właściwe decyzje.

Czy widzi pan wielu młodych graczy, którzy w przyszłości mogliby wzmocnić reprezentację seniorską?

Mamy wielu zawodników, którzy mogą dołączyć i wzmocnić kadrę, ponieważ nasi trenerzy wykonują świetną pracę. Część młodych siatkarzy gra już w pierwszej lidze i dostaje na boisku dużo czasu. Każdy ma nadzieję, że dołączy do kadry, ale wszystko zależy od nich.

Jakie jest pana największe sportowe marzenie?

– Największym osiągnięciem byłoby wygranie Ligi Mistrzów z moją drużyną. Myślę, że to najważniejsze rozgrywki w siatkówce.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Cykle, siatkówka światowa, Wywiady

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-01-19

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved