Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Estończycy dwukrotnie pokonali Finów

Estończycy dwukrotnie pokonali Finów

W ramach przygotowań do mistrzostw Europy Finowie i Estończycy rozegrali dwa mecze kontrolne. Spotkania odbyły się w fińskich miastach: Seinäjoki i Vantaa. Dwukrotnie górą okazali się podopieczni Gheorghe Cretu, którzy w pierwszym spotkaniu pokonali siatkarzy prowadzonych przez Joela Banksa 3:2, a w drugim 3:1.

1. mecz

Pierwsza odsłona środowego pojedynku miała w miarę wyrównany przebieg. Z czasem do głosu doszli, jednak Estończycy, którzy zapisali na swoim koncie zwycięstwo w premierowej partii (25:22). Drugą wygrali jednak Finowie. W trakcie trwania seta zbudowali oni pokaźną zaliczkę, którą utrzymali bez większych problemów (25:17). Trzecia odsłona spotkania miała bardzo podobny przebieg, gospodarze dominowali i ponownie zwyciężyli 25:17.

Estończycy nie zamierzali się poddawać i ostatecznie odwrócili losy pojedynku. Zdecydowanie poprawili swoją skuteczność w ofensywie oraz w polu serwisowym, co pozwoliło im doprowadzić do tie-breaka. W nim to podopieczni Gheorghe Cretu okazali się lepsi (15:12) i zapisali na swoim koncie wygraną. Najlepiej punktującym zawodnikiem zwycięskiej drużyny został Robert Täht z 23 ,,oczkami” na koncie, a po drugiej stronie siatki 16 punktów wywalczył Antti Siltala.

Finlandia – Estonia 2:3
(22:25, 25:17, 25:17, 18:25, 12:15)

Finlandia: Siltala (16), Ronkainen (15), Sivula (15), Siirilä (11), Kaurto (7), Tervaportti (5), Kerminen (libero) oraz Sinkkonen, Kaislasalo, Lankinen
Estonia: Täht (23), Kreek (9), Teppan (7), Raadik (7), Aganits (7), Toobal (2), Rikberg (libero) oraz Juhkami, Kollo (2), Tammemaa (5), Keel (1), Pulk (9), Maar (libero)

2. mecz:

Już od samego początku spotkania ton gry nadawali zawodnicy z Kraju Tysiąca Jezior, którzy prezentowali się od rywali lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Bez problemu zwyciężyli w pierwszej odsłonie pojedynku (25:18). Estończycy podnieśli się jednak po nieudanej premierowej partii. Drugi set miał już zdecydowanie bardziej wyrównany przebieg, a o zwycięstwie w nim przesądziła gra na przewagi. Lepsi okazali się podopieczni Gheorghe Cretu, którzy wygrali 26:24 i wyrównali stan meczu.

Kolejne dwie odsłony spotkania należały już do zawodników gości. W trzecim secie Estończycy kapitalnie grali w bloku oraz w ofensywie, co pozwoliło im odnieść zwycięstwo 25:14. Kolejna partia miała bardzo podobny przebieg, podopieczni Gheorghe Cretu wprawdzie nie byli tak skuteczni w bloku, ale Finowie oddali im więcej punktów po błędach, a to skutkowało odniesieniem przez przyjezdnych pewnej wygranej w tym secie (25:15) i w całym meczu 3:1. Po stronie estońskiej najwięcej ,,oczek” zdobył Robert Täht (18), a dla Finów 14 punktów wywalczył Urpo Sivula.

Finlandia – Estonia 1:3
(25:18, 24:26, 14:25, 15:25)

Finlandia: Sivula (14), Siirilä (9), Ronkainen (8), Kaurto (7), Siltala (7), Tervaportti (2), Kerminen (libero) oraz Suihkonen (6), Krastins (1), Sinkkonen (1), Kaislasalo, Lankinen, Ivanov
Estonia: Täht (18), Teppan (16), Kollo (12), Toobal (4), Aganits (3), Tammemaa (3), Rikberg (libero) oraz Kreek (3), Juhkami (1), Keel, Maar (libero)

W ramach przygotowań do mistrzostw Europy Finów czekają jeszcze spotkania z siatkarzami z Półwyspu Apenińskiego, które zostaną rozegrane 4 i 5 września. Z kolei Estończycy 4 września zmierzą się z Białorusią, a dwa dni później powalczą z Bułgarami.

źródło: inf. własna, lentopalloliitto.fi