Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > Emanuel Kohut: Zmusza mnie to do kontaktu z prawnikiem

Emanuel Kohut: Zmusza mnie to do kontaktu z prawnikiem

fot. Katarzyna Antczak

Emanuel Kohut ostatnie trzy sezony grał w GKS-ie Katowice, z którymi miał też ważny kontrakt na kolejny sezon. Jednak koronawirus sprawił, że znacznie zmieniło się prowadzenie klubu sportowego, który obejmuje również piłkę nożną, hokej, kobiecą piłkę nożną i szachy. Czterokrotny najlepszy siatkarz na Słowacji, Emanuel Kohút, ma dodatkowy problem.

Były 241-krotny reprezentant Słowacji, a do stycznia ubiegłego roku kapitan słowackich siatkarzy przeniósł się do Polski w 2016 roku, po ośmiu sezonach spędzonych we włoskiej A1. Po sezonie w Radomiu przeniósł się do Katowic. Po tym, jak w zeszłym roku jego dwuletni kontrakt wygasł, Kohut przedłużył umowę na kolejne dwa lata. – Nie chciałem nawet wtedy większych pieniędzy. Dogadałem się z ówczesnym dyrektorem sekcji siatkówki w GKS-ie i podpisałem kontrakt. Później zadzwonił do mnie prezes klubu z informacją, że chcieliby, by zmienić kontrakt na jeden sezon. Wytłumaczyłem mu, że to był mój jedyny warunek zostania w GKS-ie – wyjaśnia 37-letni środkowy.Klub zyskał jednak nowego sternika, którego priorytetem ma zostać piłka nożna. Sytuacja została pogorszona przez koronawirusa, który po raz pierwszy przerwał jedną z najsilniejszych lig świata i zakończył PlusLigę na dwie kolejki przed końcem sezonu regularnego – 25 marca. Liga ​​nie ogłosiła mistrza, ale zaakceptowała ranking po 24. kolejce. Pierwsze trzy zespoły to Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn, Verva Warszawa Orlen Paliwa i PGE Skra Bełchatów. GKS Katowice zajął szóste miejsce .

Drugiego dnia po zakończeniu ligi powiedziano nam, że w porozumieniu z dyrektorami klubu zostanie odjęte nam 20 procent rocznego kontraktu i będziemy musieli odbyć indywidualne rozmowy. Nie mogłem się z tym zgodzić, ponieważ dwie lub trzy rundy play-off to tylko około dziesięć procent sezonu. Dlaczego muszę oddać dwadzieścia procent kontraktu? Byłem gotów zrezygnować z premii za szóste miejsce, które było najlepszym klubu w PlusLidze, a która to premia była w kontrakcie. Jej również mi odmówiono. Ponadto ze względu na koronawirusa klub rozwiązał moją umowę na następny sezon. Stwierdzono, że moje usługi nie są już potrzebne i odniesiono się do przypadku siły wyższej – zwraca uwagę Emanuel Kohut.

Słowak nie zaakceptował warunków klubu, więc automatycznie rozwiązano jego umowę, którą pierwotnie podpisał do końca następnego sezonu. – Nie podoba mi się to, że nie chcą mi zapłacić za marzec. Chociaż zagraliśmy tylko jeden mecz, w którym pokonaliśmy Jastrzębski Węgiel 3:1 i trenowaliśmy do 12 marca. Nawet kiedy ogłoszono kryzys musieliśmy iść na siłownię. Do 25 marca otrzymałem od trenerów plan treningowy i powinienem według niego pracować. Wiedziałem, że muszę być przygotowany do gry w lidze – opowiada.

Klub negocjuje z innymi graczami, ale jeszcze się z nikim nie związano. Zaoferowano innym minus 18 procent. Zasadniczo zabiorą mi trzydzieści procent plus premię, dlatego zmusza mnie to do skontaktowania się z prawnikiem – dodaje.

Proponowane cięcia w PlusLidze wynoszą od 13,5 do 18 procent rocznego kontraktu. W przypadku Kohuta jest to jednak cały kontrakt na przyszły sezon. Oczywiście trudno przewidzieć, co stanie się później. – Wiem, że sytuacja jest trudna i skomplikowana. W przeciwieństwie do klubu byłem gotowy negocjować i znaleźć kompromis. Wszyscy mówią, jaki jest kryzys, ale transfery wciąż trwają, kontrakty są nadal podpisywane – podkreśla popularny Emo.

Dwukrotny zwycięzca Ligi Europejskiej i finalista Ligi Mistrzów 2013 przyznaje, że może to być koniec jego polskiej przygody, którą planował zakończyć w przyszłym roku. Cenił grę w Katowicach, ponieważ miał bliżej do domu na Słowację. Mógł zobaczyć swoją żonę i dwoje dzieci, ponieważ w Polsce był sam. W najbliższym czasie okaże się, czy będzie to oznaczało jego powrót do ligi słowackiej. Ostatnim jego słowackim klubem był VKP Bratysława, z którym zdobył dwa tytuły mistrzowskie.

źródło: opr. własne, svf.sk

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, PlusLiga

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-04-13

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved