Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Egzotyczny kierunek polskiego przyjmującego

Egzotyczny kierunek polskiego przyjmującego

fot. Klaudia Piwowarczyk

Hubert Mańko, siatkarz pierwszoligowego AZS-u Częstochowa, zdecydował się zmienić pracodawcę. Jego nowym klubem będzie Vegyész RC Kazincbarcika. Węgierski zespół prowadzi Marek Kardos, który w latach 2010-2014 prowadził częstochowskich akademików w PlusLidze.

VRC Kazincbarcika to wielokrotny mistrz Węgier, który stara się również rywalizować w europejskich pucharach. W przyszłym sezonie zespół prowadzony przez trenera Marka Kardosa wystąpi w Pucharze Challenge. Węgrzy nie znają jeszcze przeciwnika w pierwszej fazie tych rozgrywek, bowiem wylosowali zwycięzcę Pucharu BVA. Włodarze zespołu stopniowo budują skład na kolejny sezon. Zakontraktowano już Tamása Csizmadia, Pétera Blázsovicsa i Milána Árva. Ważne kontrakty mieli natomiast Carlos Páez i Marian Vitkó. Kolejnym nowym zawodnikiem w węgierskim zespole został polski przyjmujący – Hubert Mańko.Dwudziestojednoletni siatkarz ostatnie dwa sezony spędził w Tauron AZS-ie Częstochowa, z którym w sezonie 2017/2018 zdobył złoty medal zaplecza PlusLigi. Mańko nie był jednak pierwszoplanową postacią w zespole. W minionych rozgrywkach, w których akademicy bronili się przed spadkiem z I ligi, zdobył 73 punkty w całym sezonie kończąc 63 ze 170 ataków. Teraz młody Polak będzie miał szansę spróbować swoich szans na Węgrzech. – Cieszę się, że jestem częścią tego zespołu i mam nadzieję, że drużyna zdobędzie szósty tytuł mistrzowski na koniec sezonu – stwierdził na łamach oficjalnej strony swojego nowego klubu Hubert Mańko. – Jest to najlepszy klub na Węgrzech, ma szansę zagrać w europejskich pucharach, co jest dobrym osiągnięciem. Nie wiem zbyt wiele o węgierskiej siatkówce, ale widzę, że się rozwija – dodał przyjmujący.

Transfer Mańko do węgierskiej drużyny jest związany z podpisaną współpracą między Eco-Team AZS-em 2020 Stolzle Częstochowa a Vegyész RC Kazincbarcika. Przed pójściem na wypożyczenie do częstochowskiego pierwszoliwoca Mańko szlifował swoje umiejętności właśnie w AZS-ie 2020. W przyszłości VRC Kazincbarcika i częstochowski klub szkolący młodzież planują wspólne zgrupowania oraz wymiany szkoleniowe. – Hubert to pierwszy przykład współpracy, którą ogłosiliśmy na wiosnę. Jesteśmy przekonani, że w przyszłości będziemy mogli szkolić graczy – przyznał Kárpáti Zoltán. – Decyzja Huberta była znacznie ułatwiona przez osobę Marka Kardosa, wspaniałe okoliczności i fakt, że pracujemy nad dobrym, młodym, dynamicznym zespołem – dodał dyrektor zarządzający.

źródło: inf. własna, vrck.hu

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, ligi zagraniczne

Tagi przypisane do artykułu:
, , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-07-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved