Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > EEVZA: Dwie wygrane Polek w Olecku

EEVZA: Dwie wygrane Polek w Olecku

Reprezentacja Polski kadetek pierwszego dnia turnieju EEVZA rozgrywanego w Olecku odniosła dwa zwycięstwa. Młode siatkarki prowadzone przez Grzegorza Wagnera pokonały bez straty seta Ukrainę oraz Litwę.

W pierwszym meczu z reprezentacją Ukrainy Polki dość szybko wysunęły się na prowadzenie w pierwszym secie (5:2 po asie serwisowym Adrianny Rybak – 4 asy w meczu) i dalej budowały przewagę, górując nad przeciwniczkami w ataku i na zagrywce, pewnie wygrywając pierwszą partię 25:14. Sytuacja w secie drugim była odbiciem pierwszej części spotkania, przy czym po polskiej stronie siatki poprawiła się jeszcze gra blokiem. Po wyrównanym początku seta (7:7) zawodniczki trenera Wagnera zaczęły seriami zdobywać punkty i po ataku ze skrzydła w wykonaniu Oliwii Bałuk prowadziły już 16:8. As serwisowy Magdy Stysiak zakończył seta 25:16.

W trzecim secie zbyt liczne już w poprzednich odsłonach błędy Polek doprowadziły w końcu do prowadzenia strony ukraińskiej. Przełomowy punkt nadszedł, gdy po wyrównaniu (12:12) wygrany pojedynek pod siatką pozwolił wysforować się na prowadzenie biało-czerwonym, które wytrzymały presję i doprowadziły do zwycięstwa 21:16 i 3:0 w całym meczu.

– Siłą tej grupy jest jej wyrównany poziom – mówił po pierwszym, wygranym 3:0 z Ukrainą meczu trener Grzegorz Wagner. Na boisku w meczu z Litwą zobaczyliśmy inne ustawienie, zagrały właściwie wszystkie zawodniczki, a efekt był podobny – kolejne zwycięstwo 3:0. Prawdą jest też, że przeciwniczki nie zawiesiły poprzeczki zbyt wysoko. Polki od samego początku szybko budowały przewagę. Po oddanym ataku dobrze dysponowanej Magdy Stysiak prowadziły już 15:7. Przerwy i zmiany zarządzane przez trenera Sauliusa Matikonisa nie mogły nijak wpłynąć na losy seta, wygranego przez Polki 25:9 w niemal kwadrans.

Kolejne dwie odsłony były odbiciem pierwszej. Gdyby nie psute zagrywki biało-czerwonych, wynik byłby jeszcze bardziej niekorzystny dla reprezentacji Litwy. – Mieliśmy dużo swobody w obronie i przy wyprowadzaniu kontr, co pozwoliło nam na bardziej kombinacyjną grę i przećwiczenie takich kombinacji w ataku, jakie sobie zakładamy. Natomiast przy mocniejszym rywalu nie możemy pozwolić sobie na tyle błędów w zagrywce, ile zdarzyło się w tym drugim meczu – komentował spotkanie drugi trener reprezentacji kadetek Ireneusz Waleczek.

W piątek Polki czeka ostatni mecz fazy grupowej, z Gruzją, która przegrała oba swoje dzisiejsze spotkania.

Polska – Ukraina 3:0
(25:14, 15:16, 25:21)

Polska: Andersohn, Szczurowska, Górecka, Rybak, Bałuk, Laskowska, Krześlak (libero) oraz Stysiak, Serowiecka, Damaske, Zaborowska, Gryka i Wojta (libero)

Litwa – Polska 0:3
(9:25, 14:25, 13:25)

Polska: Andersohn, Stysiak, Damaske, Rybak, Bałuk, Gryka, Krześlak (libero) oraz Szczurowska, Serowiecka, Laskowska, Zaborowska, Lijewska i Wojta (libero)