Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > EEVZA: Polscy kadeci lepsi od Rosjan i zagrają w przyszłorocznych ME

EEVZA: Polscy kadeci lepsi od Rosjan i zagrają w przyszłorocznych ME

fot. eevza.org

Bardzo dobre wiadomości napłynęły z Łotwy. Polscy kadeci pod wodzą trenera Michała Bąkiewicza w finale mistrzostw EEVZA okazali się lepsi od swoich rówieśników z Rosji.  Młodzi biało-czerwoni oddali rywalom tylko jednego seta.  Wynik ten oznacza, że Polska awansowała do przyszłorocznych mistrzostw Europy kadetów. 

 Ostatni mecz turnieju w sali szkoły sportowej Daugavpils obejrzał komplet publiczności, w tym liczna grupa kibiców z Polski. W pierwszej akcji meczu Rosjanie zablokowali atak z prawego skrzydła Kacpra Ratajewskiego. Po autowym ataku Perminowa było 2:1. Rosjanie odzyskali prowadzenie po aucie w wykonaniu Kamila Szymendery. Blok tego siatkarza dał Polsce prowadzenie 7:5. Po przejściu linii trzeciego metra przez Perminowa było 10:7. Rosjanie doprowadzili do remisu po 10 po ataku w siatkę Szymendery. As serwisowy Kuleszowa dał naszym rywalom prowadzenie 15:14. W kolejnych akcjach Rosjanie szczelnie skakali do bloku i powiększyli przewagę do dwóch punktów 18:16. Blok Kuleszowa dał Rosjanom dwudziesty drugi punkt. Dziewiętnasty dla naszych siatkarzy zdobył atakiem Ratajewski. Blok Kubickiego i Gawła dał polskim kadetom nadzieję i tylko jednopunktową stratę 22:23. Na remis asa zaserwował Szymendera, który kolejną zagrywkę zepsuł. Seta zakończył autowy atak Jakuba Olszewskiego.

Po zmianie stron Rosjanie rozpoczęli od prowadzenia3:1. Kacper Ratajewski skończył kontrę na remis po 4. Po chwili Polacy prowadzili dzięki udanemu blokowi. Po błędzie podwójnego odbicia naszego rozgrywającego był remis po 8. Trener Rosjan poprosił o przerwę gdy Polacy zdobyli punkt bezpośrednio z zagrywki na 11:9. Przy zagrywce Kubickiego nasi siatkarze zdobyli serię punktów i trener Rosjan przy wyniku 14:9 poprosił o przerwę. Po powrocie na boisko Polacy grali jak z nut sprytnie kończąc kontry. Po technicznym błędzie libero rywali biało-czerwoni przeważali  21:14, a seta zakończyło ponowne podwójne odbicie, tym razem rozgrywającego.

Trzeciego seta rozpoczęliśmy od prowadzenia po autowym ataku z krótkiej i asie Kajetana Kubickiego. Atak po bloku ze środka Mateusza Nowaka i kontra Kacpra Ratajewskiego zmusiła trenera Rosjan do wzięcia czasu przy wyniku 5:1. Po powrocie na boisko i szybko straconych dwóch punktach trener rywali powtórzył manewr. Nasi siatkarze kontynuowali bombardowanie przeciwników zagrywką, a że równie skutecznie grali w obronie i kontrataku, to na tablicy wyników pojawiło się 11:4. Udane i efektowne akcje w obronie Polaków podcięły skrzydła Rosjanom, którzy próbowali jeszcze rotować składem, ale rozpędzonego walca w tej partii już nie zatrzymali.

Podczas trzyminutowej przerwy w okolicach rosyjskiej ławki było nerwowo. I było to też widać po wejściu na boisko, gdy nasi siatkarze po dwóch minutach gry prowadzili 4:1. Później gra się wyrównała, ale z utrzymaną czteropunktową przewagą Polaków. Po efektownej kontrze zza trzech metrów Ratajewskiego było 12:7. Rosjanie zaczęli lepiej serwować i odrobili straty do jednego punktu. Przy stanie 13:12 o czas poprosił trener Michał Bąkiewicz. To pomogło, bo nasi siatkarze odskoczyli na 16:13. Gdy na zagrywce pojawił się Kuleszow Polacy mieli problemy z odbiorem i na tablicy pojawił się remis po 17. Kolejne akcje  to olbrzymie nerwy z obu stron siatki, udane i zepsute ataki. W jednej z nich bardzo długą wymianę na 20:19 zakończył blokiem Jakub Gaweł. Po podwójnym odbiciu Hawryluka Rosjanie wyszli na prowadzenie 21:20.  As serwisowy Kubickiego dał wynik 23:22. Po kiwce Olszewskiego mieliśmy pierwszą piłkę meczową, którą wykorzystaliśmy blokiem na Kuleszowie.

Polska – Rosja 3:1
(24:26, 25:15, 25:16, 25:23)

Składy zespołów:
Polska:  Kubicki (5), Olszewski (11), Szymendera (15), Nowak (6), Ratajewski (18), Gaweł (8), Hawryluk (libero) oraz Śliwka, Szafrański
Rosja: Żubow (16), Iwanow (1), Kuleszow (9), Jegorow (2), Łabińskij (6), Perminow (6), Jaszikow (libero) oraz Sidorenko (1), Dogopołow, Anisimow (2), Kożewnikow

 

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved