EEVZA: Polacy z kompletem zwycięstw w grupie

W ostatnim meczu grupowym wschodnioeuropejskich eliminacji do mistrzostw Europy U-18 Polacy wygrali z reprezentantami Gruzji 3:0. Jutro o 16.00 naszego czasu nasi młodzi siatkarze zagrają w finale o awans do przyszłorocznych mistrzostw Europy.

Polscy siatkarze rozpoczęli mecz w leniwym tempie, Zespół z Gruzji nie dysponuje zawodnikami o wybitnych warunkach fizycznych i  już podczas rozgrzewki widać było ogromną różnicę na korzyść naszych reprezentantów. Trener Bąkiewicz wysłał na boisko swoją podstawową szóstkę i libero Maksyma Kędzierskiego, którzy punkt po punkcie budowali przewagę.

Przy wyniku 16:8 na boisku pojawili się pierwsi zmiennicy: rozgrywający Kacper Pakos i atakujący Tytus Nowik. Gruzini zablokowali nasz atak przy stanie 20:11. Po kolejnych straconych trzech punktach trener Bąkiewicz poprosił o przerwę. Trzydzieści sekund pauzy dało siatkarzom impuls do zakończenia seta, co uczynili w jednym ustawieniu przy zagrywce Tytusa Nowika.

W drugim secie na boisku pojawili się kolejni zawodnicy z ławki rezerwowej Nie. zmieniło to sytuacji na boisku. Wręcz przeciwnie. Druga partia trwała niespełna kwadrans i zakończyła się pewnym zwycięstwem naszej reprezentacji.

Trzecią i ostatnią odsłonę tego rekordowo krótkiego spotkania rozpoczęła seria pięciu punktów zdobytych w pierwszym ustawieniu. Gruzini mieli problemy we wszystkich elementach siatkarskiego wyszkolenia. Polacy zakończyli ten mecz bez historii atakiem Piotra Śliwki.

Trener Michał Bąkiewicz myśli już o następnym meczu. – W tym meczu dałem zagrać wszystkim. To też jest ważne dla naszego zespołu. Jutro zagramy w finale z Rosją lub Ukrainą. To dwa różne zespoły. Rosjanie są bardzo mocni fizycznie, ich silnym punktem są zagrywka i siła ataku. Ukraińcy nieco przypominają mi nasz zespół. Są sprytni i waleczni. Który z tych zespołów dziś wygra? Nie wiem. Dla nas nie ma to znaczenia. Przyjechaliśmy tu walczyć o zwycięstwo z każdym – mówił szkoleniowiec reprezentacji Polski.

Cieszę się bardzo z nagrody. To był mecz w którym mieliśmy z kolegami, którzy na co dzień mniej grają, okazję pokazać nasze możliwości. G.ruzini mimo, że starali się mocno nie napsuli nam mocno krwi. Zagraliśmy tak jak nas przygotował do tego meczu sztab. To była normalna odprawa przedmeczowa. Nie było mowy o żadnym odpuszczaniu – powiedział MVP meczu Kacper Pakos.

Polska – Gruzja 3:0
(25:14, 25:11, 25:10)

Polska: Gaweł (5), Szymendera (2), Ratajewski (9), Olszewski (1), Kubicki, Nowak (6), Hawryluk (libero)) oraz Nowik (5), Pakos (8), Pacholski (6), Śliwka (6), Szafrański (4) i Peryt (4)
Gruzja: Tevodoradze (3), Khvistani (2), Abuseridze (7), Tsamalashvili (1), Uchadze (2), Tchagalidze (1), Khutsishvili (libero) oraz Gurtchumalidze, Buzaladze (3), Tvalabeishvili (1) i  Manjavidze (libero)

źródło: pzps.pl