Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Earvin N’Gapeth: Leon nie powinien grać w polskiej kadrze

Earvin N’Gapeth: Leon nie powinien grać w polskiej kadrze

fot. Klaudia Piwowarczyk

W „Przeglądzie Sportowym” ukazał się wywiad z Earvinem N’Gapethem. Podczas rozmowy Francuz odniósł się przede wszystkim do gry Wilfredo Leona w polskiej reprezentacji. – Przede wszystkim, to niesprawiedliwe, że Leon zagra w polskiej kadrze – stwierdził przyjmujący na co dzień grający w Zenicie Kazań.

Jakub Radomski: W sierpniu reprezentacja Francji, której jest pan kluczową postacią, zagra przeciwko Polsce w kwalifikacjach olimpijskich. Nasza drużyna będzie już mieć w składzie Wilfredo Leona. Będzie wam trudniejEarvin N’Gapeth: Przede wszystkim, to niesprawiedliwe, że Leon zagra w polskiej kadrze.

Dlaczego?

On jest Kubańczykiem. Urodził się tam, występował w reprezentacji Kuby podczas ważnych turniejów i teraz nagle ma grać dla innego kraju? Nie rozumiem tego i myślę, że podobnie myśli zdecydowana większość osób. Ale widzę też, że robią to inni. Kilka lat temu udzielałem dużego wywiadu włoskim mediom i zapytano mnie: „Co myślisz o tym, że pochodzący z Kuby Osmany Juantorena będzie grał dla Italii?”. Odpowiedziałem: „Jestem Francuzem. Przez całe życie gram tylko dla tej reprezentacji. Gdyby nagle w mojej drużynie narodowej pojawił się przybysz z zewnątrz i przez to trafiłbym na ławkę, byłbym wściekły”. Nie cofam tych słów, wciąż tak uważam. Artur Szalpuk został w młodym wieku mistrzem świata, rozegrał wiele bardzo dobrych spotkań. Podejrzewam, że waszą dwójkę przyjmujących będą stanowili Leon i Michał Kubiak, więc Szalpuk stanie się rezerwowym. I jak zareaguje? Powie: „Ok, nie mam z tym żadnego problemu?”. Czy raczej: „Co to, do cholery, ma być?!”. Ja bym na pewno zareagował w ten drugi sposób. Wiele będzie zależało od podejścia zawodników, od tego, jak Vital Heynen wprowadzi Leona do drużyny. Na pewno jego obecność trochę zwiększy wasze szanse na olimpijski medal, ale reprezentacja Polski pokazała w ostatnich mistrzostwach świata, że nie potrzebuje go, by wygrywać.

Kilkanaście dni temu rozmawiałem z Laurentem Tillie, trenerem waszej reprezentacji. Powiedział, że Leon to jego zdaniem najlepszy siatkarz świata, ale pan jest bardzo blisko jego poziomu.

Miło to słyszeć, ale akurat w siatkówce bardzo ciężko jest stwierdzić, kto jest najlepszy na świecie, bo trudno porównać poszczególne pozycje. Na pewno mogę powiedzieć, że Leon jest najlepszy w serwisie czy ataku. Nawet ja, gdy oglądam jego grę, czasami się zastanawiam: „Jak on to zrobił?”. Ale czy Leon jest dobry w obronie? Czy dobrze przyjmuje zagrywkę? No właśnie. Jest kilku zawodników, o których powiedziałbym, że są jednymi z najlepszych na świecie. Z rozgrywających wskazałbym Brazylijczyka Bruno i mojego rodaka Benjamina Toniuttiego. Wybitnym siatkarzem jest Juantorena, a genialnym libero jest mój kolega Jenia Grebennikow.

Polak Paweł Zatorski?

Bardzo dużo potrafi, ale Jenia jest od niego lepszy.

Rozmawiał Jakub Radomski
Więcej przeczytacie w Przeglądzie Sportowym.

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski mężczyzn

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2019-03-16

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved