Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > Dziś wszedł w życie nowy system rankingowy FIVB

Dziś wszedł w życie nowy system rankingowy FIVB

fot. FIVB

FIVB nie próżnuje. Światowa federacja wciąż wymyśla i implementuje nowe rozwiązania w siatkówce. Czasem wychodzi to lepiej, czasem gorzej. Jak będzie z dzisiejszą nowością. Przekonamy się zapewne już niebawem, bo właśnie od dziś wchodzi nowy system obliczania rankingu reprezentacji. Zmieniona formuła ma być bardziej dokładna i lepiej odzwierciedlająca realną siłę drużyn.

Wszystkie wyniki począwszy od 1 stycznia 2019 stworzą światowy ranking, który będzie na bieżąco aktualizowany przy pomocy na żywo  zbieranych danych z meczu.Podział na grupy olimpijskie nastąpił jednak na podstawie starego rankingu na dzień 31 stycznia 2020.

Szef światowej federacji  Ary S. Graça chwali nowy system. – Przez ostatnie osiemnaście miesięcy pracowaliśmy nad  nowym rankingiem. Testowaliśmy i usprawnialiśmy go. Jestem nim zachwycony. To przejrzyste i sprawiedliwe rozwiązanie, które pozwoli na zbalansowany podział reprezentacji na grupy w turniejach kwalifikacyjnych. To duży i ekscytujący krok w rozwoju siatkówki – nowa metoda ustalania rankingu sprawia, że każdy set jest bardzo ważny.

W nowym systemie algorytm na podstawie wyników i danych historczynych ustali prawdopodobieństwo każdego wyniku spotkania (od 3:0 do 0:3). Faktyczny rezultat będzie porównywany z przewidywanymi wynikami. Jeżeli drużyna wypadnie powyżej oczekiwań, otrzyma punkty do rankingu, jeżeli spisze się gorzej, niż przewidzi to algorytm – straci rankingowe punkty. Im bliżej wynik faktyczny będzie wyniku przewidywanego, tym mniejsza liczba punktów będzie przyznawana lub odbierana.

Nowy system rankingowy będzie obejmował wyniki z oficjalnych spotkań międzynarodowych:

  • kwalifikacji olimpijskich
  • mistrzostw świata i kwalifikacji do mistrzostw świata
  • Ligi Narodów
  • Pucharu Challenger
  • Pucharu Świata
  • mistrzostw kontynentów i kwalifikacji do nich
  • międzynarodowych zawodów FIVB i zawodów organizowanych przez federacje kontynentalne z minimalną ilością czterech drużyn

CZOŁÓWKA RANKINGU FIVB Z DNIA 01.02.2020 – MĘŻCZYŹNI

 

CZOŁÓWKA RANKINGU FIVB Z DNIA 01.02.2020 – KOBIETY

źródło: fivb.com, inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, siatkówka światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-02-01

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2021 Strefa Siatkówki All rights reserved