Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Dwoje polskich sędziów poprowadzi spotkania podczas igrzysk w Tokio

Dwoje polskich sędziów poprowadzi spotkania podczas igrzysk w Tokio

fot. LUMIKA Anna Klepaczko

Wojciech Maroszek i Agnieszka Myszkowska otrzymali nominacje na Igrzyska Olimpijskie Tokio 2020. Po raz pierwszy w historii polscy sędziowie poprowadzą spotkania zarówno w siatkówce halowej jak i plażowej.

Agnieszka Myszkowska swoją karierę sędziowską rozpoczęła w 1996 roku tuż po zdaniu kursu sędziowskiego. Chcąc cieszyć się siatkówką przez cały rok, uzupełniła wiedzę o przepisy siatkówki plażowej i w ten sposób związała się z kolejną odmianą naszej dyscypliny. W 2008 roku Agnieszka Myszkowska uzyskała uprawnienia sędziego międzynarodowego i od tego czasu miała okazję pracować przy plażowych mistrzostwach świata, spotkaniach World Touru a także… Igrzyskach Olimpijskich w Londynie. „Impreza czterolecia” w Tokio nie będzie więc dla niej pierwszym kontaktem z tak ważnym turniejem. – Jestem bardzo szczęśliwa, że będę miała okazję sędziować mecze tak prestiżowej imprezy, jaką są odbywające się raz na cztery lata Igrzyska Olimpijskie. Jestem bardzo dumna i wdzięczna, że po raz drugi będę częścią tego pięknego wydarzenia – powiedziała Agnieszka Myszkowska. – Dla nas sędziów jest to ukoronowanie wieloletniej pracy i najwyższy z celów jakie możemy osiągnąć – dodała.Debiutantem na Igrzyskach będzie za to Wojciech Maroszek. Choć sędziemu halowemu nie można odmówić międzynarodowego doświadczenia, to Igrzyska w Tokio będą dla niego pierwszą imprezą tej rangi. Wcześniej miało okazję sprawdzić się na innych ważnych turniejach – w 2014 roku na przykład sędziował spotkania I rundy FIVB Mistrzostwa Świata w Polsce, a także finał Klubowych Mistrzostw Świata Kobiet, w 2017 finał mistrzostw Europy pomiędzy Rosją i Niemcami, a w 2018 dziesięć spotkań (pięć jako pierwszy arbiter i pięć jako drugi) siatkarskich mistrzostw świata. Oczywiście to tylko niektóre z prowadzonych przez niego meczów. Wojciech Maroszek uprawnienia sędziowskie nabył w 1993 roku, natomiast w 2004 roku został ogłoszony sędzią klasy międzynarodowej. Ponadto od kilku lat jest przewodniczącym Wydziału Sędziowskiego Polskiego Związku Piłki Siatkowej. – Powołanie na Igrzyska Olimpijskie, to najważniejsza nominacja, jaką może otrzymać sędzia siatkarski, dlatego jest to dla mnie ogromny zaszczyt – przyznał Wojciech Maroszek. ­- Cieszę się, że to kolejne Igrzyska na których będą obecni polscy sędziowie, tym bardziej że w Tokio po raz pierwszy w historii będziemy mieć swoich reprezentantów zarówno w siatkówce halowej i plażowej. To pokazuje, że nasza pozycja rośnie i że zasługujemy na miejsce na igrzyskach w obu odmianach naszej dyscypliny – zakończył.

W historii igrzysk olimpijskich w zmaganiach siatkarskich, zarówno halowych jak i plażowych uczestniczyło łącznie dziewięcioro sędziów. W Tokio po raz pierwszy jednak będziemy mieli swoich reprezentantów na słupku sędziowskim w obydwu odmianach dyscypliny.

Polscy sędziowie w turniejach siatkówki w igrzyskach olimpijskich:
Ryszard Buczyński – Meksyk 1968
Zygmunt Zwierzański – Monachium 1972
Władysław Pałaszewski – Montreal 1976
Lucjan Tyszecki – Moskwa 1980
Ryszard Dietrich – Ateny 2004
Agnieszka Myszkowska – Londyn 2012
Piotr Dudek – Rio de Janeiro 2016
Wojciech Maroszek – Tokio 2020
Agnieszka Myszkowska – Tokio 2020

źródło: pzps.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2020-02-05

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved