Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Liga Siatkówki Kobiet > Dwa kluby LSK z ogromnymi kłopotami?

Dwa kluby LSK z ogromnymi kłopotami?

fot. lsk.plps.pl

Ten sezon jest trudny dla klubów występujących w siatkarskiej ekstraklasie kobiet. Krótko przed jego startem ze sponsorowania ligi wycofał się Orlen, który rocznie przeznaczał ok. dwóch milionów zł. Na dodatek, jak informuje serwis sport.onet.pl, dwa kluby mają w sądach wnioski o upadłość. Wnioski złożyła kancelaria Convinium, która przejęła długi wobec byłych zawodniczek. Chodzi o Budowlanych Łódź i PTPS Piła – czytamy w serwisie sport.onet.pl.

„O tym, że w polskiej siatkówce klubowej, zwłaszcza kobiecej, od lat nie dzieje się dobrze – wiedzą wszyscy. Wiele informacji jednak nie dociera do opinii publicznej. Sprawy zaległości finansowych wobec siatkarek czy pomyślnych dla zawodniczek wyroków sądowych stały się tajemnicą poliszynela. Przed rozpoczęciem sezonu jak zwykle kluby musiały składać wnioski o licencję. W tym roku termin przedstawiania informacji finansowych został mocno przesunięty. – Można odnieść wrażenie, że zrobiono to właśnie po to, aby zalegający z płatnościami do ostatniej chwili mogli przeciągać moment złożenia deklaracji – mówi cytowana przez sport.onet.pl osoba ze środowiska.W każdym razie cały czas obowiązuje zasada, że kluby składają zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami. Takie oświadczenie nie jest objęte żadną sankcją prawną. Inaczej mówiąc, można w nim napisać, że nie ma się długów, nawet jeśli to nie jest prawda. Podobna sytuacja była jeszcze niedawno w najwyższych ligach koszykarskich. – Gdyby takie oświadczenia były sankcjonowane prawnie, to kluby uważałyby bardziej. Złożenie nieprawdziwej deklaracji teraz grozi co najwyżej sądem polubownym PZPS – dodaje informator.

Serwis sport.onet.pl dotarł do wielu ciekawych informacji. Najbardziej istotną jest ta dotycząca Budowlanych Łódź, a więc ekipy, która w poprzednim sezonie niespodziewanie wywalczyła wicemistrzostwo Polski. W tym klubie niektóre zaległości sięgają nawet trzech lat. Na pieniądze czeka m.in. Ewa Cabajewska, Natalia Strózik czy Sylwia Pelc. Do tego dochodzą zawodniczki zagraniczne, takie jak Helene Rousseaux i Courtney Thompson. One ponoć czekają jeszcze dłużej. Najnowsze sprawy dotyczą także Moniki Kutyły i Pauliny Maj-Erwardt. Niektóre z tych zawodniczek mają ugody z klubem, ale pieniędzy nie otrzymały. Postanowiły zatem sprzedać długi kancelarii, która teraz ma odzyskać zaległości. Krótko przed startem sezonu prezes Budowlanych Marcin Chudzik próbował przekonywać zawodniczki, aby te wycofywały się z działań z kancelarią prawniczą i „nie niszczyły łódzkiego klubu”. Jednocześnie obiecywał spłacenie zaległości. Na tych słowach tylko się skończyło.

Na początku lipca tego roku stołeczna kancelaria złożyła do sądu upadłościowego w Łodzi wniosek o upadłość Budowlanych. Z takim samym pozwem prawnicy Convinium wystąpili w kolejnym miesiącu w sprawie PTPS-u Piła. Sprawa jest oczywiście w sądzie upadłościowym w Pile. Na pieniądze z tamtego klubu czeka m.in. występująca w PTPS-ie w poprzednim sezonie Zuzanna Kucińska. Kolejnym klubem, które może także zostać postawiony w stan upadłości, jest KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Problemy finansowe klubów z Łodzi i Piły dały o sobie znać kilka tygodni temu. Jak informował „Przegląd Sportowy”, Budowlani oraz PTPS mieli problemy z licencjami dla zagranicznych zawodniczek. Kluby dopiero krótko przed pierwszymi meczami ligowymi zebrały pieniądze na opłaty za transfery zagraniczne. Choć sezon dopiero się rozpoczął, dochodzą słuchy, że w niektórych klubach już są problemy z pierwszymi wypłatami. A co na to PZPS? Szef komisji licencyjnej Stanisław Łopaciński, do którego telefonowano, szybko zakończył rozmowę, gdy dowiedział się, o czym ma być rozmowa.”

Więcej w serwisie sport.onet.pl


Menadżer Jakub Dolata poinformował na Twitterze, że zaległości wobec Pauliny Maj-Erwardt i Courtney Thompson zostały już spłacone i wszelkie sprawy pomiędzy nimi a klubami zostały załatwione. Jak zapowiedział rzecznik PLPS-u, Kamil Składowski, jutro mają się ukazać oświadczenia klubów. Cytowany tekst z serwisu sport.onet.pl został po kilku godzinach usunięty.

źródło: sport.onet.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Liga Siatkówki Kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-11-06

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved