Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Duże naciski na otwarcie Orlen Ligi

Duże naciski na otwarcie Orlen Ligi

fot. archiwum

Zamknięta ekstraklasa siatkarek podcina skrzydła klubom I ligi. – Jak tak dalej pójdzie, zabraknie chętnych do inwestowania w siatkówkę kobiet – przekonuje prezes Wisły Warszawa. – To nie jest sport, gra na takich zasadach nie ma sensu – mówi prezes ŁKS-u Commercecon Łódź Hubert Hoffman. Siatkarki tego klubu są liderem I ligi, ale nie mają perspektyw na sportowy awans do Orlen Ligi. Od poprzedniego sezonu ekstraklasa kobiet jest zamknięta, żaden klub z niej nie spadnie, jeżeli spełni warunki. Tymczasem na zapleczu ekstraklasy stworzyła się grupa silnych drużyn, którym system rozgrywek podcina skrzydła.

Mamy w składzie uznane zawodniczki, jak Magdalena Saad, Elena Nowgorodczenko, Ivana Isailović. Pod względem wysokości kontraktów nie odbiegamy od połowy drużyn Orlen Ligi. Ale jaki sens ma wydawanie pieniędzy, skoro nie mogę awansować? Zatrudnię kilka juniorek i utrzymamy się w środku tabeli. Jak tak dalej pójdzie, to zabraknie chętnych do inwestowania w siatkówkę kobiet – mówi prezes Wisły Warszawa (trzecie miejsce w I lidze) Grzegorz Kulikowski. Wisła, ŁKS, Budowlani Toruń i PWSZ Karpaty MOSiR KHS Krosno złożyły wnioski o włączenie do Orlen Ligi w nowym sezonie.Zamknięta liga ma swoje dobre i złe strony, o tym wiedziano już wcześniej. Niewiadomą było, jak sprawdzi się to na gruncie siatkówki kobiecej. Po blisko dwóch sezonach dominują głosy krytyczne. Na dole tabeli Orlen Ligi wytworzyła się grupa zespołów, które miały problem z uzyskaniem wymaganych pięciu zwycięstw w sezonie. KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, Pałac Bydgoszcz czy Developers Rzeszów przegrywają około 75 procent meczów w sezonie, co nie uatrakcyjnia rozgrywek ani nie przynosi korzyści szkoleniowych. Z drugiej strony chwalona jest Legionovia za ogrywanie i rozwój juniorek. Może sobie na to pozwolić, bo nie obawia się spadku. Kluby I ligi proponują jednak zmiany. – Sprawa jest prosta. Dwie ostatnie drużyny w Orlen Lidze powinny grać baraż z dwiema z I ligi. Jeśli jesteś mocny, zostaniesz w ekstraklasie. Jeśli nie, to nie blokuj miejsca – proponuje Kulikowski. – Uprawianie sportu nie ma sensu, jeśli nie tkwi w tym jakiś cel. Wygrywasz, to zostajesz mistrzem. Przegrywasz, to spadasz. Prosta zasada kija i marchewki. Gdy tego brakuje, to poziom sportowy spada, zatrudnia się zawodniczki byle jak, byle gdzie. Inwestuję w siatkówkę kobiet od sześciu lat i widzę, że w Polsce jest coraz niższy poziom – dodaje prezes ŁKS-u Hubert Hoffman.

Władze PLPS-u bronią koncepcji ligi zamkniętej. Nie chcą wyrzucać z rozgrywek klubów, które organizacyjnie i infrastrukturalnie wyróżniają się na tle pierwszej ligi. Podobnie funkcjonuje to w rozgrywkach mężczyzn, gdzie od pięciu lat nikogo nie zdegradowano. Ambicje klubów z I ligi zaspokojono, rozszerzając PlusLigę do czternastu drużyn. Tak samo mogą zakończyć się protesty związane z Orlen Ligą. Już w ubiegłym sezonie PLPS zapowiedział rozszerzenie rozgrywek. – Tak jak powiedzieliśmy. Będziemy rozszerzać rozgrywki kobiet, a jeśli nie, to nastąpi wymiana drużyn, które nie spełniają warunków. Na dziś nie umiem powiedzieć, jaka będzie sytuacja – komentuje krótko prezes PLPS-u Jacek Kasprzyk.

Warunki to m.in. wygranie minimum pięciu meczów w fazie zasadniczej. Jest to jednak uznaniowe, bo rok temu zespół z Bydgoszczy wygrał jedno spotkanie, a pozostał w ekstraklasie. W tym roku kryteriów nie wypełniły KSZO Ostrowiec Świętokrzyski (dwa zwycięstwa) i Pałac Bydgoszcz (cztery). O ich losie zdecyduje PLPS, w oparciu o wyniki, kryteria finansowe i organizacyjne (hala, skład drużyny). – Nie lubię takiej fikcji. Albo trzymajmy się regulaminu, albo przyznajmy, że dwie osoby decydują, kto gra w Orlen Lidze – denerwuje się prezes Kulikowski. Zamknięcie Orlen Ligi przyniosło już jedną ofiarę. Siatkarki Zawiszy Sulechów wygrały pierwszą ligę w ubiegłym sezonie, ale po odrzuceniu wniosku o włączenie do ekstraklasy klub wycofał się z rozgrywek. Sponsorzy nie byli zainteresowani utrzymywaniem zespołu pierwszoligowego.

Więcej w Przeglądzie Sportowym

źródło: Przegląd Sportowy

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, I liga kobiet, Tauron Liga

Tagi przypisane do artykułu:
, , , , , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-15

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved