Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Duety Legieta/Wachowicz oraz Janiak/Brożyniak triumfują w Pucharze Polski

Duety Legieta/Wachowicz oraz Janiak/Brożyniak triumfują w Pucharze Polski

Kinga Legieta i Aleksandra Wachowicz zdobyły złote medale Pucharu Polski podczas turnieju rozegranego na plaży Dojlidy w Białymstoku. Dla młodych reprezentantek to największy sukces w tym sezonie odniesiony na krajowych piaskach. W turnieju męskim po raz kolejny triumfowali Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak, pewnie pokonując w finale Bartłomieja Malca oraz Michała Kądziołę. Zawody w Białymstoku zakończyły cykl turniejów spod szyldu Plaży Open.

Na trzecim stopniu podium stanęły Magdalena Saad i Agata Wawrzyńczyk, które w półfinale poległy w starciu z późniejszymi zwyciężczyniami zawodów. W meczu o brąz ich rywalkami były Klaudia Świstek oraz Paula Słonecka, słynące z bardzo dużego zaangażowania i emocjonalnych reakcji, które często pomagają im przechylać szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Tym razem jednak ponownie górą były Saad i Wawrzyńczyk, które dokonały rzeczy niesamowitej, ani razu nie schodząc z podium podczas turniejów Plaży Open, a w Białymstoku zdobywając brązowe medale (21:18, 21:17). Małą niespodziankę sprawili za to Maciej Kałuża i Adrian Sdebel, którzy po drodze do półfinału pokonali duet Brożyniak/Janiak, a w spotkaniu o brązowy medal pokazali charakter i po bardzo wyrównanym pojedynku pokonali Marcina Ociepskiego i Jarosława Lecha (21:17, 20:22, 16:14).

Finał pań był dla obu par w nim uczestniczących drugim w tegorocznym cyklu Plaży Open. Aneta Kaczmarek wraz z Moniką Brzostek stanęły na najwyższym stopniu podium podczas turnieju w Zamościu, natomiast kadrowiczki Kinga Legieta i Aleksandra Wachowicz zdobyły srebrne medale w Dąbrowie Górniczej. Pierwszy set należał do bardzo wyrównanych, ale rzadziej myliły się Kaczmarek i Brzostek, które zachowały więcej zimnej krwi od naszej młodej eksportowej pary (21:18). Kinga i Aleksandra bardzo chciały zrewanżować się rywalkom za porażkę w 3. rundzie turnieju, gdzie przegrały 0:2, a seta swojej ostatniej szansy rozegrały koncertowo. Swoimi zagrywkami defensywę przeciwniczek rozbiła Aleksandra Wachowicz, uznana za najlepiej zagrywającą Plaży Open 2018 (15:9). Próżne okazały się też próby zmuszenia do błędu Kingi Legiety, która utrzymała jakość przyjęcia, w ataku też wiele widziała. Niespełna 21-letnia częstochowianka i 26-letnia warszawianka pokazały, że mają w sobie ogromny potencjał i zdominowały drugą odsłonę meczu (21:14). Podbudowane takim rozwojem wydarzeń reprezentantki Polski w trzecim secie przeczekały okres znakomitej gry Moniki Brzostek, która precyzją i wyszkoleniem technicznym potrafiły zdobywać punkty z najtrudniejszych piłek. Kinga Legieta zdobyła szósty punkt, a dwie świetne zagrywki z wyskoku Wachowicz postawiły ten duet w komfortowej sytuacji (6:5). Młode siatkarki imponowały pewnością swoich zagrań i odwróciły losy finału, po raz pierwszy stając na najwyższym stopniu Plaży Open i zdobywając złote medale Pucharu Polski. – Złoto smakuje bardzo słodko. Cieszymy się, że nasza praca zaowocowała, zwycięstwo w Pucharze Polski wiele dla nas znaczy – przyznała po meczu Aleksandra Wachowicz. – Wczorajszy mecz nam po prostu nie wyszedł. Rywalki lepiej radziły sobie z wiatrem, tym bardziej cieszymy się, że w finale było inaczej. To był nasz dzisiaj drugi tie-break. Pierwszy set nam nie wyszedł, źle weszłyśmy w ten mecz. W drugim już prowadziłyśmy grę i udało nam się utrzymać ten poziom także w tie-breaku – dodała Kinga Legieta.

Popisowo pierwszego seta finału mężczyzn rozegrali Piotr Janiak i Jędrzej Brożyniak. Blok Piotra Janiaka i bardzo mocne ataki pary Brożyniak/Janiak skutecznie napędzili stracha przeciwnikom. Bezradni Michał Kądzioła i Bartłomiej Malec nie mieli w premierowej odsłonie nic do powiedzenia, a zdecydowanie bliżej trzeciego zwycięstwa w cyklu Plaży Open byli ich rywale (21:8). W drugiej partii presja i ciśnienie zeszły już z pary Malec/Kądzioła, dobrze w obronie grał Malec, a blokiem punktował Kądzioła (8:4). Kiedy Piotr i Jędrzej otrząsnęli się po „pierwszym ciosie”, w porę włączyli szósty bieg (16:19). Ostateczny cios zadał Piotr Janiak i to duet Brożyniak/Janiak stanął w Białymstoku na najwyższym stopniu podium.