Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Drugie zwycięstwo Polek, Islandki zdemolowane

Drugie zwycięstwo Polek, Islandki zdemolowane

Podopieczne Jacka Nawrockiego zdemolowały siatkarki Islandii i pokonały je 3:0. Islandki jedynie w trzecim secie zdobyły 18 punktów, w pozostałych dwóch stanowiły tło dla dobrze grających Polek. Było to drugie zwycięstwo polskiej reprezentacji w turnieju kwalifikacyjnym do MŚ. Biało-czerwone obok Serbii mają na koncie dwie wygrane i przewodzą tabeli.

Skuteczny atak po skosie Tamary Kaliszuk otworzył spotkanie. Pierwszy punkt Islandki zdobyły po zepsutej zagrywce Mai Tokarskiej (1:4). Dopiero czwarte oczko przyjezdne zdobyły samodzielnie – asem popisała się Jóna Guôlaug Vigfusdottir (4:6). Z akcji na akcję coraz pewniej prezentowały się podopieczne trenera Capriottiego, po asie Thelmy Dögg Grétarsdóttirna na tablicy wyników pojawił się remis (7:7). Chociaż podczas przerwy technicznej mocno zareagował Jacek Nawrocki, po chwili ponownie przyjezdne doprowadziły do wyrównania i przerwę na żądanie wykorzystał polski szkoleniowiec (9:9). Gra wciąż była wyrównana, Islandki nie odpuszczały, starały się wykorzystywać swoje szanse. W polskim zespole nie brakowało błędów (13:14). Blok duetu Smarzek-Efimienko dał sygnał do drugiej przerwy technicznej (16:13). Dopiero w dalszej części seta Polki zaczęły grać lepiej. W końcówce Vigfusdottir z powodu urazu kolana musiała zejść z boiska, co tylko pogłębiło problemy Islandek (15:21). Swobodny atak Malwiny Smarzek dał serię piłek setowych, a autowy atak przyjezdnych zakończył seta (25:16).

Również drugą odsłonę rozpoczął skuteczny atak Tamary Kaliszuk. Szybko na wyraźne prowadzenie wyszły gospodynie, dlatego o czas poprosił trener Capriotti (6:1). Seria przy zagrywkach Malwiny Smarzek trwała, po bloku Tokarskiej i Kaliszuk drużyny zeszły na przerwę techniczną (8:1). Islandki nie były w stanie wyjść z trudnego ustawienia, dlatego drugi raz grę przerwał szkoleniowiec przyjezdnych (11:1). Gra w niczym nie przypominała walki w poprzednim secie. Polki wykonywały założenia taktyczne (14:3). Przyjezdne nie radziły sobie z przyjęciem, co uniemożliwiało im wyprowadzenie skutecznego ataku. Punktowa zagrywka Tamary Kaliszuk sprowadziła zespoły na drugą przerwę techniczną (16:3). W kolejnych akcjach sytuacja nie zmieniała się. Ostatecznie jednostronny set zakończył się wynikiem 25:5, z czego 4 punkty przeciwniczkom oddały biało-czerwone.

Pomimo bardzo słabej postawy w poprzedniej odsłonie trzecią partię Islandki rozpoczęły z nową energią, skutecznie atakowała Karen Bjorg Gunnarsdóttir (4:2). Dobrze funkcjonował również blok przyjezdnych (8:4). Nieskuteczną Smarzek zmieniła Patrycja Polak. Nie brakowało wyrównanych wymian, a dystans utrzymywał się (12:8). Dopiero skuteczne ataki Tamary Kaliszuk pozwoliły zniwelować straty, a o czas poprosił Daniele Capriotti (11:12). Seria przy zagrywkach Marleny Pleśnierowicz trwała, dlatego drugi raz grę przerwał szkoleniowiec Islandii (14:12). W kolejnych akcjach nie brakowało ofiarnej walki. Po ataku po bloku w aut Kaliszuk drużyny zeszły na drugi regulaminowy czas (16:14). Po przerwie dwoma asami popisała się Maja Tokarska (18:14). Islandki do końca nie poddawały się, w decydującym momencie kilka punktowych ataków zapisała na swoim koncie Elísabet Einarsdóttir. To jednak na niewiele się zdało, bowiem Polki wygrały 25:18. Zwycięstwo atakiem z szóstej strefy przypieczętowała Tamara Kaliszuk.

Polska – Islandia 3:0
(25:16, 25:5, 25:18)

Polska: Tokarska (13), Efimienko (9), Kaliszuk (16), Grajber (7), Smarzek (8), Pleśnierowicz (1),  Krzos (libero) oraz Mędrzyk (1), Polak i Witkowska (libero)
Islandia: Vigfusdottir (2), Svavarsdottir (3), Einarsdóttir (7), Sigurdardóttir (1), Grétarsdóttir (4), Jónsdóttir, Björgolfsdottir (libero) oraz A. Gunnarsdottir, K.B. Gunnarsdóttir (1), Karlsdóttir, H. Eiriksdottir (1), E. Eriksdóttir (1), Ægisdóttir i Björgolfsdottir (libero)