Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski kobiet > Dorota Świeniewicz: Wszyscy myśleli, że złotka będą żyły wiecznie

Dorota Świeniewicz: Wszyscy myśleli, że złotka będą żyły wiecznie

fot. archiwum

– Ja nie wiem tak naprawdę, kto jest za to odpowiedzialny – po prostu gdzieś to wszystko zostało zaniedbane. Wszyscy myśleli, że złotka będą żyły wiecznie i że jakoś to będzie. W pewnym momencie obudziliśmy się jednak w nowej rzeczywistości, gdzie nasza reprezentacja przestała wygrywać i, uwaga, musiała grać kwalifikacje do mistrzostw Europy, w których jeszcze nie tak dawno wygrywała – powiedziała o zaniedbaniu sukcesu polskiej kadry sprzed dekady gwiazda pokolenia złotek, Dorota Świeniewicz.

Z jak dużym sentymentem patrzy pani na tę grupę niezwykle młodych dziewcząt, które w ramach reprezentacji Polski niosą na swoich barkach bardzo dużą odpowiedzialność za przyszłość krajowej siatkówki?Dorota Świeniewicz: Na pewno obserwujemy szczególny moment dla żeńskiej, polskiej siatkówki, ponieważ wydaje mi się, że jeśli dziewczyny nie uzyskałyby awansu do mistrzostw Europy, to nastąpiłaby zapaść. Byłoby to niezwykle niekorzystne. Niewątpliwie przed reprezentantkami wielkie wyzwanie, na ich barkach spoczywa wiele odpowiedzialności, a muszą sobie z nią radzić pod okiem mnóstwa osób, które je oceniają. Niemniej jednak w czasie turnieju w Bielsku-Białej pokazały, że doskonale dają sobie radę i udowodniły, że czas przygotowań wykorzystały na „maksa”.

Przy okazji tego awansu do mistrzostw Europy nie można nie wspomnieć sukcesów sprzed dekady, które nie opuszczą polskiej siatkówki już nigdy. Dobrze, że się o nich przypomina, gdyż to daje przykład i cel młodym, czy też może być to dla nich zgubne, ponieważ wiąże się z presją?

Myślę, że zbyt często wracamy do przeszłości i złotych lat naszej reprezentacji. Ostatnie dziesięciolecie nie było dobre dla polskiej kadry, więc wydaje mi się, że wspomnienia cały czas narzucają presję. Dziewczyny non-stop porównywane są do starszych koleżanek i oczekuje się, że młode siatkarki z dnia na dzień dojrzeją i dorównają wzorcom sprzed dekady. Każdy wymaga od nich sukcesów, ale niewielu myśli o tym, że okres ostatnich dziesięciu lat został zaniedbany. W minione wakacje miałam przyjemność współpracy z polską kadrą i muszę przyznać, że zanim znalazłam się w tej grupie, bardzo krytycznym okiem spoglądałam na to, co się w niej działo. Kiedy jednak dołączyłam do dziewczyn, wykorzystałam okazję, by przyjrzeć się temu, jak to wszystko wygląda i przekonałam się, że siatkarki mają poważne problemy z wyszkoleniem technicznym. One przyjeżdżają na zgrupowanie reprezentacji i niestety wykonują tak naprawdę elementarną pracę, od postaw ucząc się dojścia do ataku, bo ktoś po drodze źle je wyszkolił. Poza tym niepoprawnie składają ręce do odbicia dołem… Cieszy mnie jednak to, że mimo wszystko uwierzyły w wizję Jacka Nawrockiego i idą razem z nim. One naprawdę ciężko pracują. Ujawnię teraz, że zaczynaliśmy treningi o 8.30, a niejednokrotnie je kończyliśmy o 21.00, przerwy wykorzystując jedynie na posiłki. Raduję się z tego, że w Bielsku-Białej dziewczyny grały fajnie, reagowały na różne sytuacje na boisku, bo widziałam, że to, co ćwiczyły, procentuje. Uważam, że niezmiernie ważne jest to, by praca, którą wykonały pod okiem selekcjonera, została podtrzymana również w klubach. Nie będzie to łatwe, ponieważ doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że specyfika pracy w czasie regularnego sezonu jest zupełnie inna i że każdy trener obciążony jest presją wyniku, przez którą stawia na pracę zespołową, a nie na wyszkolenie techniczne. Jest o wiele mniej czasu na ćwiczenia u podstaw i to, by starać się z każdą dziewczyną indywidualnie eliminować jej błędy.

Z jednej strony mówi pani o zaniedbaniu polskiej żeńskiej siatkówki, choć wspomnieć należy także o niewykorzystaniu potencjału sukcesu sprzed dekady. Kto jest odpowiedzialny za jedno i za drugie?

Ja nie wiem tak naprawdę, kto jest za to odpowiedzialny – po prostu gdzieś to wszystko zostało zaniedbane. Wszyscy myśleli, że złotka będą żyły wiecznie i że jakoś to będzie. W pewnym momencie obudziliśmy się jednak w nowej rzeczywistości, gdzie nasza reprezentacja przestała wygrywać i, uwaga, musiała grać kwalifikacje do mistrzostw Europy, w których jeszcze nie tak dawno wygrywała! Teraz nie gramy nawet w pierwszej dywizji World Grand Prix, ale trudno – wydaje mi się, że jedyne, co nam pozostało, to bycie pozytywnie nastawionym do tego, co dziewczyny w tej chwili robią. Powinniśmy wspierać je w tym, co starają się odbudować, nie krytykować, ponieważ sukcesu nie da się odnieść z dnia na dzień – tworzy się go latami.

W momencie, gdy nastał kryzys, o którym rozmawiamy, zaczęto spekulować, że należy przywrócić stabilność w kadrze, stąd między innymi powoływanie starszego pokolenia siatkarek. Ten model jednak się nie sprawdził. Czy na tej podstawie można stwierdzić, że stabilności należy bardziej poszukiwać w pozycji trenera niż drużyny?

Wydaje mi się, że na pewno kluczową postacią dla teamu jest trener i jego myśl szkoleniowa. Myślę również, że w polskiej siatkówce bardzo brakuje cierpliwości. Bardzo często zdarza się, że pojawia się sukces, rok po nim nie ma medali, zmienia się trenera, przychodzi nowa osoba z odmienną koncepcją i tak w kółko… To jest to, o czym mówiłyśmy – nie ma długofalowej pracy zwłaszcza z tak młodymi dziewczynami. Musimy zrozumieć, że one potrzebują sporo czasu, żeby wszystkiego się nauczyć i spokojnie ograć. Kolejnym problemem jest to, że one nie grają na co dzień w swoich klubach i jeśli tego, co robią na treningu, nie przekładają na walkę w meczu o jakiś cel, to nigdy później nie będą wiedziały, jak mają się zachować na boisku.

W pani głosie czuć dumę z tego, co się w tej chwili dzieje. Współpraca z młodzieżą daje satysfakcję.

Mój wkład w pracę z obecną reprezentacją jest niewielki, ale niezmiernie się cieszę, że miałam okazję być z tą kadrą. Świetną rzeczą było dzielenie się z dziewczynami moimi spostrzeżeniami i bardzo bym chciała, żeby w przyszłości tego rodzaju współpraca została podtrzymana.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacja Polski kobiet

Tagi przypisane do artykułu:
,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-26

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved