Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Dominacja Zenitu trwa, Rosjanie znów wygrali Ligę Mistrzów

Dominacja Zenitu trwa, Rosjanie znów wygrali Ligę Mistrzów

fot. CEV

Zenit Kazań to najlepsza drużyna klubowa w Europie. Triumfował w Lidze Mistrzów dwa lata temu, również rok temu. Nie inaczej było w tegorocznym turnieju finałowym Ligi Mistrzów. Rosyjski zespół pod wodzą trenera Władimira Alekny nie stracił w Rzymie nawet seta, pokonując w finale Sir Sicoma Perugia.

Wynik meczu finałowego dynamicznym atakiem z szóstej strefy otworzył Aleksander Berger, a chwilę potem z lewej flanki zapunktował Ivan Zaytsev (2:0). Z drugiej strony siatki atomowymi zbiciami odpowiadali skrzydłowi z Kazania, a błąd dotknięcia siatki wyrównał stan na tablicy wyników (4:4). Długą akcję wygrali obrońcy złotego medalu z poprzedniego sezonu, wychodząc na chwilowe prowadzenie, które po asie serwisowym Aleksandara Atansijevicia i efektownym bloku na Maksimie Michajłowie powróciło na stronę zespołu z Perugii (8:6). Przez ręce rywali nie przedarł się także Wilfredo Leon i dopiero świetny serwis Zenitu pozwolił mu doprowadzić do remisu po 10. Aleksandr Butko również popisał się oczkiem zdobytym bezpośrednio zza linii 9. metra (12:11), a chwilę potem podopieczni Władimira Alekno wyszli na trzypunktową przewagę (16:13). Z pola zagrywki nie schodził Aleksandr Gucaluk (19:13). Gospodarzy turnieju finałowego dobił Butko, wykorzystując piłkę przechodzącą, a następnie potrójny blok na serbskim atakującym (22:14). Michajłow radził sobie nawet w sytuacyjnych akcjach, a błędów nie unikał Zaytsev (14:24) i mistrzowie Rosji pewnie zapisali na swoim koncie premierową odsłonę 25:15.Druga partia rozpoczęła się od gry punkt za punkt (3:3), a żadna z drużyn nie wstrzymywała ręki (5:5). Minimalną przewagę na pierwszym czasie technicznym mieli gracze z Rosji (8:7) i chociaż obaj rozgrywający do swojego repertuaru dorzucili atak środkiem, to cały czas ani włoski, ani rosyjski team nie był w stanie zbudować sobie wyraźnego prowadzenia (11:11). Po obu stronach nie brakowało również niecelnych zagrywek, co znacząco zmniejszało tempo tej odsłony. Dopiero blok na Marko Podrascaninie sprawił, że to Zenit Kazań miał dwa oczka więcej (15:13). Szybko jednak ekipa z Perugii odwdzięczyła się tym samym, zatrzymując na lewym skrzydle Matthew Andersona, a Luciano De Cecco dołożył do tego zagrywkę, sprowadzając obie ekipy na kolejną przerwę techniczną (16:15). Gra ponownie się wyrównała, a po asie serwisowym Atanasijevicia o czas poprosił trener Alekno (19:20). Obie ekipy nie szczędziły ciosów (21:21), walka trwała również na wideoweryfikację, a po wykorzystanej kontrze w lepszej sytuacji byli gracze z Kazania (23:22). To oni mieli pierwszą piłkę setową, bohaterem końcówki był skuteczny na prawej flance Maksim Michajłow (25:23).

Przewagę na początku trzeciego seta Zenit Kazań uzyskał po ataku z przechodzącej piłki Wilfredo Leona (4:2) i wypracowane prowadzenie utrzymał na pierwszym regulaminowym czasie (8:6). W polu zagrywki pojawił się Leon, częstując przyjmujących drużyny Perugii kolejnymi atomowi zagrywkami (12:6). Nieprzerwanie nie do zatrzymania byli skrzydłowi Zenitu (14:8), a swoje trzy grosze zza linii 9. metra dorzucił Matthew Anderson i szybko nie zszedł z pola serwisowego (18:9). Pojedyncze udane ataki Sir Sicoma Perugia to było za mało, aby zatrzymać obrońców tytułu, którzy nadal imponowali i skutecznością na skrzydłach i kolejnymi punktowymi zagrywkami (21:11). Michajłow udanym atakiem dał swojej drużynie piłkę meczową (24:14), a blok na jego vis a vis zakończył finałowe starcie (25:14).

Zenit Kazań (RUS) – Sir Sicoma Colussi Perugia (ITA) 3:0
(25:15, 25:23, 25:14)

Składy zespołów:
Zenit: Anderson (7), Leon (16), Wolwicz (3), Butko (4), Gucaluk (8), Michajłow (19), Werbow (libero) oraz Siwożelez
Perugia: Buti (4), Zaytsev (14), Berger (2), Atanasijević (9), De Cecco (1), Podrascanin (6), Bari (libero) oraz Czernokożew, Della Lunga, Mitić i Birarelli

Zobacz również:
Wyniki turnieju finałowego Ligi Mistrzów

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, europejskie puchary

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-04-30

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2019 Strefa Siatkówki All rights reserved