Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > De Giorgi o „żółtej kartce” Kasprzyka: Nie będę komentować tamtych słów

De Giorgi o „żółtej kartce” Kasprzyka: Nie będę komentować tamtych słów

fot. Katarzyna Antczak

W sobotę w meczu z Finlandią polska reprezentacja odniosła swoje pierwsze zwycięstwo na mistrzostwach Europy. Zawodnicy Ferdinando de Giorgiego wygrali 3:0, mimo że początek pojedynku nie należał do najłatwiejszych. – Polska faworytem? Jak dla mnie największe szanse maja Francuzi, Serbowie i Rosjanie – mówi selekcjoner kadry, Ferdinando de Giorgi.

Po falstarcie w meczu na Stadionie Narodowym zespół Ferdinando de Giorgiego stanął pod ścianą – krytyka w mediach była bardzo głośna, a wątpliwości kibiców coraz większe. Po przegranym meczu z Serbią o ostre słowa pokusił się nawet prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Jacek Kasprzyk, który w jednym z wywiadów oznajmił, że wręcza sztabowi szkoleniowemu „żółtą kartkę”.Po tym, co działo się po meczu Polaków z Serbią, pojedynek z Finlandią to chyba dla was spora ulga.

Ferdinando de Giorgi: – To oczywiste, że cieszymy się, że wygraliśmy to spotkanie, ponieważ bardzo chcieliśmy to zrobić, ale i tak najważniejsza jest dla nas cierpliwość, którą było widać w naszej grze. Finowie dobrze zaprezentowali się w meczu z Estonią, szczególnie w obronie, co przeniosło się również na sobotnie spotkanie – czasami musieliśmy atakować dwa, trzy razy, by zdobyć punkt. Na samym początku było nam trudno odnaleźć swój rytm, ale mogliśmy się tego spodziewać po tym, co wydarzyło się na Stadionie Narodowym w Warszawie. W mojej ocenie pojedynek z Finlandią zagraliśmy dobrze. Szczególnie było to widać w obronie, w której znacząco się poprawiliśmy. Cenne dla nas było wyjście z trudnej sytuacji na początku spotkania – przegrywaliśmy przecież znacząco. To, że poradziliśmy sobie z kłopotami, jest dla nas dobrym znakiem  na przyszłość.

Mówi pan o cierpliwości, ale chyba nie było na nią czasu – prezes PZPS-u powiedział, że wręcza sztabowi „żółtą kartkę”.

– Nawet nie będę tego komentować. Moim zadaniem jest koncentrowanie się na meczu, moich zawodnikach i ich pewności siebie.

Czyli dało się uciec od dodatkowej presji wywołanej tymi słowami?

– Dla mnie takie akcje nie są interesujące, ponieważ jedynym, na czym powinniśmy się skupiać, to to, jak prezentujemy się na boisku. Mamy sporo do zrobienia – musimy myśleć o tym, jak prezentują się zawodnicy, co należy robić, by pokonać rywala i jak zadbać, by relacje między nami były jak najlepsze. Inne rzeczy są całkowicie poza mną.

Grał Mateusz Bieniek, a na boisku pojawił się również Jakub Kochanowski. Łukasz Kaczmarek dostał trochę więcej czasu niż poprzednio. To są roszady, które miały realny wpływ na grę.

– Tak i jestem z nich bardzo zadowolony! Myślę, że forma zawodników i zdobywanie przez nich doświadczenia już w tym wieku to bardzo dobry sygnał dla PZPS-u i przyszłości polskiej siatkówki. W tym momencie są świetnymi graczami, ponieważ ich umysły są na tyle świeże, że nie przejmują się wieloma rzeczami – chłopcy po prostu chcą grać. Zależy im wyłącznie na tym, by dobrze się prezentować i to jest bardzo cenne, ponieważ ściąga z nich jakąkolwiek inną presję. Turniej jest bardzo długi i wiem, że w czasie kolejnych meczów będziemy potrzebować zarówno Kochanowskiego, Kaczmarka, jak i Szalpuka. Każdy z nich dostanie swoją szansę. Jeśli dany gracz nie występował w dwóch poprzednich spotkaniach, to nie chcę, by kolejne spędzał cały czas na ławie. Ale muszę wyczuć odpowiedni moment na zmiany.

Kochanowski świetnie spisał się w końcówce meczu. Zasłużył na szansę wejścia do pierwszej szóstki?

– Nie wiem, jak będzie w przyszłości. Moje wybory uzależniam też od charakterystyki rozgrywającego, który będzie stał po drugiej stronie siatki. Eemi Tervaportti jest bardzo szybko grającym zawodnikiem i dlatego w końcówce postawiłem na Kubę. Jest on obdarzony wyjątkową dynamiką i dobrze wyczuwa styl gry po przeciwnej stronie boiska.

cały wywiad Sary Kalisz przeczytasz w Sport.pl

źródło: sport.pl

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Mistrzostwa Europy

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-08-28

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved