Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Igrzyska Olimpijskie > Czy FIVB zagra czysto z reprezentacją Niemiec?

Czy FIVB zagra czysto z reprezentacją Niemiec?

fot. Jacek Cholewa

Nie milkną echa afery dopingowej dotyczącej rosyjskich sportowców, która nie ominęła także siatkówki. 25-letni Aleksander Markin został przyłapany na zażywaniu meldonium, które od nowego roku traktowane jest jako substancja niedozwolona, a zawodnik miał stosować niedozwolony środek w czasie turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk w Rio. Co to oznacza dla czołówki zmagań, a w szczególności dla największych przegranych imprezy, czyli reprezentacji Niemiec?

Sytuacja, w którą zamieszany jest Aleksander Markin, jest o tyle problematyczna, że zawodnik ten został przebadany po półfinale i ponoć także po finale berlińskiego turnieju kwalifikacyjnego do igrzysk olimpijskich w Rio. Wykrycie w jego organizmie substancji niedozwolonej, czyli meldonium, wiązać się może jednak nie tylko z karą nałożoną bezpośrednio na siatkarza, ale i na całą drużynę, która w Berlinie wywalczyła awans do igrzysk olimpijskich. Jakie ewentualne konsekwencje mogą spotkać Rosjan? Albo anulowanie wyników finału, albo całego turnieju. W obu przypadkach wiązałoby się to z kwalifikacją kadry Francji do najważniejszej imprezy czterolecia, lecz w drugim z nich może przywrócić reprezentacji Niemiec szansę na walkę o igrzyska olimpijskie (podopieczni Vitala Heynena jako 4. drużyna zmagań stracili swoją szansę na kontynuację walki o awans po tym, jak przegrali w meczu o 3. miejsce z biało-czerwonymi).Na Twitterze szkoleniowiec ekipy naszych zachodnich sąsiadów rzucił wyzwanie światowej federacji siatkówki. – U Markina wykryto doping, a został on przebadany po meczu półfinałowym Niemcy – Rosja. W tym pojedynku zagrał w secie trzecim, w którym zwyciężyła Sborna – napisał trener, przypominając, że hasłem FIVB jest: „My gramy czysto”. Czy federacja zagra więc czysto także z reprezentacją Niemiec?

Warto przypomnieć, że przewodniczący polskiej Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie profesor Jerzy Smorawiński poinformował, że meldonium to środek, który poprawia ukrwienie mięśnia serca, ale też nie ma jednoznacznej wykładni, jak bardzo pomaga on sportowcom.

źródło: inf. własna, twitter

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Igrzyska Olimpijskie

Tagi przypisane do artykułu:
, , ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-03-10

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2020 Strefa Siatkówki All rights reserved