Strona Główna > Aktualności > reprezentacja Polski mężczyzn > Czerwone kartki Heynena – problemy z emocjami czy zaplanowana gra?

Czerwone kartki Heynena – problemy z emocjami czy zaplanowana gra?

Gorąca atmosfera od dawna towarzyszy konfrontacjom Polski z Iranem. Nie inaczej było w meczu turnieju finałowego Ligi Narodów w Chicago. Tym razem jednak temperaturę podgrzał swą kontrowersyjną decyzją sędzia Vladimir Simonovic. Vital Heynen w drugim meczu turnieju finałowego otrzymał czerwoną kartkę. Czy to problemy z utrzymaniem nerwów na wodzy czy też po prostu gra belgijskiego szkoleniowca?

Pierwsza nerwowa sytuacja miała miejsce w pierwszym secie, przy stanie 4:2. Po skutecznym ataku Bartosza Bednorza trener reprezentacji Iranu Igor Kolakovic poprosił o weryfikację. Pokazała ona, że Polak nie popełnił błędu, mimo to arbiter zarządził powtórzenie akcji. Ta niezrozumiała decyzja wyprowadziła z równowagi szkoleniowca reprezentacji Polski Vitala Heynena. Rozpoczął on dyskusję z arbitrami, która nie przyniosła jednak zmiany decyzji. W powtórzonej akcji Bednorz popisał się skutecznym atakiem i wymownie spojrzał na sędziego. Za ten gest serbski arbiter ukarał polskiego przyjmującego żółtą kartką.

Selekcjoner reprezentacji Polski Vital Heynen w drugim meczu turnieju Final Six Ligi Narodów siatkarzy otrzymał… drugą czerwoną kartkę. Tym razem zbyt gwałtownie dyskutował z arbitrami po tym, jak nie chcieli oni zgodzić się na weryfikację jednej z akcji. Przypomnijmy, że pierwszą czerwoną kartkę Heynen otrzymał za dyskusję z arbitrami w spotkaniu z Brazylią (3:2). W trzeciej partii tego meczu pokazał mu ją sędzia Juraj Mokry ze Słowacji.

W drugim secie spotkania z Iranem, przy stanie 13:12 próbował wziąć challenge. Sędziowie nie chcieli się na to zgodzić, znów rozpoczęła się nerwowa dyskusja, a serbski arbiter Vladimir Simonovic wyjął czerwony kartonik. W obu przypadkach oznaczało to punkt dla przeciwnika, warto jednak podkreślić, że zarówno w meczu z Brazylią, jak i w konfrontacji z Iranem sety, w których trener otrzymał kartki, skończyły się zwycięstwem biało-czerwonych. – To całkiem zabawne. Drugi raz po czerwonej kartce zdobywamy kilka punktów z rzędu. To tak jakbyśmy od nowa zaczynali grać – powiedział kapitan kadry, Karol Kłos.

Wielu obserwatorów twierdzi, że Vital Heynen ma problemy z emocjami podczas meczów i zupełnie nad sobą nie panuje. Nie brakuje jednak opinii, że wszystkie te kontrowersyjne zachowania i emocjonalne dyskusje z sędziami są grą belgijskiego szkoleniowca. Nasi siatkarze przyzwyczajeni do takiego zachowania trenera przechodzą nad nim do porządku dziennego, ma ono jednak wpływ zarówno na arbitrów jak i przeciwników, których często to wybija z rytmu.

źródło: fivb.org, inf. własna, polsatsport.pl