Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy: Zespoły z Polakami w składzie blisko awansu

Czechy: Zespoły z Polakami w składzie blisko awansu

W męskiej lidze czeskiej coraz bliżej rozstrzygnięć I rundy fazy play-off. Dwa zwycięstwa mają na swoim koncie siatkarze VK Jihostroj Czeskie Budziejowice oraz Volleyball.cz Kladno. 1:1 natomiast jest w rywalizacji Dukli Liberec z VK Ostrawa, s.r.o. oraz ČEZ Karlovarsko z Volejbal Brno. Kolejne spotkania już w niedzielę. Polki grające w Czechach przegrały natomiast ćwierćfinał z TJ Ostrawa.

Lider po fazie zasadniczej – VK Jihostroj Czeskie Budziejowice zgodnie z przewidywaniami nie miał problemów z odniesieniem dwóch zwycięstw. Play-off rozpoczął z wysokiego C, wygrywając seta do 9, w dwóch kolejnych również nie było większej walki. W drugim spotkaniu było jej znacznie więcej, dwa sety SK Volejbal Ústí nad Labem przegrał do 20, jednego wygrał 25:20. Również w tym pojedynku jedną odsłonę drużyna Pawła Halaby zwyciężyła do 9. Polak w pierwszym starciu nie zagrał, a w drugim meczu wszedł na zmianę. Również dwa zwycięstwa 3:0 oraz 3:1 na swoim koncie mają siatkarze Volleyball.cz Kladno. Chociaż VK Příbram momentami starał się przeciwstawić rywalom, nie byli oni w stanie wyraźnie zagrozić faworytom starcia. W pierwszym meczu Marcel Gromadowski był najlepiej punktującym siatkarzem. Atakujący zdobył 19 punktów – jeden zagrywką, trzy blokiem oraz 15 atakiem (54 proc. skuteczności). W drugim starciu Polak ponownie zdobył najwięcej punktów – 21, z czego 1 blokiem oraz 20 atakiem przy 56-procentowej skuteczności.

Dłuższą drogę do fazy play-off miał VK Ostrawa, s.r.o. – siódma ekipa po fazie zasadniczej. O awans do ósemki grała z Fatrą Zlín. Chociaż wygrała pierwszy mecz 3:1, drugi w takim samym stosunku przegrała. Decydujący pojedynek, choć nie bez emocji, ponownie padł łupem drużyny Mateusza Biernata i Damiana Sobczaka. Polacy wystąpili w każdym meczu. Dwa dni później zespół przystąpił do I rundy i przegrał mecz z Duklą Liberec 1:3. Biernat rozegrał cały mecz, ale zdobył tylko jeden punkt atakiem (25 proc. skuteczności). Sobczak przyjął 17 piłek, notując 41-procentową skuteczność (24 proc. perfekcyjnego). W drugim pojedynku było znacznie więcej emocji, a po tie-breaku triumfowała drużyna z Ostrawy. Biernat zapisał na swoim koncie cztery punkty (w atakiem – 67 proc. skuteczności i 2 blokiem), libero natomiast przyjął 25 piłek ze skutecznością 40 proc. (24 proc. perfekcyjnego przyjęcia).

W ostatniej parze ćwierćfinałowej również po dwóch meczach jest remis. ČEZ Karlovarsko triumfował 3:0 w pierwszym meczu z Volejbal Brno. Po dwóch wyraźnie wygranych partiach trzeci padł łupem gospodarzy dopiero 34:32. W drugim pojedynku było znacznie więcej walki, w każdej partii przegrany zdobył powyżej 20 punktów, a ostatnia odsłona ponownie grana była na przewagi – drużyna z Brna wygrała go 26:24.

Trzy porażki w ćwierćfinale zanotowały siatkarki Sokol Frýdek-Místek, które w rywalizacji z TJ Ostrawa wygrały tylko dwa sety. W pierwszym meczu tej pary ani przez moment zespół z Polkami w składzie nie zdołał postawić się rywalkom. Agnieszka Mitręga zagrała cały mecz, zdobywając trzy punkty (dwa atakiem – 22 proc. skuteczności i jeden blokiem), natomiast Izabela Błasiak rozpoczęła mecz w szóstce, jednak z czasem została zmieniona. W drugim meczu było znacznie więcej walki, dwa sety siatkarki TJ Ostrawa wygrały dopiero po walce na przewagi, a tylko w czwartej odsłonie przyjezdne zdecydowanie górowały nas Sokolem. Obie biało-czerwone rozegrały cały mecz – Agnieszka Mitręga zapisała na swoim koncie 7 punktów (po jednym zagrywką i blokiem oraz 5 atakiem – 29 proc. skuteczności), a Izabela Błasiak – dwa. Dwa dni później Sokol również starał się przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, jednak to TJ Ostrawa lepiej rozegrał końcówki, wygrywając cały mecz 3:1. Ponownie polskie siatkarki zagrały cały mecz. Agnieszka Mitręga zdobyła 6 punktów (5 w ataku – 45 proc. skuteczności oraz jeden blokiem), a rozgrywająca jeden atakiem.