Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy: Zespoły Gromadowskiego i Halaby zrównały się punktami

Czechy: Zespoły Gromadowskiego i Halaby zrównały się punktami

W 20. kolejce ligi czeskiej zespoły, w których walczą Polacy, radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Zwycięstwa za trzy punkty odniosły VK Ostrawa oraz Volleyball.cz Kladno. Jeden punkt po porażce w tie-breaku zdobył VK Jihostroj Czeskie Budziejowice, a bez wygranego seta swoje starcie zakończył VK Benátky nad Jizerou. W rywalizacji pań dwie porażki odniósł Sokol Frýdek-Místek.

3:0 triumfował zespół Marcela Gromadowskiego. Volleyball.cz Kladno był faworytem w starciu z Fatrą Zlín. Wicelider wywiązał się ze swojej roli, wygrywając sety do 23, 20 i 17. Polski atakujący zagrał w dwóch setach, jednak nie przeszkodziło mu to w byciu najlepiej punktującym zawodnikiem swojego zespołu. Z 15 zdobytych punktów 8 padło po skutecznym ataku (53% skuteczności), cztery blokiem, a trzy Gromadowski dołożył po punktowej zagrywce. Jego drużyna dzięki zwycięstwu za trzy punkty zrównała się z liderem rozgrywek VK Jihostroj Czeskie Budziejowice. Zespół, w którego składzie występuje Paweł Halaba, przegrał bowiem z trzecią w tabeli Duklą Liberec 2:3, chociaż prowadził 2:1. Halaba rozegrał cały mecz, zdobywając 16 punktów (13 atakiem przy 42% skuteczności, 2 blokiem).

Po porażce z ČEZ Karlovarsko tym razem VK Ostrawa odniósł zwycięstwo 3:1. Gospodarze byli jednak bliscy doprowadzenia do tie-breaka, jednak po walce na przewagi to zespół z Polakami w składzie triumfował i dopisał do swojego konta trzy cenne punkty, pozwalające na awans w tabeli. Całe spotkanie rozegrali siatkarze z Polski – Damian Sobczak i Mateusz Biernat. Biernat zdobył w nim 3 punkty – po jednym zagrywką, atakiem i blokiem. Drużyna z Karlovarska drugą kolejkę z rzędu była pogromcą zespołu z biało-czerwonym w składzie. Tym razem ČEZ pokonało VK Benátky nad Jizerou. Gospodarze wywiązali się z roli faworyta i w starciu z drużyną znajdującą się na drugim biegunie tabeli w żadnym z setów nie oddała inicjatywy, wygrywając do 16, 16 i 18. Paweł Pietkiewicz wyszedł w pierwszej szóstce i rozegrał dwie partie, podczas których zdobył tylko jeden punkt atakiem (17%). Polak przyjmował piłkę 10 razy ze skutecznością 40% (20% perfekcyjnego przyjęcia).

W rywalizacji pań kolejne dwie porażki 0:3 odniosły siatkarki Sokol Frýdek-Místek. Najpierw 15 lutego uległy Dukli Liberec, a następnie dwa dni później przegrały z SK UP Ołomuniec. W pierwszym pojedynku tylko ostatni set dostarczył większych emocji, a przyjezdne wygrały go dopiero 28:30. Obie Polki reprezentujące barwy TJ Sokola wyszły w pierwszym składzie. Izabela Błasiak grała tylko w pierwszym secie i nie zdobyła żadnego punktu. Agnieszka Mitręga przebywała na boisku przez całe spotkanie, zapisując na swoim koncie 7 punktów, z czego tylko jeden zdobyła atakiem (10% skuteczności) za to aż 6 blokiem, przez co była najlepszą blokującą spotkania. W drugim meczu to inauguracyjna partia przyniosła emocje, siatkarki z Ołomuńca wygrały ją 27:25, w kolejnych zaś gospodynie triumfowały dwukrotnie do 12. Mitręga rozegrała całe spotkanie, zdobywając trzy punkty (dwa atakiem przy 22% skuteczności i jeden blokiem), natomiast Błasiak weszła tylko na zmianę w drugiej odsłonie.