Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy: VK Jihostroj najlepszy po fazie zasadniczej

Czechy: VK Jihostroj najlepszy po fazie zasadniczej

W czeskiej ekstraklasie mężczyzn rozegrana została ostatnia kolejka fazy zasadniczej. Zespoły z Polakami w składzie znajdujące się w górnej części tabeli wygrały swoje mecze, natomiast VK Ostrawa i VK Benátky nad Jizerou ponownie przegrały. W rywalizacji pań wciąż w drugiej fazie rozgrywek zwycięstwa nie odniosły siatkarki Sokola Frýdek-Místek.

W czołówce doszło do niewielkiej zmiany – Volleyball.cz Kladno Marcela Gromadowskiego wygrał 3:0 z ostatnim zespołem ligi i awansował na trzecie miejsce w tabeli. Tylko w pierwszym secie AERO Odolena Voda powalczył z gospodarzami, którzy dopiero po grze na przewagi wygrali. W dwóch kolejnych goście zdobyli tylko 14 i 17 punktów. Polski atakujący był najlepiej punktującym zawodnikiem na boisku – zdobył 14 oczek (2 asy, 1 blok oraz 11 punktów atakiem przy 65% skuteczności). Znacznie więcej emocji było w starciu do tej pory trzeciego ČEZ Karlovarsko z liderem rozgrywek. Dwa sety toczyły się na przewagi (31:33 i 29:27), dwa kończyły wynikiem 25:18. W tie-breaku lepiej zagrali przyjezdni, którzy dzięki temu zachowali swoją pozycję, a gospodarze spadli o jedną lokatę. Paweł Halaba nie zagrał w tym spotkaniu.

Blisko zwycięstwa byli siatkarze VK Ostrawa, s.r.o. Zawodnicy VolleyTeam ČZU Praga wygrali pierwszego seta do 18. W kolejnym po walce na przewagi triumfowali siatkarze z Ostrawy. W następnej partii przyjezdni zdominowali grę, jednak nie zdołali pójść za ciosem w czwartej odsłonie. Tie-break obfitował w emocje, jednak zespół z Polakami w składzie nie zdołał postawić kropki nad i, przegrywając 19:21. Obaj biało-czerwoni rozegrali cały mecz. Mateusz Biernat zdobył 6 punktów (3 blokiem i 3 atakiem – 75% skuteczności), Damian Sobczak 30 razy przyjmował, pomylił się 7 razy (37% pozytywnego, 7% perfekcyjnego). Najniżej notowany zespół z biało-czerwonym nie zdołał zdobyć punktów, grając na wyjeździe z Volejbal Brno. W żadnym secie VK Benátky nad Jizerou nie zdołał przekroczyć bariery 20 punktów, przegrywając kolejno do 19, 17 i 19. Paweł Pietkiewicz zagrał cały mecz i był najlepszym zawodnikiem swojego zespołu. Siatkarz zdobył 10 punktów – 1 blokiem oraz 9 atakiem przy 60% skuteczności. Zawodnik nie najlepiej jednak przyjmował – przy 12 podejściach popełnił 4 błędy (17% pozytywnego, 8% perfekcyjnego).

Postawa żeńskiego Sokola Frýdek-Místek nie ulega większej zmianie. Zespół z biało-czerwonymi w składzie wciąż nie wygrał żadnego meczu, choć udało im się wygrywać pojedyncze sety. Pierwszy raz 1:3 Sokol przegrał w Libercu. Obie Polki rozegrały cały mecz. Agnieszka Mitręga zdobyła 8 punktów (3 asy i 5 atakiem – 36% skuteczności), natomiast Izabela Błasiak zdobyła 1 oczko. W kolejnym meczu przed własną publicznością przegrał 1:3 z VK UP Ołomuniec. Mitręga ponownie zapisała na swoim koncie 8 punktów (2 asy, 1 blok, 5 ataków – 31% skuteczności), natomiast Błasiak zdobyła 2 oczka. Dwa dni temu Sokol zagrał w Ostrawie, gdzie przegrał 0:3. Błasiak była w wyjściowym składzie, w dwóch kolejnych wchodziła na zmiany, zaś Mitręga rozegrała cały mecz, zdobywając 2 oczka. Przed ostatnią kolejką tej fazy rozgrywek Sokol Frýdek-Místek niezmiennie zajmuje ostatnie miejsce w tabeli.