Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Czechy: „Polski mecz” dla Biernata i Pietruczuka

Czechy: „Polski mecz” dla Biernata i Pietruczuka

Trzy wygrane i dwie porażki – taki jest bilans polskich zespołów występujących w ligach czeskich siatkarek i siatkarzy. Wygraną odniosła drużyna Agaty Skiby, team Stanisława Wawrzyńczyka i Jarosława Lecha, a także ekipa Mateusza Biernata i Bartosza Pietruczuka. W tym ostatnim przypadku po drugiej stronie siatki stanął team Błażeja Podleśnego i Damiana Sobczaka.

W dobrych nastrojach okres świąteczny rozpoczęła Agata Skiba i jej koleżanki z VK Královo Pole. Jej drużyna wygrała wyjazdowe spotkanie z Volejbal Brno i przeskoczyła w tabeli ligi czeskiej o dwa miejsca do góry. Dobra gra w ataku pomogła miejscowym wygrać w partii premierowej, ale kolejne sety zapisywały już na swoim koncie przyjezdne, to one bowiem przeważały już w każdym elemencie. Solidna skuteczność w ataku, a także liczne bloki pozwoliły drużynie gości kontrolować to, co dzieje się na boisku, choć tak naprawdę rywalki w drugim i ostatnim secie cały czas trzymały się blisko, czekając na potknięcie VK Královo Pole. To jednak nie nastąpiło, a zespół Agaty Skiby zgarnął cenny komplet punktów. Duża w tym zasługa Taylor Fricano, która zdobyła 28 punktów, niezwykle ważnym ogniwem była także polska przyjmująca, która punktowała 18 razy, wszystkie punkty zdobywając atakiem przy 67% skuteczności. W ostatniej kolejce w 2018 nie powiodło się natomiast drużynie Agnieszki Mitręgi. TJ Sokol Frýdek-Místek przegrał we własnej hali 1:3 z plasującym się niżej TJ Sokol Šternberk. Tym samym rywalki plasują się tuż za drużyną Polki i mają do niej jedynie punkt straty. W tym starciu ekipa gości zagrała zdecydowanie lepiej w bloku, zamykając drogę do wygranej Sokolowi Frýdek-Místek. Polska rozgrywająca zdobyła w tym starciu dwa punkty blokiem, próbowała także zaskoczyć rywalki zagraniami z drugiej piłki, jednak nie skończyła żadnej z dziewięciu prób. Następne spotkania ligi czeskiej siatkarek rozegrane zostaną w połowie stycznia.

W lidze siatkarzy doszło do polskiego starcia, w którym po dwóch stronach siatki stanęli Mateusz Biernat i Bartosz Pietruczuk oraz Błażej Podleśny i Damian Sobczak. Gospodarze – Dukla Liberec – zagrali dużo lepiej w ataku, kończąc akcje z pierwszej piłki, jak i w kontrze. Przyjezdni – VK Ostrava – podbijali sporo piłek, jednak w ich przypadku zabrakło końcowego ataku. W szeregach miejscowych zarówno Vesely, jak i Grut wielokrotnie punktowali blokiem, utrudniając zagranie uderzającym rywalom. Bartosz Pietruczuk oglądał to spotkanie z kwadratu dla rezerwowych, natomiast Mateusz Biernat zdobył w meczu 2 punkty. Po drugiej stronie boiska Błażej Podleśny punktował cztery razy (dwa razy atakiem – 33% skuteczności, raz blokiem i raz zagrywką). Damian Sobczak przyjął 19 zagrywek ze skutecznością 32% i 11%. Po tym meczu Dukla awansowała z trzeciego na drugie miejsce w tabeli, natomiast zespół z Ostravy spadł z piątej na szóstą pozycję. Mimo trzysetowego zwycięstwa w meczu z VK Benátky nad Jizerou swojej lokaty w tabeli nie zmienił zespół Jarosława Lecha i Stanisława Wawrzyńczyka. Po pogromie w secie otwarcia przyjezdni poprawili trochę grę, ale i tak nie byli w stanie bardzo zagrozić przeciwnikom, którzy wyśmienicie spisywali się w polu zagrywki, bloku, a także wykorzystywali dużo częściej swój atak. Lech był najlepiej punktującym w całym meczu. Na jego dorobek złożyło się 15 punktów zdobytych atakiem przy skuteczności 71%, dwa bloki oraz jeden as serwisowy. Wawrzyńczyk dołożył do tego 5 punktów (dwa atakiem – 15% skuteczności i 3 zagrywką).