Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Continental Cup: Polki przegrały z Włoszkami

Continental Cup: Polki przegrały z Włoszkami

W norweskim Stavanger rozpoczął się kontynentalny turniej kwalifikacyjny do igrzysk olimpijskich w Rio de Janeiro. Walczą w nim dwie polskie pary, a zawody toczą się systemem, w którym bezpośrednio rywalizują ze sobą reprezentacje danego kraju. W pierwszej rundzie rywalkami biało-czerwonych były reprezentantki Włoch i w rywalizacji okazały się lepsze, wygrywając 2:1.

Reprezentacja Polski na turniej w Stavanger pojechała w składzie: Jagoda Gruszczyńska i Dorota Strąg oraz Martyna Kłoda i Kinga Legieta. Jako pierwsze do walki przystąpiły Martyna i Kłoda i od razu rozpoczęły od mocnego uderzenia. Polki od początku radziły sobie dużo lepiej od rywalek z Włoch i wypracowały znaczne prowadzenie (8:4). Duet Perry/Giombini próbował jeszcze odrobić straty, jednak nadal to para Kłoda/Legieta rozdawała karty na boisku (15:11). W końcówce polskie siatkarki wypracowały sześć oczek przewagi, i choć przeciwniczki obroniły dwie piłki setowe, to pewnie wygrały. Kolejna odsłona jeszcze w pierwszych akcjach toczyła się w miarę „po równo”, jednak po kilku wymianach swój rytm zaczęły narzucać Włoszki, odskakując na trzy punkty (14:11). Ostatnie akcje również należały do nich, czym doprowadziły do tie-breaka. W nim już reprezentantki Włoch zdominowały boisko od pierwszego gwizdka sędziego (6:1) i do końca kontrolowały boiskowe wydarzenia (11:6, 13:6), a mecz padł ich łupem.

Drugi mecz od początku nie układał się po myśli duetu Gruszczyńska/Strąg. Włoszki już w pierwszych akcjach odskoczyły na 4:0 i utrzymywały nadwyżkę dłuższy czas. W połowie partii premierowej Polki wykorzystały swoje szanse i zaczęły odrabiać starty, wychodząc nawet na minimalne prowadzenie (15:14). Po krótkim okresie wyrównanej gry rywalki jednak znowu zanotowały serię punktów i wygrały w secie. Po wyrównanym otwarciu kolejnej odsłony znów przestój w grze biało-czerwonych dał Włoszkom przewagę (9:5). Choć w kolejnych akcjach Gruszczyńska i Strąg nie miały już problemów ze skończeniem swoich akcji, to jednak różnica utrzymywała się na korzyść przeciwniczek. Polska dwójka w końcówce nie dała za wygraną i odwróciła losy seta. W tie-breaku natomiast reprezentantki naszego kraju poszły za ciosem, nie miały już problemów ze swoją grą, a i większa presja, pod jaką zaczęły grać rywalki, sprzyjała biało-czerwonym, które wygrały partię decydującą do 10 i wyrównały rywalizację Polska – Włochy.

Trzeci mecz, w którym Gruszczyńska i Strąg zmierzyły się z parą Perry/Giombini, miał bardzo wyrównany początek, wynik cały czas oscylował wokół remisu. W pewnym momencie Polki odskoczyły jednak na 8:6 i cały czas utrzymywały wysoki poziom gry. Pozwoliło im to sukcesywnie powiększać przewagę (12:9, 14:10). Włoszki nie były w stanie wytrzymać presji wywieranej przez dobrze grające rywalki i to Gruszczyńska i Strąg pewnie triumfowały w premierowej odsłonie. Na początku drugiej odsłony biało-czerwone także kontrolowały boiskowe wydarzenia, będąc duetem zdecydowanie lepszym w każdym elemencie (6:1). Włoszki jednak się nie poddawały i błyskawicznie ruszyły do odrabiania strat, wykorzystały także niedokładności w grze rywalek i zbliżyły się na 6:7. Polkom udało się jeszcze na chwilę odskoczyć, ale nie były w stanie one utrzymać wcześniejszego poziomu gry, dodatkowo lepiej zaczęły spisywać się także Włoszki i to one prowadziły 17:15. Ostatecznie utrzymały one prowadzenie do końca seta. Decydującą partię całej rywalizacji lepiej rozpoczęły Perry i Giombini, przeważały one 5:2 i 7:3, kontynuując dobrą passę z poprzedniej partii. Włoszki grały pewnie, spokojnie utrzymywały prowadzenie, ale tylko do czasu. W końcówce tie-breaka Gruszczyńska i Strąg poderwały się i wyrównały na 13:13, ale w zaciętej końcówce to Włoski duet zachował więcej zimnej krwi i wygrał całe spotkanie 2:1 i całą rywalizację Polska – Włochy.

Perry/Giombini ITA [24] – Kłoda/Legieta POL [30] 2:1
(16:21, 21:15, 15:7)

Saguatti/Lestini ITA [29] – Gruszczyńska/Strąg POL [20] 1:2
(21:18, 18:21, 10:15)

Perry/Giombini ITA [24] – Gruszczyńska/Strąg POL [20] 2:1
(15:21, 21:19, 16:14)

Stan rywalizacji Polska – Włochy: 1:2