Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > Chinki mistrzyniami świata juniorek, za nimi Rosja i Japonia

Chinki mistrzyniami świata juniorek, za nimi Rosja i Japonia

Zakończyły się mistrzostwa świata juniorek rozgrywane w Meksyku. Na najwyższym stopniu podium stanęły reprezentantki Chin, które w finale 3:0 pokonały Rosją. Po brązowy medal sięgnęła reprezentacja Japonii po zwycięskim tie-breaku z Turcją. Polki uplasowały się na wysokim, szóstym miejscu.

W meczu o 15. miejsce w ogólnej klasyfikacji turnieju finałowego mistrzostw świata juniorek reprezentacja Egiptu przegrała w trzech setach z Kubą i zajęła ostatnie miejsce. Dużo więcej emocji było w spotkaniu o miejsce 13., w którym gospodynie zmierzyły się z reprezentacją Peru. Siatkarki z Ameryki Południowej prowadziły już 2:1 i były blisko wygranej. Meksykanki doprowadziły jednak do wyrównania i ku uciesze miejscowych kibiców rozstrzygnęły decydującą partię na swoją korzyść.

W meczu o miejsce 11. reprezentacja Dominikany nie dała większych szans Argentynie, wygrywając w trzech setach. Zespół do zwycięstwa ponownie poprowadziła Vielka Michelle Peralta Luna, która zdobyła w tym spotkaniu 18 punktów. 9. miejsce w turnieju przypadło Włoszkom, które w decydującym spotkaniu nie dały zbyt wielu szans reprezentacji Serbii, wygrywając łatwo 3:0. Najskuteczniejszą zawodniczką tego meczu była Nkemdilim Ruth Terry Enweonwu, która zdobyła dla włoskiej ekipy 17 punktów.

Sporo emocji było w meczu o miejsce 7. Amerykanki po wygraniu pierwszego seta oddały inicjatywę siatkarkom z Bułgarii, które wygrały dwie kolejne partie. Zawodniczki z USA doprowadziły jednak do tie-breaka, w którym już zdecydowanie wygrały, poprawiając sobie humory na zakończenie turnieju. Świetny mecz rozegrała Ronika Stone, która na swoim koncie zapisała 20 punktów. Mecz o 5. miejsce pomiędzy Brazylią a reprezentacją Polski zakończył się wygraną Canarinhes 3:1. Więcej o meczu można przeczytać tutaj.

Niezwykle zacięte było spotkanie pomiędzy reprezentacjami Japonii i Turcji, którego stawką był brązowy medal mistrzostw świata. Turczynki w tym meczu dzięki dobrej grze Zehry Gunes (21 pkt.) i Tugby Senoglu obejmowały prowadzenie, a Azjatki dwukrotnie wyrównywały stan spotkania. O medalu rozstrzygał więc tie-break, w którym 15:12 wygrały siatkarki z Japonii i to one stanęły na najniższym stopniu podium. Najskuteczniejszą zawodniczką w zwycięskim zespole była Ai Kurogo, która zdobyła 19 punktów.

Rozczarował nieco finał, przynajmniej jeśli chodzi o emocje. Najważniejsze spotkanie turnieju okazało się jednostronnym meczem zdominowanym przez zespół z Chin. Sborna próbowała walczyć w setach pierwszym i drugim, przegranych do 22, w trzecim Rosjanki już okazały się bezradne i przegrały zdecydowanie do 16. 15 punktów dla nowych mistrzyń świata juniorek zdobyła Xiaoqing Cai, w zespole rosyjskim najskuteczniejsza była Angelina Lazarenko (14 punktów).

MVP turnieju została chińska środkowa Hanyu Yang, która też została wybrana do najlepszej drużyny mistrzostw, podobnie jak jej koleżanka z drużyny, przyjmująca Wu Han. W najlepszym zespole turnieju znalazły się również dwie Turczynki, brazylijska libero oraz rozgrywająca reprezentacji Japonii i rosyjska atakująca Anna Kotikowa.

MVP: Hanyu Yang (Chiny)