Strona Główna > Aktualności > Tauron Liga > Chemik Police po sezonie: Dominacja po raz trzeci

Chemik Police po sezonie: Dominacja po raz trzeci

Siatkarki Chemika Police w sezonie 2015/2016 zupełnie zdominowały krajowe rozgrywki, zdobywając drugi w przeciągu trzech sezonów Puchar Polski oraz trzecie z rzędu mistrzostwo kraju i do tego Superpuchar. Od momentu powrotu do ekstraklasy trzy lata temu klub, w który inwestuje się spore pieniądze, w Polsce nie ma sobie równych. O niedosycie można mówić, jeżeli chodzi o występ w Lidze Mistrzyń, który doprowadził nawet do zmiany na stanowisku trenera.

Pożegnanie ikony polskiej siatkówki i powrót Joanny Wołosz…

Przed rozpoczęciem sezonu 2015/2016 wszyscy sobie zadawali pytanie, czy uda się namówić Małgorzatę Glinkę-Mogentale na kontynuowanie kariery zawodniczej. Utytułowana siatkarka ostatecznie postawiła na rozbrat z siatkówką. Z drużyny odeszły także obie rozgrywające, Maja Ognjenović i Agnieszka Rabka, kierunek turecki obrała Ana Bjelica, a do Muszyny przeniosła się Aleksandra Krzos. Większość zawodniczek jednak pozostała w zespole. Do zespołu mistrzyń Polski w miejsce popularnej „Maggie” dołączyła za to Helena Havelkova, reprezentantka Czech, natomiast na pozycję rozgrywającej sprowadzono z PGE Atomu Trefla Sopot Izabelę Bełcik, na powrót do Polski zdecydowała się także Joanna Wołosz i to ona była podstawową zawodniczką na tej pozycji. Na pozycję atakującej sprowadzono Madelaynne Montano, a przyjęcie uzupełniła Isabel Yonkaira Paola Pena z Dominikany. Na libero Mariolę Zenik wspierała Paulina Maj-Erwardt.

Dominacja na krajowym podwórku…

Przez rozgrywki ligowe Chemik Police przeszedł jak burza, notując w rundzie zasadniczej zaledwie dwie porażki, po tie-breaku z Impelem Wrocław i zaskakująco gładką w Bielsku-Białej. Chemik dość szybko wypracował sobie sporą przewagę nad resztą stawki i pewnie wygrał fazę zasadniczą. – Miałyśmy wpadkę w Bielsku-Białej, gdzie przegrałyśmy 0:3. We Wrocławiu była sportowa walka i Impel był po prostu w niej lepszy. Pokazuje to, że na przestrzeni całego sezonu byłyśmy zespołem grającym najrówniej i dało nam to pierwsze miejsce i potem handicap rozpoczynania play-off u siebie – komentowała w jednym z wywiadów dla Strefy Siatkówki Aleksandra Jagieło, kapitan Chemika Police. W półfinale rywalkami Chemika Police był Tauron MKS Dąbrowa Górnicza, który pomimo ambitnej walki nie zdołał ugrać nawet seta. W finale PGE Atom Trefl Sopot z kolei w trzech spotkaniach ugrał zaledwie jedną partię, w pierwszym meczu w Szczecinie. Chemik do złotego medalu w Orlen Lidze dołożył do swojego dorobku także Superpuchar Polski, gdzie wręcz znokautował zespół z Sopotu, gładko wygrywając w Zawierciu 3:0. Policzanki do tego dołożyły także Puchar Polski. Najpierw szybko pokonały w tych rozgrywkach Developres Rzeszów, ale już podczas turnieju w Kaliszu łatwo nie było. W półfinale z Budowlanymi Łódź gładko wygrały dwa pierwsze sety, ale potem napotkały opór ze strony rywalek i po porażce w trzecim secie ostatecznie po ciężkiej walce wygrały czwartą partię, awansując do finału. W nim po raz kolejny w tym sezonie rywalem był PGE Atom Trefl, który w pierwszym secie wręcz znokautował policzanki, w drugiej partii role się odwróciły i to Chemik dzielił i rządził na parkiecie. W dwóch kolejnych setach walki nie brakowało, ale to Chemik w decydujących momentach okazał się lepszy, rewanżując się tym samym za przegrany ubiegłoroczny finał Pucharu Polski. Końcówki setów zresztą w tym sezonie były mocną stroną Chemika, który ich w tym sezonie praktycznie nie przegrywał. W Pucharze Polski i decydujących meczach Orlen Ligi zespół prowadził Jakub Głuszak, który pod koniec lutego zastąpił Giuseppe Cuccariniego. Młody szkoleniowiec poradził sobie jednak w tej sytuacji bardzo dobrze, mistrzostwo Polski świętował dokładnie w swoje 30. urodziny.

W Lidze Mistrzyń już tak różowo nie było…

Policzanki rywalizowały także w Lidze Mistrzyń, w fazie grupowej trafiły na jak się okazało późniejszego triumfatora – Pomi Casalmaggiore oraz Eczacibasi Stambuł i Agel Prostejov. Chemik na sześć spotkań wygrał cztery. Dwa razy pokonał zespół z Czech, a po razie Pomi i Eczacibasi. Właśnie porażka na własnym boisku z ekipą z Włoch zaważyła na tym, że Chemik zajął w swojej grupie trzecie miejsce i jako najlepszy zespół z tej pozycji awansował do fazy play-off. Trzeba jednak zaznaczyć, że w meczu z Pomi Casalmaggiore Chemik był blisko wygranej, ale ostatecznie nie utrzymał prowadzenia i zszedł z boiska pokonany. W play-off los skojarzył mistrzynie Polski z Fenerbahce Stambuł i oba spotkania niezbyt wyszły siatkarkom z Polic, nie były one w stanie odnaleźć swojego rytmu gry, a takie zawodniczki jak Kim Yeon-Koung czy Brankica Mihajlović robiły praktycznie co chciały i nie oddały polskiej ekipie nawet seta. Po tej rywalizacji z zespołem pożegnał się Giuseppe Cuccarini.

Klucz do sukcesu? Zespołowość i Joanna Wołosz…

Najwięcej, bo 230 punktów dla Chemika w rozgrywkach Orlen Ligi zdobyła Izabela Kowalińska, otrzymując przy tym aż siedmiokrotnie nagrodę MVP. Kluczem do sukcesu Chemika okazała się zespołowość, praktycznie każda z zawodniczek miała swój udział w odniesionych zwycięstwach, każda z nich brała w odpowiednim momencie ciężar gry na swoje barki, czy to Anna Werblińska, Madelaynne Montano, Helena Havelkova, czy środkowe. Znakomicie jednak grą zespołu kierowała rozgrywająca Joanna Wołosz, która na tej pozycji w Orlen Lidze nie miała sobie równych. Reprezentantka Polski umiejętnie wykorzystywała potencjał swoich koleżanek, za swoją postawę aż pięciokrotnie była nagradzana statuetką MVP. Ten sezon jednak został już zakończony i rodzi się pytanie co dalej. Czy uda się zbudować team, który zawojuje nie tylko Polskę, ale i Europę? Mówi się o sprowadzeniu trenera Jurija Mariczewa i Katarzyny Zaroślińskiej. Z klubem ma pożegnać się Helena Havelkova, która obrała kierunek azjatycki. Prezesem klubu nie jest już także Joanna Żurowska. O tym, w jakim składzie i z jakim trenerem Chemik Police przystąpi do nowego sezonu, dowiemy się wkrótce.