Strona Główna > Aktualności > Siatkarska Liga Narodów > Challenger Cup M: Czesi już w półfinale

Challenger Cup M: Czesi już w półfinale

W portugalskim Matosinhos zakończył się drugi dzień zmagań fazy grupowej Challenger Cup. W nim drugie zwycięstwo odnieśli Czesi, którzy bez straty seta pokonali reprezentację Chile i dzięki temu zameldowali się w półfinale. W grupie B zwycięstwo odniosła Estonia, choć straciła ona seta z niżej notowanym zespołem z Kazachstanu.

Po porażce w pierwszym dniu zmagań z Portugalią reprezentacja Estonii stała pod ścianą. Podopieczni Gheorghe Cretu mierzyli się ze zdecydowanie niżej klasyfikowaną kadrą Kazachstanu i w pierwszym secie potwierdzili swoją wyższość. W drugim jednak ich gra się załamała i to Kazachowie dyktowali warunki na boisku. To ekipa trenera Igora Nikolczenko wygrała 25:19 i doprowadziła do remisu w całym spotkaniu. Było ją stać jedynie na tyle, bowiem dwie kolejne partie wyraźnie należały już do Estończyków, którzy tym samym zgarnęli w tym pojedynku komplet punktów. To oni lepiej zaprezentowali się w bloku, 16 razy zatrzymując ataki przeciwników, a dodatkowo na swoim koncie zapisali 11 asów serwisowych. Autorem pięciu z nich był Renee Teppan. To on był najlepiej punktującym estońskim siatkarzem, kończąc mecz z dorobkiem 17 oczek, a tuż za nim – z 16 punktami, uplasował się Robert Taht.

Grupa A:
Estonia – Kazachstan 3:1
(25:22, 19:25, 25:19, 25:20)

Estonia: Teppan (17), Taht (16), Tammemaa (12), Aganits (12), Toobal (2), Venno (1), Rkberg (libero) oraz Kollo (11) i Maar (libero)
Kazachstan: Michczenko (21), Woriwodin (14), Kadirkankow (10), Stolnikow (9), Kuzniecow (4), Baibekow (libero) oraz Donets (2)

Z roli faworytów wywiązali się Czesi, bez straty seta wygrywając z Chile. Co więcej, czescy siatkarze w żadnej z rozegranych partii nie pozwolili swoim rywalom zbliżyć się do granicy 20 punktów, dominując w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. Zespół prowadzony przez Michala Nekolę postawił 10 bloków i posłał na stronę ekipy z Ameryki Południowej 6 asów serwisowych. Chile aż 24 oczka oddało Europejczykom po błędach własnych, a pierwsze skrzypce w czeskiej reprezentacji grał Donovan Dzavoronok, który mecz zakończył z 12 oczkami na swoim koncie. Tym samym to już drugie zwycięstwo Czechów, którzy mogą już cieszyć się z awansu do półfinału.